Trwa ładowanie...

Kotula zapowiada nowe narzędzie dla służb. Pomoże ocenić, czy dziecko wymaga odebrania rodzinie

 Marta Słupska
28.10.2024 10:04
Ma powstać nowe narzędzie dla służb. Ukróci przemoc w rodzinie
Ma powstać nowe narzędzie dla służb. Ukróci przemoc w rodzinie (Getty Images)

Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, zapowiedziała powstanie specjalnego narzędzia dla służb. - To będzie rozporządzenie. Na podstawie odpowiedzi trzeba będzie podjąć decyzję, czy należy rozważyć zabranie dziecka z domu - zaznaczyła.

spis treści

1. "Kwestionariusz oszacowania zagrożenia zdrowia i życia dzieci"

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula gościła niedawno w programie "Gość Radia Zet", w którym zapowiedziała powstanie specjalnego narzędzia pomocnego w określeniu, czy dziecko w danym domu jest zagrożone i czy powinno być z niego odebrane.

- Będziemy nowelizować ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej, będziemy też cyfryzować Niebieską Kartę, by dane szły za rodziną. Będziemy pracować z dyspozytorami, rozmawiamy o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci - zapowiedziała Kotula.

- Za 2-3 tygodnie damy służbom takie narzędzie, które pomoże im ocenić, kiedy wejdą do domu, czy zdrowie i życie dziecka jest realnie zagrożone. To dokument, który nazywa się "kwestionariuszem oszacowania zagrożenia zdrowia i życia dzieci". To będzie rozporządzenie. Na podstawie odpowiedzi trzeba będzie podjąć decyzję, czy należy rozważyć zabranie dziecka z domu - dodała.

2. Niebieskie Karty

Zobacz film: "Rodziny zastępcze [Kontrowersje]"

Ekspertka powołała się na dane, z których wynika, że obecnie jeśli chodzi o zgłaszanie Niebieskich Kart, to "ze strony pracowników ochrony zdrowia jest to tylko 1 proc., a ze strony pracowników oświaty to jest 4 proc.", natomiast służby oczekują od rządzących pomocnych rozwiązań.

Tysiące dzieci do odebrania. "Jesteśmy w dramatycznej sytuacji"
Tysiące dzieci do odebrania. "Jesteśmy w dramatycznej sytuacji"

Wojtuś zmarł. Mimo postanowienia sądu nie odebrano go na czas biologicznym rodzicom. Dzieci w podobnej

przeczytaj artykuł

- Rozmawialiśmy z przewodniczącymi zespołów interdyscyplinarnych w całej Polsce, z koordynatorami wojewódzkimi. Mamy od nich konkretne uwagi - zaznaczyła.

Warto przypomnieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2023 r. w pieczy zastępczej przebywało 75,3 tys. dzieci, z tego 58,2 tys. w pieczy rodzinnej oraz 17,1 tys. w pieczy instytucjonalnej. W porównaniu z 2022 r. liczba dzieci przebywających w pieczy zastępczej zwiększyła się o 3,5 proc.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze