Kiedyś było bardzo popularne. Dzisiaj niewielu rodziców decyduje się na to imię
Wybór imienia dla dziecka to jedna z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice. Niektórzy inspiracji szukają w różnego rodzaju rankingach. A moda na konkretne imiona, jak każda, bardzo szybko się zmienia. Pewne męskie imię wiodło prym w końcówce XX wieku, jednak w minionym roku uplasowało się dopiero na 80. miejscu w rankingu najpopularniejszych imion. Otrzymało je tylko 366 chłopców.
1. Jak wybrać imię dla dziecka?
Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy rodzice poszukują imion zgodnych z panującą modą, inni odwołują się do rodzinnych tradycji. Są też tacy, którzy chcą, by ich dziecko nosiło imię rzadkie i oryginalne.
Czasami opiekunowie w poszukiwaniu inspiracji zaglądają do różnego rodzaju rankingów z najpopularniejszymi imionami dla dzieci. Takich jak ten opublikowany na rządowym portalu dane.gov.pl.
Jakie męskie imiona znalazły się na czele rankingu?
Obyło się bez zaskoczeń. W 2022 roku kolejny raz na czele stawki pojawia się Antoni. Zmiana nastąpiła dopiero na miejscu 5., gdzie z miejsca 13. awansował Nikodem i zepchnął na pozycję 6. Jakuba.
Top 10 imion dla chłopców:
Antoni - 3431 (zeszłoroczny lider),
Jan - 3246 (bez zmian),
Aleksander - 3039 (bez zmian),
Franciszek - 2923 (bez zmian),
Nikodem - 2805 (awans z 13. miejsca),
Jakub - 2751 (spadek z 5. miejsca),
Leon - 2499 (awans z 8. miejsca),
Stanisław - 2174 (awans z 10. miejsca),
Mikołaj - 2165 (spadek z 7. pozycji),
Szymon - 2154 (spadek z 6. miejsca).
2. To imię dla chłopca odchodzi w zapomnienie
Jednak są imiona, które kiedyś były bardzo popularne, a dziś są coraz rzadziej wybierane przez rodziców - doskonałym przykładem jest imię Marcin. Nie znajdziemy go na czele rankingu najpopularniejszych imion - uplasowało się dopiero na 80. miejscu.
Imię Marcin wywodzi się od łacińskiego imienia Martius. Oznacza tego, który jest związany z bogiem wojny Marsem. W Polsce funkcjonuje od XII wieku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl