Książeczki dla dziecka 1-3 lata - redakcja poleca 5 najciekawszych
Coraz to nowsze tytuły książeczek dla dzieci zachęcają do odkrywania przygód ich bohaterów. Wierszyki, rymowanki, czy dźwiękonaśladowcze wyrazy, to świetna zabawa szczególnie dla najmłodszych dzieci. Z pośród ogromu tytułów książek dziecięcych ciężko jest wybrać 5 najciekawszych. W moim, subiektywnym zestawieniu, pierwsze pięć miejsc przypadło poniższym tytułom.
1. "Rok w lesie"
"Rok w lesie" autorstwa Emilii Dziuba to książeczka bez słów, za to z obrazkami na całą stronę, które pokazują, jak każdego miesiąca zmienia się las i życie mieszkających w nim zwierząt. Książkę otwiera styczeń i rysunek lasu zasypanego śniegiem. Każda kolejna strona to następny miesiąc. Opowiadając dziecku, co widzimy na obrazku, uczymy go nie tylko pór roku, ale także życia leśnych zwierząt. Na wewnętrznej stronie okładki wszystkie zwierzątka są narysowane i podpisane, przez co maluch będzie mógł je zapamiętać. Z czasem dziecko może zadawać pytania, np. dlaczego pan (leśniczy) dokarmia zwierzynę itp. "Rok w lesie" interesuje i uczy. Jest doskonałym pomysłem na prezent.
Z tej serii dostępne są także książki "Rok w przedszkolu" Przemysława Liputa, "Rok na wsi" Magdaleny Kozieł-Nowak i "Rok w mieście" Katarzyny Boguckiej. Wszystkie książeczki pokazują miesiąc po miesiącu jak zmienia się życie, przyroda, obowiązki poszczególnych ludzi i zwierząt. "Rok w przedszkolu" polecany jest w szczególności dzieciom, które dopiero będą rozpoczynały przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem.
2. "Opowiem ci mamo"
Seria "Opowiem ci mamo, co robią..." to również obrazkowa seria z krótkimi rymowankami, które przedstawiają sytuację na obrazku lub zadają zagadkę. Wśród książeczek znajdziemy m.in. "Co robią auta?", "Co robią samoloty?", "Co robią pociągi?", "Co robią pająki?", "Co robią żaby?", "Co robią mrówki?" i "Co robią narzędzia?". Książki są zabawne i przedstawiają scenki z życia codziennego. Uczą dzieci do czego służą narzędzia, jak wygląda życie mrówek oraz jakie samochody spotkamy na ulicy i jakie mają funkcje. Obrazki nie są realistyczne (np. samochody mają usta i oczy), jednak ich funkcje (przeznaczenie) jak najbardziej tak.
3. "Jak pokonać pająki?"
Ta książeczka należy do serii "Strachy na lachy" ukazujące wszystkie strachy, których przeważnie boją się dzieci, w zabawny sposób. Oprócz książeczki o pająkach znajdziemy także "Jak pokonać wilki?", "Jak pokonać smoki?", "Jak pokonać nocne stwory?", "Jak pokonać dinozaury?", "Jak pokonać duchy?", "Jak pokonać czarownice?" i "Jak pokonać wampiry?".
"Jak pokonać pająki" to zabawna historia o tym, jak bardzo boimy się pająków, które są niezwykle pożyteczne dla nas i naszego domu. Obrazki, jakie znajdują się w książce, stworzone są z dużą dozą humoru. Ostatecznie, książeczka uczy, że pająki wcale nie są tak złe i straszne, jak może nam się wydawać. Dlaczego? Tego dowiecie się po jej przeczytaniu.
4. "Z muchą na luzie ćwiczymy buzię"
Zabawna mucha nie tylko poprawia humor czytającym. Jej zadanie to także logopedyczne przygotowanie malucha do mówienia. Oprócz historyjki o jej przygodach, w książeczce znajdziemy mnóstwo samogłosek i sylab, które maluszek będzie mógł z łatwością naśladować. Dzięki konstrukcji książki, dziecko może dopowiadać lub powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze, a przy tym ćwiczyć swoją buzię.
5. "Pucio uczy się mówić"
Książeczką, która również zachęci maluszka do mówienia będą przygody Pucia. Na każdej ze stron znajdziemy scenkę wraz z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Krótki tekst opowiada o sytuacji na obrazku. Dziecko wprowadzone w scenkę z łatwością powtórzy dźwięki, które znajdzie na obrazku. Przykładem może być zegar, który robi "tak-tak" lub piesek, który szczeka "hau". Dzięki stonowanej kolorystyce i ograniczonej ilości postaci na obrazkach, maluchowi łatwiej będzie się skupić na przedmiotach lub osobach oraz dźwiękach, jakie z siebie wydają.