Karate dla dzieci

Karate to sztuka walki, która w swej pierwotnej formie narodziła się na japońskiej wyspie Okinawa, skąd też pochodzi. Nazwa dyscypliny oznacza wyrażenie „pusta ręka” (bez broni), choć historycznie jej zapis nawiązywał do zwrotu „chińska ręka”. W samej Japonii od początków XX wieku obowiązuje pierwsza z nich. Współcześnie karate jest rozpatrywane również jako sport z elementami samoobrony. W Polsce zajęcia takie są dość popularne, a jak wiadomo, edukację warto rozpocząć tak wcześnie, jak to możliwe.

Kiedy zacząć treningi karate

Lekcje karate dla dzieci

Istnieje wiele dodatkowych zajęć dla dzieci i warto zainwestować również w lekcje sportu, np. karate.

W dobie powszechnej informatyzacji społeczeństwa, temat

aktywności fizycznej wśród najmłodszych jest tym bardziej istotny. Karate dla dzieci to nauka określonej techniki, ale i wychowanie. Obecnie szukanie klubu karate w niektórych miastach możemy rozpocząć już dla czteroletniej pociechy. Powszechnym zjawiskiem jest tworzenie zajęć dla grupy dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które w ten sposób rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną. Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna z chęcią stosować się do poleceń instruktora oraz jest w stanie skupić się na opanowaniu określonej techniki wykonania ciosu czy ćwiczenia. Zaczyna również rozumieć istotę walki i rywalizacji. Przy czym niezwykle ważna jest osoba instruktora, który będzie potrafił wzbudzić oraz podtrzymać motywację ukierunkowaną na dalsze doskonalenie umiejętności karate. Egzaminy i zdobywanie kolejnych stopni oraz możliwość udziału w zawodach stanowi dodatkowy czynnik zachęcający do rozwoju.

Korzyści płynące z treningów karate

Treningi mają korzystny wpływ na wiele aspektów życia młodych uczestników. Najbardziej oczywistą wartość stanowią praktyczne umiejętności, które pozwalają na rywalizację w zawodach, a gdy to konieczne – skuteczną obronę w obliczu zagrożenia i fizycznego ataku (w okolicznościach niezwiązanych z rzeczywistością treningową). Na zajęciach poprawie ulega ogólna sprawność ruchowa i kondycja oraz kształtowane są podstawowe zdolności motoryczne (szczególnie ‒ siła, szybkość, gibkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, w mniejszym stopniu – skoczność). Osiąganie kolejnych celów podnosi samoocenę młodego uczestnika, który może tym samym zyskać uznanie wśród innych dzieci. Aspekt wychowawczy obejmuje kształtowanie wytrwałości, dyscypliny, opanowania i szacunku. Poprawie ulega przy tym umiejętność koncentracji, a co za tym idzie ‒ wyniki edukacyjne. Jest to również możliwość rozładowania negatywnych emocji, które obniża poziom stresu, związany z życiem szkolnym, rodzinnym i rówieśniczym. Dodatkowym plusem jest możliwość poznania kolegów i koleżanek o podobnych zainteresowaniach, integracja w grupie, a także rozwijanie kompetencji społecznych. Jest to sport indywidualny, który dodatkowo realizuje potrzebę przynależności.

Zajęcia z karate mogą przerodzić się w pasję na całe życie. Wyniki badań informują, że 76% dzieci w wieku od 3 do 16 lat spędza swój wolny czas przed telewizorem lub komputerem. Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie ukierunkują swoje pociechy na zdrową i regularną aktywność fizyczną, mogą zapobiec wielu problemom, które wiążą się z permanentną biernością ich rówieśników.

Magda Piestrzyńska, ponad rok temu

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Piłka nożna i dzieci Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Wspaniały taniec utalentowanej pary kilkulatków

Takiego talentu zazdroszczą im nawet wieloletni tancerze. Mają umiejętności i taką energię, że zarażają nią wszystkich! Zobaczcie, jak wspaniale ruszają się te dzieciaki.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy tańca dla dzieci

Kursy tańca dla dzieci

Kurs tańca w szkole "Bajla". Kurs zumby w „Strefie Rozwoju" Centrum Edukacji dla Dzieci i Dorosłych.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Lekcje karate dla dzieci

Lekcje karate dla dzieci

Karate dla malucha Istnieje wiele dodatkowych zajęć dla dzieci i warto zainwestować również w lekcje sportu, np. karate.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Zajęcia sportowe dla dzieci Dzieci, które chodzą na zajęcia sportowe powinny być odpowiednio do nich przygotowane i chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni strój i obuwie.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy muzyczne dla dzieci

. Mogą to być zarówno zabawy ze śpiewem, jak również zajęcia powiązane ze słuchaniem muzyki, grą na instrumentach i tworzeniem. 

Muzyka służy

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Piłka nożna dla dzieci

oraz traktuje zainteresowanie dziecka jako chwilowe zajęcie , które szybko mu się znudzi. Gra w piłkę nożną to znakomita forma aktywności fizycznej (...) i samodyscypliny. Dodatkowo dzięki regularnym treningom maluch...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Tańce dla przedszkolaków

Tańce dla przedszkolaków znajdują się w ofercie wielu przedszkoli, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Nie ma wątpliwości co do tego, że zajęcia (...) dzieci placówki, w których takie zajęcia są prowadzone....

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Angielski dla przedszkolaków

ich jest, tym lepiej rozwija się pamięć dziecka, zdolność kojarzenia i logicznego myślenia. Jak wybrać zajęcia angielskiego dla przedszkolaka? W wyborze (...) Angielski dla przedszkolaków to jedna...