Trwa ładowanie...

Kobiety, które nie chcą mieć dzieci. Nie chcą, czy tylko im się wydaje?

Avatar placeholder
20.08.2019 16:02
Kobiety coraz częściej nie chcą mieć dzieci. I to nie są pochopne decyzje
Kobiety coraz częściej nie chcą mieć dzieci. I to nie są pochopne decyzje (123rf)

''Jeszcze ci się zmieni'', ''poczekaj, zaraz będziesz chciała'', ''będziesz tego żałować na starość''. Takie zdania najczęściej słyszą kobiety, które otwarcie deklarują, że nie chcą mieć dzieci. Naukowcy przyjrzeli się kobietom, które nie marzą o macierzyństwie. Wnioski skłaniają do refleksji...

1. Nie chcemy rodzić i wychowywać

W Polsce mamy rekordowy poziom bezdzietności w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu FAMWELL. Aby dzietność była na pożądanym poziomie, przeciętna Polka w wieku reprodukcyjnym powinna wydać na świat 2,14 dzieci. Od wielu lat średnia ta wynosi jednak zaledwie 1,2-1,4 dzieci i można się spodziewać, że przez następne kilkanaście lat niewiele się zmieni.

Rodzimy pierwsze dziecko coraz później albo nie rodzimy wcale. Według danych GUS w pierwszej połowie 2018 roku w Polsce urodziło się 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w analogicznym okresie w 2017 roku. W Stanach sytuacja jest podobna. W USA w 2014 r. prawie połowa wszystkich kobiet w wieku od 18 do 39 lat nie miała dzieci. Jakie są kobiety, które rezygnują z macierzyństwa? Czy od początku są pewne swej decyzji i nie zmieniają zdania? Zbadali to naukowcy.

2. Bezdzietność – jak decydujemy?

Bezprecedensowe, bo trwające aż 33 lata badanie zostało opublikowane w Social Forces w czerwcu bieżącego roku. Profesorowie socjologii Anna Rybinska i Philip Morgan z University of North Carolina w Chapel Hill przeanalizowali dane dotyczące prawie 4500 kobiet w USA, które urodziły się w latach 1957-1965.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Naukowcy zaczęli od analizy sytuacji kobiet, które twierdziły, że nie planują ciąży, i sprawdzili, czy faktycznie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że jednak urodzą dziecko, niż kobiety, które niechęci nie deklarowały. Zbadali też, jak zmieniały się decyzje i deklaracje wraz z wiekiem, i przyjrzeli się różnym powodom decyzji o nieposiadaniu dzieci. W ciągu lat rozrodczych kobiety były pytane 19 razy, czy zamierzają mieć dzieci. Po raz ostatni zadano im to pytanie, gdy miały od 47 do 56 lat.

Co pokazało badanie? Otóż nigdy nie urodziło dzieci 611 z 4 473 badanych kobiet. Tylko 10 proc. ankietowanych 24-latek twierdziło, że nie planuje nigdy mieć dzieci. Wśród 30-latek było ich już 24 proc., w wieku 34 lat - 43 proc., wśród 40-latek – 78 proc.

To, co kobiety deklarowały, miało odzwierciedlenie w rzeczywistości. Znaczenie miał tutaj jednak wiek, w którym zadawano im pytanie. Kiedy zapytano badane w wieku 24 lat, kobiety, które spodziewały się nie mieć dzieci, 4,5 razy częściej faktycznie ich nie miały niż kobiety, które twierdziły, że potomstwo planują. W wieku 30 lat współczynnik wynosił odpowiednio 5,1, a w wieku 40 – 7.

Spośród wszystkich 611 kobiet, które ostatecznie nie miały dzieci, nieco ponad połowa (336, czyli 51 procent) była niezdecydowana na początku. Zmieniły jednak zdanie w ciągu 20 i 30 lat. 46 procent wciąż odkładało posiadanie dzieci, a potem nie miało żadnego. Z 611 kobiet, które nie miały dzieci, 261 z nich postępowało zgodnie z tym schematem odroczenia. 2 procent, czyli 11 kobiet, konsekwentnie deklarowało niechęć posiadania dzieci i faktycznie ich nie urodziło.

3. Wiemy, czego chcemy

W tych liczbach łatwo się pogubić, ale, jak podsumowuje wyniki badań psycholog społeczna dr Bella DePaulo na łamach Psychology Today, podstawowy wniosek jest jeden: od najmłodszych lat kobiety wiedzą, czy będą chciały mieć dzieci, czy nie. Oczywiście mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody, początkowe cele i plany mogą się zmienić, zwłaszcza teraz, gdy kobiety odkładają posiadanie dzieci dłużej niż przed pokoleniem.

Generalnie jednak te kobiety, które, nawet jako bardzo młode, twierdzą, że nie chcą mieć dzieci, znacznie częściej faktycznie nie zostaną matkami niż te, które taką chęć deklarowały. Można by wyciągnąć wniosek, że żadne „jeszcze ci się odmieni” czy inne „zaraz zegar biologiczny zacznie tykać” wiele tutaj nie zmieni…

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze