Trwa ładowanie...

Kolorowanki auta – korzyści, niechęć do kolorowania

Kolorowanki to bardzo częsta forma zabawy wybierana przez rodziców i dzieci. Dostępnych jest wiele rodzajów kolorowanek: kolorowanki auta, kolorowanki zwierzęta, także każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Czy kolorowanki wpływają korzystnie na rozwój dziecka? Które kolorowanki są najlepsze dla dzieci?

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Kolorowanki auta – korzyści

Kolorowanki auta, kolorowanki psy, kolorowanki z bajek - jest naprawdę wielki wybór kolorowanek dla dzieci. Kolorowanki są chyba jedną z najstarszych, najbardziej znanych i najczęściej używanych metod wypełniania czasu dzieciom. W przedszkolach i żłobkach niemalże codziennie odbywają się zajęcia z kolorowania. I nie są organizowane po to, aby panie przedszkolanki miały chwilę wolnego, ale po to, aby rozwijały dziecko. Bo kolorowanki mają bardzo dobry wpływ na każdego malucha. Korzyści wynikających z kolorowania kolorowanek aut, psów, kotów jest naprawdę wiele, a można do nich zaliczyć:

  • Wyciszenie i uspokojenie się dziecka – dziecko samo koloruje kolorowanki, jest zależne samo od siebie i samo podejmuje decyzję o sposobie kolorowania. Kolorowanki odstresowują i uspokajają większość dzieci.

  • Ćwiczenie wyobraźni – kolorując, dziecko zaczyna stawać się twórcze, samo dobiera kolor do danego rysunku, a w procesie końcowym tworzy swoje dzieło.

  • Poprawa precyzji i motoryki – każdy obrazem kolorowanki otoczony jest liniami, które tworzą pewną formę, ale także są liniami, które mają zapobiec wyjechaniu kredką. Dziecko powinno trzymać się wyznaczonych konturów, w ten sposób ćwiczy ruchy dłoni, to ćwiczenie ma przygotować też do nauki poprawnego pisania.

  • Skupienie uwagi – kolorując jakąkolwiek kolorowankę, dziecko ćwiczy skupianie uwagi na jednej czynności. Aby kolorowanka była skończona, należy być cierpliwym i wytrwałym, a jak wiadomo wytrwałość, nie jest mocną stroną każdego dziecka.

7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek
7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek [8 zdjęć]

W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka kształtuje się jego układ pokarmowy. To właśnie dlatego w...

zobacz galerię

2. Kolorowanki auta – niechęć do kolorowania

Jeżeli zdarzy się, że dziecko nie ma ochoty kolorować kolejnej kolorowanki z autami albo najzwyczajniej nie lubi kolorować, bo nigdy tego nie robiło, to należy zachęcić dziecko do podjęcia tej czynności. Kolorowanie wpływa naprawdę pozytywnie na rozwój dziecka, dlatego należy je zachęcić, np poprzez:

  • Chwalenie swojego dziecka – dzieci lubią być chwalone, a jeżeli są chwalone, mają większą motywację do dalszego działania. To samo tyczy się nawet kolorowanek.

  • Zakup kolorowanek i kredek – może dziecko nie chce kolorować, bo kupiliśmy nieinteresujące go kolorowanki. Warto czasami pomyśleć i pokombinować z wyborem kolorowanek. Jednak najczęściej sprawdza się, że chłopcy wybierają kolorowanki auta, narzędzia, a dziewczynki lalki, zwierzątka. Możemy pokazać dziecku kilka różnych obrazków do pokolorowania i dać mu wolny wybór, niech samo zdecyduje, którą kolorowankę chce pokolorować.

  • Wieszanie prac – jeżeli dziecko będzie widziało, że to, co robi, jest dla kogoś ważne, to kolorowanie będzie mu przychodziło z większą łatwością i przyjemnością i będzie oddawało się temu zajęciu.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli żaden ze sposobów nie zadziała, to nie warto robić niczego na siłę. Należy przeczekać, a może dziecko samo zacznie dopytywać o kolorowanki. Jeżeli nie, to najwyraźniej jego pasją są inne dziedziny. Należy obserwować swoje dziecko i wiedzieć co je interesuje, aby później dać mu szansę rozwoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.