Izolacja i kwarantanna po zmianach. O tym muszą wiedzieć rodzice
Wielu rodziców i ich dzieci ucieszy ta informacja. Do historii przeszedł obowiązek kwarantanny z kontaktu. Co to oznacza? Twoje dziecko nie będzie musiało uczyć się zdalnie, po tym, jak miało kontakt z zakażonym koronawirusem. To nie jedyne zmiany!
1. Co z kwarantanną z kontaktu?
11 lutego zlikwidowany został obowiązek kwarantanny z kontaktu. W praktyce, jeśli ktoś z klasy twojego dziecka uzyska pozytywny wynik testu na COVID-19, uczniowie nie zostaną skierowani na kwarantannę niezależnie od tego, czy byli zaszczepieni, czy nie.
- Odejście od tzw. kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, ułatwi pracę dyrektorów i funkcjonowanie placówek - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dotychczas w pełni zaszczepieni uczniowie nie byli objęci kwarantanną, w odróżnieniu od tych, którzy nie przyjęli szczepionki. Jednak i tak cała klasa była kierowana na naukę zdalną.
2. Jak długo trwa izolacja?
Od 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2, zostaje skrócona do 7 dni z 10 dni obowiązujących do tej pory.
Co ważne, izolacja w warunkach domowych liczona będzie teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a nie jak do tej pory od daty uzyskania wyniku dodatniego.
To znacznie skróci czas izolacji. Czasami, gdy wykonywano bardzo dużo testów, na wynik trzeba było czekać nawet 72 godziny.
3. Ile trwa kwarantanna dla domowników?
Od 15 lutego 2022 r. kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny, która będzie trwała 7 dni.
Ponadto, jeśli zakończyłeś izolację lub hospitalizację, nie zostaniesz objęty kwarantanną z powodu zamieszkiwania z domownikiem objętym izolacją przez 30 dni od zakończenia twojej choroby.
Dodatkowo:
jeśli jesteś zaszczepiony, możesz wykonać test. Jeśli wynik będzie negatywny, zakończysz kwarantannę,
jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zrobić test dopiero po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz lub dokończyć kwarantannę.
4. Unijny Certyfikat COVID - komu przysługuje?
Osoby przyjeżdżające ze strefy UE/Schengen, o ile posiadają ważny Unijny Certyfikat COVID, są zwolnione z kwarantanny wjazdowej i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu.
Osoby przyjeżdżające spoza UE/Schengen nadal muszą okazać wynik testu diagnostycznego wykonanego od 24 h przed lub do 3 h po przylocie. Negatywny wynik testu i spełnienie warunków wskazanych w rozporządzeniu (m.in. posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID), będzie skutkował zwolnieniem z kwarantanny.
Warto posiadać taki certyfikat. Przysługuje on osobom w pełni zaszczepionym i ozdrowieńcom. Można go samodzielnie pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl