Trwa ładowanie...

Żebraczka z dzieckiem okradła staruszkę. Wszystko zarejestrował monitoring

"Tak działają złodzieje" - czytamy na oficjalnym profilu miasta i gminy Myślenice na Facebooku, gdzie udostępniono nagranie z monitoringu miejskiego. Widzimy na nim pozornie niewinną scenę. Kobieta z kilkuletnim dzieckiem na ręku podchodzi do przechodniów i pokazuje kartkę z prośbą o pomoc. Portfel wyciąga starsza kobieta. Wszystkiemu przyglądał się operator monitoringu miejskiego, który zauważył pewien szczegół.

spis treści

1. Kobieta z dzieckiem prosiła o pieniądze

Scenę obserwował akurat operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej. Zauważył jeden szczegół. Gdy seniorka wyciągała portfel, żebrająca kobieta przysłoniła go kartką papieru, cały czas prosząc o pieniądze i gestykulując. Drugą ręką - zasłoniętą przez kartkę - zaczęła wyciągać zawartość portfela.

"Starsza kobieta nie była świadoma, że w tym momencie jest okradana" - czytamy na Facebooku Myślenic. Funkcjonariusze straży miejskiej podają, że taki sposób kradzieży nazywany jest "metodą na parawan".

Operator monitoringu poinformował o sprawie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, który wysłał na miejsce patrol policji. Kobieta została zatrzymana. Nie wiadomo, co stało się z dzieckiem.

Straż miejska w Myślenicach przekonuje, że dzięki monitoringowi miejskiemu służbom w ostatnim czasie udało się ujawnić wiele innych przestępstw i wykroczeń.

"Należy pokreślić, iż jest to kolejna sytuacja, w której osoba obsługująca monitoring może pochwalić się bardzo dużą skutecznością w ujawnianiu sprawców przestępstw i nie tylko. Przykładem może być ujawnienie sprawców kradzieży pieniędzy ze skarbonki w kościele, sprawcę kradzieży roweru osoby niepełnosprawnej czy też sprawców kradzieży sklepowej, nie zapominając o przypadkach kolizji drogowych" - czytamy na Facebooku.

2. Wykorzystywanie dzieci do żebrania

Przypomnijmy, że samo zjawisko żebrania na ulicy stoi w sprzeczności z polskim prawem. Zabronione jest m.in. przeprowadzanie nielegalnych, niezgłoszonych zbiórek pieniędzy, co czym mówi art. 56. Kodeksu wykroczeń. Z kolei art. 58. zabrania żebractwa w miejscach publicznych przez osoby posiadające środki do egzystencji lub zdolne do pracy.

Zobacz film: "Matka chłopca, który zmarł na grypę, ostrzega innych rodziców"

Najwięcej emocji budzi jednak wykorzystywanie dzieci do żebrania. To także jest zabronione w polskim prawie. Chodzi o art. 105 Kodeksu wykroczeń. Osoby, które wykorzystują małoletnich do tego procederu, muszą liczyć się z karą grzywny, nagany, a nawet pozbawienia wolności.

Policja apeluje, aby zgłaszać do niej wszelkie przypadki wykorzystywania dzieci do żebrania. Funkcjonariusze zaznaczają, że za takim procederem może stać tragedia dziecka. Maluch i osoby mu towarzyszące mogą być ofiarami handlu ludźmi i być do żebrania zmuszane przemocą.

"Omawiając problem żebractwa, należy zwrócić uwagę na to, że osoby parające się nim mogą być ofiarami przestępców związanych z handlem ludźmi. (...) W każdej sytuacji, gdy okoliczności wskazują na to, że stajemy się świadkami działań sprzecznych z prawem, można zgłosić to za pośrednictwem linii alarmowej 112. Przekazane w ten sposób informacje, szczególnie jeśli dotyczyć będą dzieci lub osób bezradnych, pozwolą policjantom na podjęcie adekwatnych do sytuacji działań" - czytamy na stronie polskiej policji.

Blanka Rogowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.