Trwa ładowanie...

Karate dla dzieci

Avatar placeholder
12.07.2019 10:28
Karate dla dzieci
Karate dla dzieci (123rf)

Karate to sztuka walki, która w swej pierwotnej formie narodziła się na japońskiej wyspie Okinawa, skąd też pochodzi. Nazwa dyscypliny oznacza wyrażenie „pusta ręka” (bez broni), choć historycznie jej zapis nawiązywał do zwrotu „chińska ręka”. W samej Japonii od początków XX wieku obowiązuje pierwsza z nich. Współcześnie karate jest rozpatrywane również jako sport z elementami samoobrony. W Polsce zajęcia takie są dość popularne, a jak wiadomo, edukację warto rozpocząć tak wcześnie, jak to możliwe.

spis treści

1. Kiedy zacząć treningi karate

W dobie powszechnej informatyzacji społeczeństwa, temat

aktywności fizycznej wśród najmłodszych jest tym bardziej istotny. Karate dla dzieci to nauka określonej techniki, ale i wychowanie. Obecnie szukanie klubu karate w niektórych miastach możemy rozpocząć już dla czteroletniej pociechy. Powszechnym zjawiskiem jest tworzenie zajęć dla grupy dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które w ten sposób rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną. Jest to czas, kiedy dziecko zaczyna z chęcią stosować się do poleceń instruktora oraz jest w stanie skupić się na opanowaniu określonej techniki wykonania ciosu czy ćwiczenia. Zaczyna również rozumieć istotę walki i rywalizacji. Przy czym niezwykle ważna jest osoba instruktora, który będzie potrafił wzbudzić oraz podtrzymać motywację ukierunkowaną na dalsze doskonalenie umiejętności karate. Egzaminy i zdobywanie kolejnych stopni oraz możliwość udziału w zawodach stanowi dodatkowy czynnik zachęcający do rozwoju.

2. Korzyści płynące z treningów karate

Treningi mają korzystny wpływ na wiele aspektów życia młodych uczestników. Najbardziej oczywistą wartość stanowią praktyczne umiejętności, które pozwalają na rywalizację w zawodach, a gdy to konieczne – skuteczną obronę w obliczu zagrożenia i fizycznego ataku (w okolicznościach niezwiązanych z rzeczywistością treningową). Na zajęciach poprawie ulega ogólna sprawność ruchowa i kondycja oraz kształtowane są podstawowe zdolności motoryczne (szczególnie ‒ siła, szybkość, gibkość, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, w mniejszym stopniu – skoczność). Osiąganie kolejnych celów podnosi samoocenę młodego uczestnika, który może tym samym zyskać uznanie wśród innych dzieci. Aspekt wychowawczy obejmuje kształtowanie wytrwałości, dyscypliny, opanowania i szacunku. Poprawie ulega przy tym umiejętność koncentracji, a co za tym idzie ‒ wyniki edukacyjne. Jest to również możliwość rozładowania negatywnych emocji, które obniża poziom stresu, związany z życiem szkolnym, rodzinnym i rówieśniczym. Dodatkowym plusem jest możliwość poznania kolegów i koleżanek o podobnych zainteresowaniach, integracja w grupie, a także rozwijanie kompetencji społecznych. Jest to sport indywidualny, który dodatkowo realizuje potrzebę przynależności.

Zajęcia z karate mogą przerodzić się w pasję na całe życie. Wyniki badań informują, że 76% dzieci w wieku od 3 do 16 lat spędza swój wolny czas przed telewizorem lub komputerem. Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie ukierunkują swoje pociechy na zdrową i regularną aktywność fizyczną, mogą zapobiec wielu problemom, które wiążą się z permanentną biernością ich rówieśników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze