Trwa ładowanie...

Komary szczególnie cię lubią? Wystarczy zmienić mydło

Avatar placeholder
07.07.2024 09:14
Komary szczególnie cię lubią? Wystarczy zmienić mydło
Komary szczególnie cię lubią? Wystarczy zmienić mydło (Adobe Stock )

Komary i ich wybory w doborze ofiar od dawna budzą zainteresowanie naukowców. Badania przeprowadzone przez zespół z Virginia Tech wykazały, że mydło, którego używamy na co dzień, może znacząco wpływać na to, czy stajemy się celem tych uciążliwych owadów.

spis treści

1. Komary? Mydło ma znaczenie

Ponad 60 proc. zapachu naszego ciała po kąpieli pochodzi z mydła. Clement Vinauger, główny autor badania, podkreśla, że mydło nie tylko dodaje naszemu ciału nowe zapachy, ale także eliminuje naturalne związki chemiczne, które mogą odstraszać lub przyciągać komary.

Zmiana mydła, którego używamy, może zwiększyć lub zmniejszyć naszą atrakcyjność dla komarów. W badaniu udział wzięło czworo ochotników, których zapach ciała był analizowany przed i po użyciu różnych mydeł.

Zobacz film: "Joanna Krupa spędza czas z córeczką na plaży"

Każdy z uczestników użył czterech rodzajów mydła, a badacze sprawdzili, jak ich nowy zapach wpływa na zachowanie komarów. Testy polegały na umieszczeniu w specjalnych kubkach ekstraktów zapachowych z ciał uczestników i obserwacji reakcji komarów.

2. Tego mydła komary nie lubią

Z badań wynika, że komary były bardziej przyciągane przez zapachy owocowe i kwiatowe, dominujące w trzech z czterech testowanych mydeł. Natomiast mydło o zapachu kokosowym było mniej atrakcyjne dla owadów.

Wyniki te są zgodne z innymi badaniami, sugerującymi, że składniki pochodzące z oleju kokosowego mogą działać odstraszająco na komary. Wnioski te mogą być szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, którzy chcą chronić swoje pociechy przed ukąszeniami komarów i nie chcą stosować silnych środków z apteki na delikatną skórę dziecka.

3. Jakie mydło wybrać?

Wybór mydła o zapachu kokosowym może pomóc zmniejszyć ryzyko ukąszeń komarów. Warto również zwrócić uwagę na inne produkty, takie jak dezodoranty czy detergenty, które również mogą wpływać na naszą atrakcyjność dla tych owadów. Ochrona dzieci przed komarami wymaga szczególnej uwagi, ponieważ są one bardziej wrażliwe na ukąszenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty do pielęgnacji dzieci i wybierać te, które nie przyciągają komarów.

4. Jak dodatkowo dzieci przed komarami?

Odpowiednie ubrania: Ubieraj dziecko w jasne, luźne ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Komary są bardziej przyciągane przez ciemne kolory.

Siatki na okna i moskitiery: Używanie siatek na okna i moskitier na łóżeczku dziecka może znacząco zmniejszyć liczbę komarów w domu.

Unikanie wieczornych spacerów: Komary są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, dlatego warto unikać spacerów z dzieckiem o tych porach.

Stosowanie repelentów: U starszych maluchów można stosować repelenty przeznaczone dla dzieci, zawierające składniki bezpieczne dla delikatnej skóry.

Unikanie miejsc z wodą stojącą: Komary składają jaja w stojącej wodzie, dlatego warto unikać spacerów z bardzo małymi dziećmi w pobliżu stawów, jezior i kałuż.

Wybór odpowiednich produktów myjących i stosowanie powyższych wskazówek może znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby ukąszeń komarów u dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze