Trwa ładowanie...

Pacjent zakażony koronawirusem został wyleczony osoczem

Avatar placeholder
22.04.2020 14:13
Pacjent zakażony koronawirusem został wyleczony osoczem
Pacjent zakażony koronawirusem został wyleczony osoczem (Leczenie koronawirusa - pomaga terapia osoczem ozdrowieńców (Getty Images))

Filadelfijski szpital dziecięcy (CHOP) ogłosił, że ich pierwszy pacjent został wyleczony dzięki osoczu ozdrowieńców. Lekarze jednak przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem. Terapia osoczem wciąż jest eksperymentalną metodą walki z koronawirusem.

Lekarze nie kryją zaskoczenia, jak szybko udało się poprawić stan młodego pacjenta zakażonego koronawirusem w filadelfijskim szpitalu. Równie sprawnie poszło całe przygotowanie do rozpoczęcia terapii, zajęło jedynie 40 godzin.

"To było dość niezwykłe. Wszyscy zmobilizowali się i wykonali cały proces bardzo szybko" — powiedział w rozmowie z NBC10 dr David Teachey, hematolog-onkolog dziecięcy w CHOP.

Jednak lekarze podkreślają, że muszą jeszcze dokładnie zbadać, czy stan pacjenta poprawił się tylko ze względu na terapię osoczem, czy również wpływ miały inne czynniki. Podkreślają, że wciąż nieznane są w pełni zalety i potencjalne skutki uboczne tej terapii.

1. Osocze w walce z koronawirusem

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

O pozytywnych skutkach leczenia osoczem ozdrowieńców dociera coraz więcej informacji z całego świata. Naukowcy uważają, że przeciwciała, które wytwarzają się we krwi niektórych ozdrowieńców, mogą pomóc ludziom w walce z koronawirusem, szczególnie u osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.

W USA pobieranie osocza od ozdrowieńców staje się coraz bardziej powszechne. Czerwony Krzyż ogłosił, że już wysłał ponad 120 dawek osocza zawierającego przeciwciała do różnych szpitali w USA.

"Ta inicjatywa jest wciąż nowa, a Czerwony Krzyż wraz z partnerami pracuje przez całą dobę, aby zidentyfikować, zakwalifikować i zebrać jak najwięcej dawek osocza, by zaspokoić pilne potrzeby pacjentów" - czytamy w oświadczeniu Czerwonego Krzyża.

"Oczekujemy znacznego zwiększenia ilości pobranego osocza w nadchodzących dniach i tygodniach" - prognozuje organizacja.

2. Terapia osoczem w Polsce

Na razie w Polsce tylko Centralny Szpital MSWiA w Warszawie oraz Lubelska Stacja Krwiodawstwa ogłosiły, że będą pobierać osocze od ozdrowieńców. Dawcy powinni posiadać dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli). Preferowani są mężczyźni do 65. roku życia.

W organizmie osocze służy do transportowania substancji odżywczych do komórek ciała i odprowadzania resztek metabolicznych z komórek do nerek, wątroby i płuc, skąd są one wydalane.

Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy automatycznej. Do przeprowadzenia tego typu zabiegów wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane separatorami. Cała procedura polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy. Zwykle procedura trwa około 40 minut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze