Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne? Trzeci etap odmrażania gospodarki

Obostrzenia wprowadzone w ramach walki z pandemią koronawirusa spowodowały, że od marca Polacy muszą organizować domowe salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zapuszczając włosy, wiele osób czeka na informację o tym, kiedy będą mogli je ściąć, pofarbować odrosty czy podciąć grzywkę. W ramach trzeciego etapu luzowania restrykcji działalność wznowić będą mogli przedsiębiorcy działający w branży beauty.

Zobacz film: "Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?"

1. Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie?

Dotychczas pojawiały się spekulacje mówiące o tym, że salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte 18 maja, w ramach III etapu odmrażania gospodarki. O tę kwestię został zapytany w rozmowie z RMF FM wicepremier Jacek Sasin.

Zobacz także: Jak obciąć włosy dziecku samodzielnie w domu?

- Otworzymy, kiedy będą warunki i kiedy będzie rekomendacja ministra zdrowia. W trudnych czasach musimy kogoś słuchać. On nas przeprowadził przez najtrudniejszy okres. Podchodzi racjonalnie do tego, co się dzieje. Na tyle szybko zareagował, że przebieg epidemii jest łagodniejszy niż w wielu innych krajach – powiedział wicepremier. Nie podał przy tym innej daty.

Nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie (Getty Images)
Nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie (Getty Images)

Według harmonogramu przygotowanego przez rząd, salony fryzjerskie mają zostać ponownie otwarte w trzecim etapie odmrażania gospodarki. A ten, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, ma nastąpić dwa tygodnie po drugim etapie, czyli 18 maja.

W tym momencie opracowywane są wytyczne dla salonów fryzjerskich. Po wznowieniu działalności fryzjerzy będą musieli dostosować się do zaleceń ministra zdrowia i GIS, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

2. Etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczenia w ramach walki z koronawirusem zostały zniesione 20 kwietnia. Od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, zostały ponownie otwarte lasy, a do sklepów może wchodzić więcej osób.

Od 4 maja obowiązuje drugi etap znoszenia obostrzeń. Zwiany jest z otwarciem sklepów budowlanych w weekendy, a także ponownym uruchomieniem hoteli i miejsc noclegowych, jednak z pewnymi ograniczeniami.

3. Kiedy trzeci etap znoszenia obostrzeń?

Obecnie nie wiadomo, kiedy rząd zdecyduje się na przejście do trzeciego etapu odchodzenia od ograniczeń. To właśnie w nim zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Punkty gastronomiczne (pod pewnymi ograniczeniami) będą mogły znów otworzyć się na działalność stacjonarną.

Dopiero w czwartym etapie zostaną otwarte kina, teatry, a także siłownie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.