2 z 8Brak zaufania do innych
Jest to bardzo powszechny problem. Jeśli rodzice, którzy mają być naszymi głównymi opiekunami i nauczycielami, są w pewnym stopniu "niedoskonali" lub nie potrafią okazać nam prawdziwego wsparcia, wtedy trudno jest nam stworzyć takie relacje, gdy dorastamy.
Ze względu na konkretny model (np. rodzic, który cierpiał na niekontrolowane wybuchy złości, był nadkrytyczny, nieobecny lub wymagał od nas doskonałości), nie mamy zdrowego spojrzenia na prawdziwe, troskliwe relacje i zawsze podświadomie wierzymy, że będziemy traktowani tak, jak traktowali nas nasi rodzice.
Wychowanie w toksycznej rodzinie utrudnia zdolność do zaufania. W końcu ludzie, którzy mieli nas kochać i dbać o nas najbardziej, skrzywdzili nas, więc myślimy, że inni zrobią to samo.
Badania przeprowadzone przez Brown University w Stanach Zjednoczonych na temat dysfunkcyjnych relacji rodzinnych wskazują, że dzieci wychowywane w toksycznych rodzinach mają trudności z zaufaniem wobec innych osób dorosłych. Może to prowadzić do destrukcyjnych zachowań związanych z relacjami, trudności z przystosowaniem się lub wielu innych problemów.
Dlaczego osobom, które wychowywały się w toksycznych rodzinach, tak trudno jest zaufać innym?
- Odpowiedzi może być wiele, niemniej jednak najczęściej jest to deficyt posiadania poczucia bezpieczeństwa. Osoby, które były wychowywane w rodzinach toksycznych, zazwyczaj nie doświadczały pełnego poczucia bezpieczeństwa, czasami nie zostały spełnione ich podstawowe potrzeby, w tym też fizjologiczne, co prowadzi do powstawania luk - twierdzi psycholog społeczny zdrowia Urszula Wysocka z Pracowni Psychologicznej w Białymstoku.
Sprawdź również: Toksyczne zdania. Nie mów tak do dziecka