Trwa ładowanie...

Kolejne dziecko wybudziło się ze śpiączki

Trzydzieste dziecko wybudziło się w klinice Budzik. To 17-letni Mariusz. Chłopiec trafił do Budzika w listopadzie 2015 roku. Doznał wtedy urazu ośrodkowego układu nerwowego. Mariusz zostanie jeszcze w klinice przez miesiąc. Czeka go intensywna rehabilitacja.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

- Chłopiec czuje się dobrze - opowiada Andrzej Lach, dyrektor kliniki Budzik. - Uśmiecha się, reaguje na żarty, ściska dłoń. Ma kontakt z otoczeniem. Reaguje adekwatnie do bodźców - tłumaczy.

Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Prowadzi ją aktorka Ewa Błaszczyk.

1. Mali pacjenci Kliniki Budzik

Pierwszą pacjentką wybudzoną w Klinice Budzik była 16-letnia Klaudia ze Słupska. Szczęśliwą wiadomość rodzice dziewczynki usłyszeli w 2013 roku. Klaudia została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych i zapadła w śpiączkę. W lipcu 2013 roku trafiła do Budzika prosto z intensywnej terapii, we wrześniu została wybudzona.

Do Kliniki Budzik trafiają również znacznie młodsi pacjenci. 5-letnia Oliwia trafiła do Budzika w następstwie urazu i nagłego zatrzymania krążenia. Została wybudzona w lutym br. 6-letnia Agatka, 22 pacjentka została wybudzona po dwóch miesiącach pobytu w klinice.

Wszyscy doskonale pamiętamy historię Amandy, której beztroskie dzieciństwo zakończyło się w czerwcu 2013 roku. Dziewczynka tonęła w lubelskiej Bystrzycy. Znalazła ją przypadkowa kobieta. Amanda była nieprzytomna, a jej mózg był niedotleniony w 93.5 proc.

I gdy tylko jej rodzice wierzyli, że Amanda wróci do domu cała i zdrowa, a lekarze nie dawali jej szans, w Klinice Budzik zyskała pomoc, której potrzebowała. Dziś Amanda powoli wraca do zdrowia i do swojej największej pasji - jazdy konnej.

Mariusz, który został wybudzony jako trzydzieste dziecko w Klinice Budzik, należy do najstarszych pacjentów. Są wśród nich również Oktawia, która trafiła tu w lutym 2016 roku. Dziewczynka zapadła w śpiączkę w wyniku potrącenia przez samochód.

A także Filip, który w 2014 roku miał 17 lat, gdy trafił do kliniki w wyniku wypadku. Był również jednym z najdłużej przebywających w klinice pacjentów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.