Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne? Trzeci etap odmrażania gospodarki

Avatar placeholder
11.05.2020 10:42
Kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie?
Kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie? (Getty Images)

Obostrzenia wprowadzone w ramach walki z pandemią koronawirusa spowodowały, że od marca Polacy muszą organizować domowe salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zapuszczając włosy, wiele osób czeka na informację o tym, kiedy będą mogli je ściąć, pofarbować odrosty czy podciąć grzywkę. W ramach trzeciego etapu luzowania restrykcji działalność wznowić będą mogli przedsiębiorcy działający w branży beauty.

1. Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie?

Dotychczas pojawiały się spekulacje mówiące o tym, że salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte 18 maja, w ramach III etapu odmrażania gospodarki. O tę kwestię został zapytany w rozmowie z RMF FM wicepremier Jacek Sasin.

Zobacz także: Jak obciąć włosy dziecku samodzielnie w domu?

- Otworzymy, kiedy będą warunki i kiedy będzie rekomendacja ministra zdrowia. W trudnych czasach musimy kogoś słuchać. On nas przeprowadził przez najtrudniejszy okres. Podchodzi racjonalnie do tego, co się dzieje. Na tyle szybko zareagował, że przebieg epidemii jest łagodniejszy niż w wielu innych krajach – powiedział wicepremier. Nie podał przy tym innej daty.

Zobacz film: "Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?"
Nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie (Getty Images)
Nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie (Getty Images)

Według harmonogramu przygotowanego przez rząd, salony fryzjerskie mają zostać ponownie otwarte w trzecim etapie odmrażania gospodarki. A ten, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, ma nastąpić dwa tygodnie po drugim etapie, czyli 18 maja.

W tym momencie opracowywane są wytyczne dla salonów fryzjerskich. Po wznowieniu działalności fryzjerzy będą musieli dostosować się do zaleceń ministra zdrowia i GIS, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

2. Etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczenia w ramach walki z koronawirusem zostały zniesione 20 kwietnia. Od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, zostały ponownie otwarte lasy, a do sklepów może wchodzić więcej osób.

Od 4 maja obowiązuje drugi etap znoszenia obostrzeń. Zwiany jest z otwarciem sklepów budowlanych w weekendy, a także ponownym uruchomieniem hoteli i miejsc noclegowych, jednak z pewnymi ograniczeniami.

3. Kiedy trzeci etap znoszenia obostrzeń?

Obecnie nie wiadomo, kiedy rząd zdecyduje się na przejście do trzeciego etapu odchodzenia od ograniczeń. To właśnie w nim zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Punkty gastronomiczne (pod pewnymi ograniczeniami) będą mogły znów otworzyć się na działalność stacjonarną.

Dopiero w czwartym etapie zostaną otwarte kina, teatry, a także siłownie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze