Trwa ładowanie...

Jesienna wyprawa z dziećmi w góry. O czym warto pamiętać?

Avatar placeholder
16.07.2024 15:43
Materiał sponsorowany przez Nocowanie.pl
Beskid Śląski z dziećmi
Beskid Śląski z dziećmi (EastNews)

Jesień to w opinii wielu turystów idealny moment na wyjazd w góry. Górskie krajobrazy wyróżniają się złoto-czerwonymi kolorami, szlaki są nieco mniej oblegane, atrakcje w dalszym ciągu są dostępne, a pogoda sprzyja, pomimo tego, że w wyższych partiach gór czasem lubią pojawić się opady śniegu, a wartości temperatur spadają poniżej 0. O czym należy pamiętać, jeśli ma się w planach rodzinny wyjazd w góry ze swoimi dziećmi?

spis treści

1. Jesienny wyjazd w góry z dziećmi

Jesienne weekendy mogą okazać się idealnym momentem, by zaplanować rodzinny wyjazd w góry. Trzy dni w zupełności wystarczą, by choć na chwilę oderwać się od codzienności i obowiązków. Zaplanowanie wyjazdów będzie o wiele prostsze w listopadzie, kiedy to turyści będą mieć do dyspozycji aż dwa długie weekendy, dzięki czemu będzie można przedłużyć swój wypoczynek o jeden dzień.

Każdy wyjazd w góry, co warto podkreślić, wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Liczy się nie tylko to, co turyści zapakują do swojego bagażu, ale również to, co będą chcieli robić tam na miejscu, jakie szczyty zdobywać i czy odpowiednio się do tego typu wypraw przygotują. Dobrze jest wybrać taką miejscowość górską, która będzie w stanie zapewnić odpowiednie atrakcje i mile spędzony czas dla wszystkich członków rodziny - dobrym rozwiązaniem mogą być na przykład Brenna noclegi w Beskidzie Śląskim.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jesiennych górskich wypraw z dziećmi?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jesień to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych pór roku w polskich górach, ale również pewna zmienność i różnorodność zjawisk, które mogą stanąć na przeszkodzie, nawet w przypadku zdobywania tych prostszych szczytów górskich. Oto najważniejsze wskazówki, którymi warto kierować się podczas jesiennego wypoczynku w górach.

Dzieci w górach jesienią
Dzieci w górach jesienią

2. Trudne warunki pogodowe i wcześnie zapadający zmierzch

Wrzesień w górach to jeden z najzimniejszych miesięcy w przeciągu ostatnich lat. W wyższych partiach gór zima na całego, a śniegu jest po kolana. Planując wyprawę z dziećmi, z pewnością wybiera się nieco niższe i prostsze szczyty, ale również i tu mogą pojawić się trudne warunki pogodowe, w postaci silnego wiatru, błota i oblodzeń na szlakach, czy opadającej mgły, która utrudnia orientację w terenie.

Warto jest też zwrócić szczególną uwagę na wcześnie zapadający zmrok. Dni stają się krótsze, dlatego dobrze jest tak zaplanować wyjście w góry, by zejść ze szlaku przed zmierzchem. Niejednokrotnie zdarzały się takie sytuacje, że turyści przeszacowali swoje możliwości i czas, przez co zastał ich zmrok i konieczna była interwencja ratowników górskich, którzy pomogli im zejść z danego szczytu, czy trasy.

3. Wzmożona aktywność niedźwiedzi

Szlaki stają się mniej oblężone, co przekłada się na wzmożoną aktywność dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, które powoli szykują się do zimowego snu i gromadzą tłuszcz w każdy możliwy sposób. Pojawiający się nagle niedźwiedź na szlaku, może wzbudzić strach. W takiej sytuacji odpowiednie opanowanie będzie kluczem do bezpiecznego zakończenia wędrówki.

Na pewno nie wolno uciekać - jeżeli niedźwiedź jest w znacznej odległości, wskazane będzie spokojne udanie się w przeciwnym kierunku. Nie wolno też krzyczeć, a najlepszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się i zachowanie spokoju. Najlepszym sposobem, by uniknąć spotkania z niedźwiedziem jest wybieranie w miarę bezpiecznych miejsc i często wybieranych przez wielu turystów na wędrówki górskie.

4. Wybór szlaków, dostosowanych do sił i możliwości

Każdy region górski może pochwalić się takim szczytem, którego zdobycie jest niemalże obowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że jego zdobycie wcale nie jest takie proste, szczególnie jesienią. Szlaki mogą okazać się śliskie i wymagające, a zmienne warunki pogodowe niekorzystne dla rodzin z dziećmi.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie wybór tych stosunkowo łatwiejszych tras - idealnie sprawdzą się tu na przykład doliny górskie, czy takie szczyty górskie, na które wejście jest stosunkowo proste.

5. Odpowiedni ubiór i rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać

Zmienność pogody i wcześniej wspomniane kwestie powodują, że na jesienne wyjście w góry trzeba się odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą niezbędne rzeczy. Istotny jest również sam ubiór - nieślizgające się obuwie, ciepła odzież, czy nieprzemakalne kurtki.

Dobrze jest mieć przy sobie również mapę papierową lub elektroniczną. Warto zadbać o posiłek w postaci kanapek i ciepłego napoju w termosie.

Niezbędne w każdym wyjściu w góry będą przede wszystkim:

  • latarka,
  • naładowany powerbank,
  • apteczka turystyczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Materiał sponsorowany przez Nocowanie.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze