Kolejne dziecko wybudziło się ze śpiączki

Trzydzieste dziecko wybudziło się w klinice Budzik. To 17-letni Mariusz. Chłopiec trafił do Budzika w listopadzie 2015 roku. Doznał wtedy urazu ośrodkowego układu nerwowego. Mariusz zostanie jeszcze w klinice przez miesiąc. Czeka go intensywna rehabilitacja.

- Chłopiec czuje się dobrze - opowiada Andrzej Lach, dyrektor kliniki Budzik. - Uśmiecha się, reaguje na żarty, ściska dłoń. Ma kontakt z otoczeniem. Reaguje adekwatnie do bodźców - tłumaczy.

Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Prowadzi ją aktorka Ewa Błaszczyk.

Mali pacjenci Kliniki Budzik

Pierwszą pacjentką wybudzoną w Klinice Budzik była 16-letnia Klaudia ze Słupska. Szczęśliwą wiadomość rodzice dziewczynki usłyszeli w 2013 roku. Klaudia została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych i zapadła w śpiączkę. W lipcu 2013 roku trafiła do Budzika prosto z intensywnej terapii, we wrześniu została wybudzona.

Do Kliniki Budzik trafiają również znacznie młodsi pacjenci. 5-letnia Oliwia trafiła do Budzika w następstwie urazu i nagłego zatrzymania krążenia. Została wybudzona w lutym br. 6-letnia Agatka, 22 pacjentka została wybudzona po dwóch miesiącach pobytu w klinice.

Wszyscy doskonale pamiętamy historię Amandy, której beztroskie dzieciństwo zakończyło się w czerwcu 2013 roku. Dziewczynka tonęła w lubelskiej Bystrzycy. Znalazła ją przypadkowa kobieta. Amanda była nieprzytomna, a jej mózg był niedotleniony w 93.5 proc.

I gdy tylko jej rodzice wierzyli, że Amanda wróci do domu cała i zdrowa, a lekarze nie dawali jej szans, w Klinice Budzik zyskała pomoc, której potrzebowała. Dziś Amanda powoli wraca do zdrowia i do swojej największej pasji - jazdy konnej.

Mariusz, który został wybudzony jako trzydzieste dziecko w Klinice Budzik, należy do najstarszych pacjentów. Są wśród nich również Oktawia, która trafiła tu w lutym 2016 roku. Dziewczynka zapadła w śpiączkę w wyniku potrącenia przez samochód.

A także Filip, który w 2014 roku miał 17 lat, gdy trafił do kliniki w wyniku wypadku. Był również jednym z najdłużej przebywających w klinice pacjentów.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska / Katarzyna Krupka, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 2 dni temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...