Trwa ładowanie...

Kara za prezent na komunię? O tym musisz pamiętać

W tym roku twoje dziecko będzie mieć pierwszą komunię świętą? Jeżeli tak, to uważaj na prezenty, które będą wręczać bliscy. Być może czeka cię przykry obowiązek zapłacenia podatku.

Prezenty na komunię a podatek
Prezenty na komunię a podatek (EastNews)
spis treści

1. Prezenty na komunię

Pierwsza komunia święta to z jednej strony ważne duchowe wydarzenie dla dziecka, ale też czas wymarzonych prezentów. Bliscy często tracą głowę i wydają małe fortuny na upominki. Dlatego trzeba uważać, bo w Polsce obowiązują konkretne przepisy ws. podatku od prezentów.

Wszystko zależy od dwóch rzeczy. Po pierwsze od kogo dziecko dostaje prezent, a następnie jakiej jest wartości. Zapoznaj się z poniższym informacjami, aby uniknąć przykrych konsekwencji ze strony Urzędu Skarbowego.

  • I grupa podatkowa: prezent pochodzi od małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba, rodzeństwa, ojca lub macochy, a jego wartość przekroczy 9637 zł, musisz zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

  • II grupa podatkowa: prezent pochodzi od zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych, a jego wartość przekroczy 7276 zł, musisz zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

  • III grupa podatkowa: prezent pochodzi od osób spokrewnionych w dalszym kręgu, tj. kuzynów, rodziny macochy lub ojczyma, osób niespokrewnionych lub innej osoby, a jego wartość przekroczy 4902 zł, musisz zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

2. Podatek od prezentu

Pamiętaj, że masz tylko miesiąc na opłacenie podatku od chwili jego otrzymania. Jeżeli tego nie zrobisz, to grozi ci kara w wysokości od 201 zł. do 60,2 tys. zł.

Musisz także pamiętać o obowiązku uiszczenia podatku, gdy odsprzedajesz prezent komunijny. Tutaj jednak jest pewna furtka. Jeżeli sprzedaż nastąpi po sześciu miesiącach od momentu otrzymania danego przedmiotu, wówczas nie trzeba odprowadzać podatku.

Robert Czykiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.