Trwa ładowanie...

Jeździki – charakterystyka, jak wybierać, zalety, wady

Avatar placeholder
Daria Wejman 08.02.2024 21:46
Jeździki – charakterystyka, jak wybierać, zalety, wady
Jeździki – charakterystyka, jak wybierać, zalety, wady (123rf)

Rodzice kupują swoim dzieciom wiele najnowszych zabawek, dzięki którym dzieci mają możliwość nauki oraz zabawy. Na rynku istnieje wiele rodzajów zabawek: pchacze, jeździki, chodziki. Czasami rodzice kupują dzieciom zabawki, które pomogą im szybciej chodzić, ale czy jest to dobry wybór? Czy tego typu zabawki nie zaszkodzą pociechom i czy są konieczne?

spis treści

1. Jeździki – charakterystyka

Jeżdziki to zabawki dla dzieci, które są najczęściej na kółkach. Bardzo często jeździki zaopatrzone są w dodatkowe elementy mające wspomóc naukę i pomóc dziecku w poznawaniu świata. Jeździki dla dzieci mogą przybierać najróżniejsze kształty: autka, zwierzęcia.

Przede wszystkim jeździki to zabawki, które mają wspomóc naukę chodzenia. Jeździka można też używać jako pchacza i czynić przy jego pomocy stawiać pierwsze, niepewne kroki. Zakup jeździka jest dość drogą inwestycją, gdyż może wynieść nawet 300 złotych. Oczywiście wszystko uzależnione jest od firmy, którą wybieramy, na rynku dostępne są też tańsze jeździki.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"
7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek
7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek [8 zdjęć]

W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka kształtuje się jego układ pokarmowy. To właśnie dlatego

zobacz galerię

2. Jeździki – jak wybierać?

W sklepach mamy ogromny wybór jeździków dla dzieci. Tylko i wyłącznie od nas będzie zależało, po który z nich sięgniemy. Rodzice często sugerują się ceną (im niższa, tym lepiej) i walorami estetycznymi, jednak nie tak powinien odbywać się wybór jeździka.

Najpierw powinniśmy zwracać uwagę czy taki jeździk nie jest wykonany z ostrych krawędzi, czy w jego budowie nie ma ukrytych małych elementów, które łatwo i szybko można ściągnąć i połknąć oraz czy jeździk posiada odpowiednie certyfikaty i atesty.

Jeździk nie powinien być dla dziecka zbyt ciężki i zbyt lekki, dziecko powinno czuć się przy nim pewnie i stabilnie. Sam jeździk również powinien być stabilny, należy sprawdzić, czy elementy prawidłowo przylegają do podłoża i czy bawiąc się, dziecko się nie wywróci.

Jeżeli chcemy dostarczyć dziecku dodatkowych bodźców, warto wybrać jeździk, który będzie posiadał elementy stymulujące jego rozwój. Chodzi o przyciski, światła, literki, liczby, dodatkowo jeździk może mieć funkcję głosu, śpiewania piosenek. Dzięki takim dodatkom dziecko jeszcze chętniej powinno korzystać z jeździka.

3. Jeździk – zalety

Zalet wynikających z kupna jeździka jest kilka:

  • dziecko zaczyna samodzielnie stawać i stabilizować się;

  • dostarcza dziecku sporą dawkę zabawy i atrakcji;

  • można z niego korzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz;

  • rozwija pracę mózgu;

  • wspomaga koordynację ruchową;

  • wspomaga pracę mięśni;

  • wspomaga aktywność fizyczną;

  • dziecko uczy się utrzymywania równowagi samodzielnie.

Musisz to wiedzieć

4. Jeździk – wady

Wad wynikających z użytkowania jeździka jest niewiele. Niewątpliwe do głównych wad zaliczyć można wysoką ceną jeździka. Dla niektórych rodziców to naprawdę spory wydatek więc nie każdy może zdecydować się na zakup tak drogiej zabawki. Jeździki są dość dużymi zabawkami, dlatego trzeba liczyć się z tym, iż zajmą w naszym mieszkaniu sporą przestrzeń.

Niektórym rodzicom może przeszkadzać ciągłe hałasowanie. Takie jeździki są zazwyczaj naprawdę głośne, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość albo kupić jeździk, który nie wydaje nadmiernej ilości dźwięków. Z całą pewnością jeździk nie zaszkodzi dziecku, a będzie dla niego dodatkową atrakcją. Dzieci chętnie korzystają z jeździków i nie jest to zabawka „na jeden raz”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze