Trwa ładowanie...

Młoda mama nie zamierza przestać karmić piersią. "Nazwano mnie obrzydliwą"

 Anna Klimczyk
27.12.2021 13:11
Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą"
Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą" (Instagram)

Jak długo powinnam karmić piersią? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Do kobiet docierają w tym zakresie często sprzeczne informacje. Ponadto kobiety, które dostarczają pokarm naturalny swoim kilkuletnim pociechom, wzbudzają oburzenie, nierzadko również i obrzydzenie. Przekonała się o tym Beccy Ashe, która podjęła dla wielu kontrowersyjną decyzję dotyczącą żywienia swoich dzieci.

spis treści

1. Kobieta karmi piersią nieustannie od ośmiu lat

Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą"
Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą" (Facebook)

Młoda mama Beccy Ashe, nadal karmi piersią swojego czteroletniego syna Tobiasa, dwa razy dziennie. Córkę Daisy karmiła do piątego roku życia. Wcześniej nie planowała, że będzie robiła to tak długo, ale zmieniła zdanie, gdy usłyszała o korzyściach:

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

- Gdy zaczęłam karmić piersią córeczkę, chciałam się do tego jak najlepiej przygotować i dużo czytałam. Wtedy dowiedziałam się o wszystkich korzyściach płynących z karmienia piersią, na przykład o tym, jak zmniejsza ryzyko raka piersi - przekonuje kobieta.

Gdy córeczka Beccy skończyła sześć miesięcy, młoda mama musiała zdecydować czy przejść na mleko modyfikowane, czy kontynuować karmienie piersią:

- Dla mnie nie było sensu przestawać, więc postanowiłam kontynuować, do czasu aż mała skończy roczek, a potem chciałam wprowadzić krowie mleko. Córka, nie chciała przestać, więc karmiłam ją dalej - wspomia.

Beccy kontynuowała karmienie piersią Daisy przez całą ciążę z jej drugim dzieckiem, Tobiasem.

Jak sama mówi:

- Z Tobiasem oczywiście miałam większe doświadczenie i nie martwiłam się, że nie będę w stanie produkować mleka. Pomyślałam, że nawet jeśli z jakiegoś powodu nie będę mogła go karmić piersią, znajdę mleko od dawczyń. Przejście na sztuczne mleko byłoby ostatecznością.

Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą"
Karmi swoje dzieci piersią od ośmiu lat. "Nazwano mnie obrzydliwą" (Facebook)

2. Niektórzy twierdzą, że jestem obrzydliwa

Kobieta musi mierzyć się z niepochlebnymi komentarzami dotyczącymi jej decyzji:

- Często słyszę, że to obrzydliwe.

35-latka przekonuje, że chociaż widzi oceniające spojrzenia ludzi w miejscach publicznych i negatywne komentarze w internecie, nie przejmuje się tym, co myślą inni:

- Wiem, że niektórzy ludzie myślą, że to obrzydliwe i dobrze, aby każdy miał na ten temat opinię, po prostu proszę o szacunek.

Kobieta przekonuje, że stara się wyjaśnić podstawy swojego postępowania:

- W przypadku większości ludzi, kiedy im wyjaśnię, że nie ma w tym nic negatywnego, oni szanują mój wybór, nawet jeśli się z nim nie zgadzają.

3. Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Stanowisko specjalistów także nie jest jednoznaczne.

Lekarze zalecają, by karmić dziecko do roku, nie dłużej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) precyzuje, żeby maluszki, ze względu na unikalną wartość mleka matki, były karmione wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia, bez dopajania czy dokarmiania innym pokarmem niż pokarm kobiecy. Jako najbardziej odpowiednie dla rozwoju malucha uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia dziecka, ale uzupełniane innymi produktami żywnościowymi. Z kolei rezolucja World Health Assembly wnosi, że najlepiej karmić piersią nawet powyżej drugiego roku życia i dłużej.

"W pełni respektując prawo matki do decydowania o tym, jak długo ona i jej dziecko kontynuować będą karmienie piersią, należy zapewnić kobietom wsparcie, którego mogą potrzebować, by karmić piersią, aż ich dzieci ukończą dwa lata i dłużej, zgodnie z zaleceniami WHO i większości narodowych i zawodowych rekomendacji i standardów postępowania" - czytamy w publikacji "Żywienie niemowląt i małych dzieci: Standardy postępowania dla Unii Europejskiej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze