Trwa ładowanie...

Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować uszy i słuch. Naukowcy są w pierwszej fazie badań

Avatar placeholder
Katarzyna Domagała 12.10.2020 17:43
Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować uszy i słuch. Naukowcy są w pierwszej fazie badań
Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować uszy i słuch. Naukowcy są w pierwszej fazie badań

Meredith Harrell nagle zaczęła mieć problemy ze słuchem w jednym uchu. Słyszała tylko dzwonienie. Nie spodziewała się, że może być to jeden z efektów COVID-19. Naukowcy z Manchersteru sugerują, że koronawirus może mieć negatywny wpływ na zdrowie uszu.

1. Dźwięczenie w uchu objawem COVID-19?

Matka nie podejrzewała, że dźwięczenie w uchu, które dokuczało jej przez kilka dni, może być związane z zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2. Pewnego dnia kobieta zaczęła ewidentnie gorzej słyszeć na prawe ucho. Pojawiły się dokuczliwe szumy uszne. Co istotne, żadne inne objawy typowe dla zakażenia nowym koronawirusem nie wystąpiły.

"Ten dźwięk przypominał włączanie jakiegoś przełącznika" – wspomina Meredith.

Z problemem postanowiła zgłosić się do specjalisty, który – ku jej zdziwieniu – poinformował, że dokuczliwy objaw może być związany z koronawirusem SARS-CoV-2. Zapytał od razu, czy miała kontakt z osobą zakażoną lub potencjalnie zakażoną. Odpowiedziała, że spotkała się niedawno ze znajomym, który kilka dni po wizycie, przekazał jej, że miał kontakt z osobą zakażoną. Testy potwierdziły zakażenie u Meredith, a także u jej syna i męża – jednak oni nie mieli żadnych objawów.

2. Problemy ze słuchem w wyniku infekcji COVID-19 coraz częstszym objawem

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

Co prawda, znane nam dobrze wirusy, m.in. wywołujące odrę lub świnkę, mogą powodować uszkodzenie słuchu, jednak do tej pory mało wiadomo na temat tego typu objawów i powikłań w związku z zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2. Dr Matthew Stewart, profesor otolaryngologii pracujący w Johns Hopkins Medicine twierdzi, że coraz częściej pacjenci z COVID-19 zgłaszają problemy ze słuchem.

Specjalista zaznacza, że co prawda nie ma oficjalnych statystyk, które sugerowałyby, że problemy ze słuchem mogą być jednym z objawów COVID-19, jednak obserwacje lekarzy wskazują na możliwy związek między zakażeniem SARS-CoV-2 a problemami ze słuchem.

3. Lekarze badają wpływ koronawirusa SARS-CoV-2 na słuch. "Może być gorszy niż inne wirusy"

Aby wstępnie zbadać możliwy wpływ koronawirusa SARS-CoV-2 na słuch, lekarze z Johns Hopkins Medicine przepytali pacjentów z COVID-19 o to, czy doświadczali jakichkolwiek objawów związanych ze słuchem podczas infekcji. Spośród 138 pacjentów biorących udział w badaniu, opublikowanym w "International Journal of Audiology", 13 proc. udzieliło pozytywnej odpowiedzi. Lekarze sugerują, że wirus może atakować nie tylko drogi oddechowe, ale również ucho wewnętrzne i powodować uszkodzenie jego tkanki. Przy okazji wywołuje też bardzo uciążliwe objawy, choćby dzwonienie w uszach.

Co więcej, dr Stewart wraz z zespołem postanowił zbadać osoby zmarłe w wyniku COVID-19 właśnie pod kątem zmian w uszach. Okazało się, że w dwóch przypadkach odkryli zmiany spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2 w uchu środkowym oraz w części czaszki, która znajduje się zaraz za uchem. Dr Stewart tak skomentował wstępne badania:

"Wiemy, że inne wirusy mogą wywołać nagłą utratę słuchu, jednak podejrzewam, że koronawirus SARS-CoV-2 może być jeszcze gorszy, szczególnie dla ucha wewnętrznego". Kevin Munro, audiolog, który jest współautorem badania, twierdzi, że teoria którą próbują udowodnić lekarze z Manchesteru, ma sens. Naukowcy już zapowiadają kontynuację badań nad wpływem SARS-CoV-2 na słuch i zdrowie uszu. Na podstawie dotychczasowych badań nie są w stanie potwierdzić, że koronawirus niszczy słuch.

Z ich praktyki wynika jednak, że leczenie problemów ze słuchem, prawdopodobnie wywołanych koronawirusem, polega na stosowaniu dużych dawek sterydów. U pacjentów, którzy zmagali się z uciążliwym dzwonieniem w uszach, udało się wyeliminować większość objawów, jednak nie wszystkie. Według specjalistów delikatne szumy mogą pozostać na zawsze.

Co ciekawe, terapia sterydami nie zadziałała w przypadku Meredith Harrell. Lekarze twierdzą, że mało prawdopodobne jest, aby w pełni odzyskała słuch w prawym uchu. Szum również może pozostać.

Zobacz także: Naukowcy chcą, aby szkoły pomagały monitorować zakażenia koronawirusem u uczniów. "To może spowolnić rozwój pandemii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze