Trwa ładowanie...

Kosmetyki dla dziewczynek. Jakie wybrać i czego unikać?

 Ewa Rosiecka
08.02.2022 01:29
Kosmetyki dla najmłodszych dziewczynek to głównie produkty pielęgnacyjne
Kosmetyki dla najmłodszych dziewczynek to głównie produkty pielęgnacyjne (Adobe Stock)

Większość małych dziewczynek w pewnym momencie zaczyna interesować się kosmetykami swojej mamy, starszej siostry lub cioci. Zdarza się im również podkradać je po kryjomu, aby wypróbować specyfiki na sobie. Wtedy stajemy przed dylematem: czy kupić małej damie własny komplet? Czy kosmetyki dla dziewczynki to dobry pomysł, a jeśli tak to od jakiego wieku? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

spis treści

1. Kosmetyki dla dziewczynki - kupować czy nie?

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców: w zachowaniu, sposobie bycia, w codziennych czynnościach. Mała dziewczynka, widząc malującą się mamę, pragnie robić to, co ona. Niektóre dzieci podkradają kosmetyki, aby przez chwilę poczuć się doroślej i upodobnić się do mamy.

Z pewnością wcześniej czy później przyjdzie czas na makijaż, maseczki i inne kosmetyki, tym bardziej, jeśli córka już teraz przejawia zainteresowanie tą tematyką. Warto w takiej sytuacji zadbać, aby kosmetyki, których będzie używać, były dla niej bezpieczne i pozbawione toksycznych substancji.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Warto też ustalić z córką, które kosmetyki może używać i w jakich okolicznościach, aby nie narażać jej na ewentualne kłopoty np. w szkole.

2. Kosmetyki dla najmłodszych dziewczynek

Warto pamiętać, że pierwsze kosmetyki stosujemy zwykle już w przypadku najmłodszych dzieci. Krem do twarzy dla niemowląt czy starszych dzieci to pozycja obowiązkowa, szczególnie zimową porą.

Jeśli nasza córka jest w wieku przedszkolnym i marzy o własnym zestawie kosmetyków, możemy podarować jej specjalną toaletkę dziecięcą, w której będą znajdować się bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci, np. cienie do powiek dla dzieci, błyszczyk lub pomadka do dziecięcych ust czy też róż do policzków. Ważne, aby produkty te były hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie.

Warto jednocześnie uświadomić córce, że taki zestaw kosmetyków dla dziewczynki służy do zabawy i nie powinnien być stosowany zbyt często, aby nie zniszczyć delikatnej skóry dziecka. Świetnie sprawdzi się podczas imprez takich jak sylwester, urodziny czy bal karnawałowy.

3. Kosmetyki dla dziewczynek w wieku 10-12 lat

Starsze dziewczynki mogą również korzystać z zestawów makijażowych dla dzieci, jednak w wieku 10-12 lat mogą zacząć dbać także o właściwą pielęgnację skóry.

W kosmetyczce dziewczynek wieku 10-11 lat może znaleźć się:

  • szampon do włosów;
  • odżywka do włosów;
  • żel pod prysznic;
  • balsam do ciała;
  • krew do twarzy;
  • pomadka ochronna;
  • antyperspirant.

Kosmetyki dla dziewczynek w tym wieku powinny być organiczne, naturalne i ekologiczne. Warto przed użyciem zrobić próbę uczuleniową, aby mieć pewność, że kosmetyk nie uczula dziecka.

W przypadku dziewczynek 12-letnich i starszych (choć czasem także i młodszych) może pojawić się problem trądziku młodzieńczego. W takiej sytuacji córka będzie potrzebować peelingów, maseczek, żelów przeciwtrądzikowych, a czasem specjalnych kremów.

W tym wieku mogą pojawić się w kosmetyczce pierwsze kolorowe, "prawdziwe" kosmetyki, takie jak tusz do rzęs lub błyszczyk. Dwunastoletnie dziewczynki nie powinny zaś używać pudrów i fluidów, które mogą zatykać pory.

Kosmetyki dla dzieci - substancje, których należy unikać
Kosmetyki dla dzieci - substancje, których należy unikać [6 zdjęć]

Osoby, które interesują się pielęgnacją ciała wiedzą, że w wielu kosmetykach znajdują się różne szkodliwe

zobacz galerię

4. Kosmetyki dla dziewczynek - jaki skład?

Kupując kosmetyki dla dzieci, zwróćmy uwagę, aby nie znajdowały się w nim:

  • konserwanty;
  • SLS;
  • SLES;
  • silikony;
  • parabeny;
  • syntetyczne barwniki.

Ważne, aby kosmetyki te były w co najmniej 95% oparte na składnikach naturalnych, najlepiej pozyskiwanych w drodze ekstrakcji lub tłoczenia.

Bezpieczne kosmetyki często zawierają certyfikaty, takie jak COSMEBIO, COSMOS czy BDIH. W ich przypadku możemy mieć pewność, że zostały przebadane dermatologicznie i nie zawierają żadnych szkodliwych dla dziecka substancji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze