Trwa ładowanie...

Kolejne zmiany w zasiłkach rodzinnych

Z początkiem nadchodzącego roku obowiązywać zaczną nowe zasady dotyczące przyznawania zasiłków rodzinnych. Na zmianach skorzystają przede wszystkim te rodziny, które obecnie nie mają prawa do finansowego wsparcia z powodu nieznacznego przekroczenia progu dochodowego.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Od 1 stycznia 2016 roku w życie wchodzi projekt nowelizacji ustawy dotyczący świadczeń rodzinnych. Dzięki zasadzie „złotówka za złotówkę” rodziny, w których dochód na jednego jej członka przekroczy obowiązujące kryterium (od niedawna wynoszące 674 lub 764 złotych dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym), będą mogły korzystać z pomocy.

Obecnie przekroczenie progu dochodowego jest równoznaczne z odebraniem prawa do zasiłku. Od stycznia pomoc nie będzie już odbierana, a stopniowo obniżana zgodnie z mechanizmem „złotówka za złotówkę”.

W myśl tej reguły wypłacana rodzicom suma zostanie pomniejszona o taką kwotę, o jaką dochód będzie większy od progu. Wraz z przekroczeniem kryterium o złotówkę kwota zapomogi będzie zatem zmniejszana dokładnie o złotówkę.

Mechanizm będzie działał do momentu, w którym różnica będzie wynosić mniej niż 20 złotych. Dopiero wówczas wypłata zasiłku będzie wsytrzymywana.

Nowe rozporządzenie dotyczy zarówno zasiłku rodzinnego, jak i dodatków (z tytułu urodzenia dziecka, samotnego sprawowania opieki nad dzieckiem, urlopu wychowawczego, wielodzietności, nauki i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz nauki dziecka poza miejscem zamieszkania).

Na wsparcie domowego budżetu będą mogły liczyć także te rodziny, które już straciły możliwość pobierania zasiłku ze względu na zbyt wysoki dochód. Aby móc ponownie ubiegać się o świadczenie, wystarczy raz jeszcze złożyć odpowiedni wniosek.

1 listopada 2015 roku w życie weszła ustawa dotycząca zmiany progów dochodowych uprawniających do pobierania świadczenia rodzinnego oraz kwoty czterech spośród siedmiu dodatków do zasiłku. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat najnowszych kryteriów, jakie musi spełnić osoba starająca się o finansowe wsparcie tego typu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.