Kwas azelainowy - działanie i zastosowanie
Kwas azelainowy to składnik, który dzięki szerokiemu zastosowaniu i wysokiej skuteczności działania stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Wykazuje wielokierunkowe działanie: złuszczające, wybielające i przeciwbakteryjne, stąd też często jest wykorzystywany w terapii leczenia trądziku czy pozostałości po nim. Jest odpowiedni dla pań w każdym wieku, mogą go używać także kobiety w ciąży. Jakie są właściwości kwasu azelinowego? Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć?
1. Co to jest kwas azelainowy?
Kwas azelinowy jest dikarboksylowym kwasem, naturalnie występującym w jęczmieniu, pszenicy oraz w życie. Wytwarzany jest również przez drożdże Malassezia furfur, które bytują na włosach i w skórze.
Dzięki antyseptycznemu działaniu kwas ten daje dobre efekty w leczeniu trądziku, dlatego też znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii.
2. Jak działa kwas azelinowy?
Dzięki działaniu keratolitycznemu kwas azelinowy zmniejsza tworzenie się czopów łojowych. Hamuje rozwój bakterii, które odpowiadają za trądzik oraz redukuje wytwarzanie kwasów tłuszczowych.
Terapia kwasem azelinowym polega na normalizacji procesów takich jak produkcja łoju czy nadmierne rogowacenie u osób cierpiących na trądzik. Redukuje martwy naskórek, walczy z zaskórnikami i odblokowuje pory, a dzięki właściwościom antybakteryjnym hamuje również powstawanie stanów zapalnych, które wiążą się z trądzikiem.
Oprócz tego kwas azelinowy:
- działa rozjaśniająco, dzięki czemu jego stosowanie zalecane jest osobom z tendencją do przebarwień - hamuje działanie enzymu pobudzającego do wytwarzania melaniny; kwas rozjaśnia także przebarwienia już istniejące oraz wyrównuje koloryt skóry;
- nie podrażnia wrażliwej skóry - nawet tłusta cera z wypryskami niekoniecznie potrzebuje silnej pielęgnacji, która często dodatkowo podrażnia skórę, zamiast ją leczyć; kwas azelinowy działa łagodniej, a efekty są mimo to widoczne, bez zaogniania zmian;
- może zastępować uczulające składniki - głównie mówimy tutaj o kwasie glikolowym lub migdałowym, które często zalecane są w terapii leczenia trądziku, lecz mogą jednocześnie wywoływać reakcję alergiczną; kwas azelinowy nie uczula, a jednocześnie skutecznie walczy z trądzikiem, nie pozostawiając podrażnień;
- hamuje powstawanie rumienia - cenna informacja dla osób cierpiących z powodu trądziku różowatego: kwas azelinowy zapobiega tworzeniu się nowych naczyń włosowatych w skórze i w widoczny sposób zmniejsza rumień.
3. Dla kogo jest polecany kwas azelinowy?
Stosowanie tego kwasu zalecane jest osobom ze skórą wrażliwą i atopową, borykającym się z trądzikiem różowatym, grudkowo - krostkowym oraz rumieniem. Polecany jest także osobom z występującymi na skórze przebarwieniami.
Z powodzeniem mogą go stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Warto jednak za każdym razem zasięgnąć porady kosmetologa w kwestii doboru odpowiedniego kosmetyku. W preparatach z kwasem azelinowym mogą występować składniki towarzyszące, takie jak np. kwas salicylowy, który nie jest w ciąży polecany.
Podczas stosowania omawianego kwasu pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej, która jest niezbędna niezależnie od pory roku.