Trwa ładowanie...

Kolonie i obozy w reżimie sanitarnym. Wytyczne GIS, MZ i MEN

 Maria Krasicka
24.05.2021 16:23
Kolonie i obozy w reżimie sanitarnym. Wytyczne GIS, MZ i MEN
Kolonie i obozy w reżimie sanitarnym. Wytyczne GIS, MZ i MEN (GettyImages)

Rok szkolny 2020/21 kończy się 25 czerwca, co oznacza, że od tego dnia rozpoczynają się wakacje. Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia opracowało specjalne wytyczne mówiące o tym, jak należy przygotować dzieci na kolonie i obozy.

spis treści

1. Wytyczne dotyczące kolonii i obozów

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wielu rodziców już teraz planuje wyjazd dla swoich pociech. Jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, organizując wypoczynek, trzeba uwzględnić kilka istotnych kwestii, by nie doszło do zakażenia.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało specjalne wytyczne dotyczące organizacji obozów i kolonii dla dzieci. Składają się one z czterech części:

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"
  • Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas wypoczynku.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach wypoczynku.
  • Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem uczestników wypoczynku, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas wypoczynku.
  • Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u osoby mającej kontakt w ciągu ostatnich 10 dni z osobą zakażoną koronawirusem.

Organizatorzy wycieczek i kolonii dla dzieci już teraz mogą zgłaszać zorganizowany wypoczynek do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, dzięki której będzie można łatwo sprawdzić ich wiarygodność. Ponadto muszą przeprowadzić specjalne szkolenia dla kadry z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa.

2. Jakie warunki trzeba spełnić przed wyjazdem?

Wytyczne resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego jasno mówią, że grupa uczestników kolonii lub obozu nie może przekraczać 15 osób (w przypadku dzieci do 10 lat) i do 20 osób (powyżej 10 lat). Jeżeli uczestnikami wyjazdu są jedynie osoby, które w ciągu roku szkolnego przebywały w jednej grupie (drużynie, świetlicy itp.), dopuszcza się inną liczebność.

Rodzice, prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy muszą poświadczyć w pisemnym oświadczeniu, że są zdrowi. Nie mogą mieć żadnej infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Ponadto, muszą poświadczyć, że nie mieli kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przed rozpoczęciem wyjazdu. Każde dziecko musi mieć przy sobie maseczkę.

Jeżeli jednak u któregoś z uczestników pojawią się niepokojące objawy (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka), rodzice zobowiązani są do zabrania dziecka w ciągu 12 godzin od wystąpienia objawów.

3. Lato w mieście 2021

Mimo wytycznych dotyczących kolonii i obozów do tej pory nie opublikowano zasad funkcjonowania opieki w ramach akcji "Lato w mieście". Oznacza to, że rodzice dzieci, którzy chcieli skorzystać z oferty placówek edukacyjnych w mieście, nie mogą tego jeszcze zaplanować.

Na stronie platformy edukacyjnej możemy przeczytać, że:

"z uwagi na brak zasad organizacji półkolonii oraz wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, związanych między innymi z rygorem sanitarnym w placówkach, wiekiem uczestników, liczebnością grup, nie jesteśmy w stanie rozpocząć rekrutacji. Po otrzymaniu powyższych informacji niezwłocznie rozpoczniemy zapisy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze