Trwa ładowanie...

Kalendarzowa zima. Kiedy się rozpoczyna, jakie są zwyczaje związane z jej odejściem?

 Ewa Rosiecka
22.10.2021 08:09
Kalendarzowa zima
Kalendarzowa zima (Adobe Stock)

Kalendarzowa zima ma swój początek w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do równonocy wiosennej. Na kiedy przypada ten okres? Kiedy dokładnie zaczyna się kalendarzowa zima?

spis treści

1. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa zima?

Każdego roku wielu z nas zastanawia się, kiedy rozpoczyna się zima kalendarzowa. Wątpliowości wiążą się z tym, że początek kalendarzowej zimy nie pokrywa się z początkiem zimy astronomicznej, której data jest ruchoma i wiąże się z przesileniem zimowym.

Przesilenie to przypada na trzecią dekadę grudnia, lecz nie zawsze na ten sam dzień, a to z kolei związane jest z występowaniem lat przestępnych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest w przeciwieństwie do astronomicznej stała - każdego roku wypada 22 grudnia. Warto, abyśmy zapamiętali tę datę, by już więcej nie mieć wątpliwości co do dnia rozpoczęcia zimy kalendarzowej.

Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie
Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie [10 zdjęć]

Coraz więcej par skrupulatnie planuje czas, w którym na świat ma przyjść ich dziecko. Wiąże się to w

zobacz galerię

2. Kiedy kończy się kalendarzowa zima?

Kalendarzowa zima trwa do 21 marca każdego roku, kiedy to witamy kolejną porę roku - wiosnę. Dni robią się coraz dłuższe, a termometry pokazują z każdym dniem coraz wyższą temperaturę.

Początek wiosny najbardziej świętowany jest w szkołach, ponieważ to właśnie 21 marca nazywany jest Dniem Wagarowicza. W ten dzień w wielu miastach odbywa się topienie Marzanny (kukły, która jest symbolem odchodzącej zimy). Symboliczny ten gest ma zapewniać urodzaj w nadchodzących miesiącach.

W 2023 roku zima kalendarzowa i astronomiczna rozpoczyna się tego samego dnia.

3. Dawne obrzędy na zakończenie zimy

Obrzędy wiążące się z zakończeniem zimy i przywitaniem wiosny sięgają po kulturę słowiańską. Dawniej topienie lub palenie Marzanny odbywało się przy klekotaniu grzechotek, trzaskaniu batów i przyśpiewkach ludowych oraz grze na instrumentach.

Ponadto, aby wiosna szybciej przybyła, na wzgórzach palono wielkie ogniska, by zaś przepędzić stare, zasiedziałe zło, sprzątano i wietrzono gospodarstwa.

Punktem kulminacyjnym tych obrzędów były wspaniałe uczty na świętych wzgórzach. Podczas tych wydarzeń organizowano igrzyska z tańcem i śpiewem, a także obdarowywano się wzajemnie kraszankami. Następny dzień rozpoczynano od obywania się w świętej wodzie. Obchodzono także Śmigus, który polegał na smaganiu się nawzajem witkami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze