Koronawirus. Rodzina chorej pielęgniarki apeluje: "Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńca 0 Rh–"
Rodzina pielęgniarki z Lublina chorej na COVID-19 zwróciła się z pilnym apelem do ozdrowieńców. Potrzebne jest osocze 0 Rh–. Kobieta jest w ciężkim stanie.
1. Dzieci pielęgniarki apelują o pomoc
Chora pielęniarka to pani Anna Reps-Terbosh, która obecnie jest hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie w związku z ciężkim przebiegiem COVID-19. Wcześniej pracowała jako pielęgniarka onkologiczna w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie.
W związku z tym, że szpitalowi trudno sprowadzić osocze 0 Rh–, dzieci kobiety zdecydowały się zaapelować o pomoc, o czym poinformował Dziennik Wschodni.
"Bardzo prosimy o pomoc dla Naszej Kochanej Mamy Anny Reps-Terbosh, pielęgniarki onkologicznej z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie, przy ul. Staszica. Mama jest bardzo życzliwą i sumienną osobą, która nigdy nie odmówiła nikomu pomocy, także i w tych trudnych czasach pandemii, dbała o jak najlepszy komfort dla swoich podopiecznych. Mama obecnie przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Apelujemy o pilne oddanie osocza, od osób które przeszyły Covid-19 z grupą krwi 0, najlepiej 0RH-" - napisały dzieci kobiety.
Osoby, które chcą wspomóc leczenie pani Anny Reps-Terbosh, proszone są o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
2. Kto może oddawać osocze chorym na COVID-19?
Osocze ozdrowieńców jest dzisiaj nieodłącznym elementem leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Rodziny chorych, ale także lekarze, apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które może przyspieszyć proces zdrowienia, a nawet uratować życie.
Ozdrowieńcy powinni jednak wiedzieć, jakie warunki muszą spełnić, aby ich osocze mogło być wykorzystane w leczeniu chorych. Otóż, osocze mogą oddawać osoby w wieku 18-60 lat. Po 28 dniach od zakończenia izolacji należy skontaktować się z najbliższym centrum krwiodawstwa. Po zakwalifikowaniu, ozdrowieniec zostaje umówiony na konkretny termin oddania osocza.
Zobacz także: Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować uszy i słuch. Naukowcy są w pierwszej fazie badań
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl