Już dekorujecie? Lekarka ostrzega przed groźnym składem
Angażowanie najmłodszych w świąteczne wypieki to nie tylko świetna okazja do wspólnego spędzania czasu, ale również doskonały pomysł na tworzenie pięknych wspomnień i rodzinnych tradycji. Wspólne ozdabianie pierniczków sprawia frajdę, ale trzeba pamiętać, że słodkie dodatki mogą doprowadzić do groźnych konsekwencji.
1. Przygotowania do świąt
Grudzień jest w wielu polskich domach okresem intensywnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczą w nich wszyscy: starsi i młodsi, dla których wspólne ubieranie choinki, pieczenie czy dekorowanie domu to niezła zabawa.
Atmosfera świąteczna wisi w powietrzu. W polskich domach czuć zapach pomarańczy, cynamonu i goździków. Ogromną popularnością cieszy się wspólne pieczenie świątecznych pierniczków, które dzieci później przyozdabiają słodkościami.
2. Ozdoby z masy cukrowej
W sklepach nie brakuje dodatków do ciast, które kuszą atrakcyjnym wyglądem. Dzieci wraz z rodzicami wrzucają do koszyków kolorowe posypki, lukry w wybranym kolorze, cukrowe gwiazdki, mikołaje i renifery. Później ozdabiają nimi pierniczki i cieszą się ich smakiem. Tymczasem te niepozorne łakocie składają się głównie z cukru i barwników. To zaś nie jest obojętne dla zdrowia.
Monika Działowska, która jest lekarką pediatrą, zwróciła uwagę na tę tendencję i postanowiła zabrać głos.
- Wyglądają pięknie i na pewno dzieci będą miały super zabawę dekorując. Dla sensoryki też jest ekstra, ale pamiętajcie, że to jest ogrom barwników i konserwantów, więc jeżeli wasze dzieci mają tendencję do alergii, to bardzo ostrożnie - mówi kobieta w jednym z filmików na Instagramie, jednocześnie pokazując sklepowy asortyment.
Wtórują jej rodzice. Oto niektóre z komentarzy:
"Ja się zastanawiam, co tak zaostrzyło AZS (bo mamy problem głównie latem) u syna, a on gdzie nie znajdzie to zjada te posypki",
"U nas w ubiegłym roku było ok, a w tym 2 razy po spożyciu kolorowych dodatków reakcja w postaci kaszlu krótko po spożyciu",
"Niewiele osób o tym mówi, ale niestety karmin/koszenila uczula wiele dzieci. Nawet anafilaksja po tym występuje".
Warto dodać, że jeszcze dwa lata temu do produkcji lukru wykorzystywano dwutlenek tytanu, który okazał się niebezpieczny. Aktualnie substancja ta jest zakazana.
3. Alternatywa do gotowych ozdób z cukru
Gotowe świąteczne ozdoby są kuszące, ale także niezdrowe, zwłaszcza dla dzieci i osób chorujących przewlekle. Warto więc poszukać innych rozwiązań, które są zdecydowanie lepszym wyborem. Pediatra proponuje np. orzechy.
- Też lubią uczulać, ale są dużo zdrowsze niż ten ogrom cukru - mówi.
Oprócz tego do dekorowania pierniczków lub innych łakoci warto wykorzystać owoce suszone lub liofilizowane, gorzką czekoladę oraz wiórki kokosowe, które mogą posłużyć jako śnieg.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl