Trwa ładowanie...

Dlaczego po powrocie z urlopu należy od razu spuścić wodę w toalecie?

Avatar placeholder
25.06.2021 07:37
Dlaczego po powrocie z urlopu należy od razu spuścić wodę w toalecie?
Dlaczego po powrocie z urlopu należy od razu spuścić wodę w toalecie? (123rf)

O tym, że istnieje szereg czynności, które trzeba wykonać przed wyruszeniem na urlop, nie trzeba nikogo przekonywać. Niewiele osób pamięta jednak, że po powrocie z wypoczynku też mamy listę czynności do wykonania. W przeciwnym przypadku ryzykujemy poważnymi chorobami.

spis treści

1. Stojąca woda

Najczęściej po powrocie do domu wietrzymy mieszkanie i sprawdzamy, czy sąsiedzi wywiązali się z umowy o regularnym podlewaniu kwiatów. Zanim przejdziemy do rozpakowania walizek i wstawienia prania pamiętajmy o kilku prostych czynnościach. Musimy spuścić wodę, która stała w rurach i zbiornikach pod naszą nieobecność.

Stojąca woda jest bowiem sporym zagrożeniem (szczególnie przy wysokich temperaturach). Mogą w niej rozmnażać się bakterie i grzyby. Używając tej wody, zaraz po przyjeździe, narażamy się na kontakt z drobnoustrojami.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dlatego pierwszą czynnością, którą wykonamy po przekroczeniu progu naszego mieszkania powinno być spuszczenie wody w toalecie. W tym miejscu należy powiedzieć, że spuszczanie wody powinno się odbywać przy zamkniętej pokrywie. W innym przypadku drobnoustroje mogą rozprzestrzenić po całej łazience.

Tę samą czynność powinniśmy wykonać z kranami i prysznicem. Przez kilkanaście sekund spuszczajmy wodę. Nie myjmy w niej dłoni ani produktów do spożycia. Choć instalacje w budynkach mieszkalnych są coraz bardziej bezpieczne, to należy uważać, ponieważ możemy ryzykować wystąpieniem tzw. choroby legionistów.

2. Legionella

Choroba legionistów to ostre zakażenie dróg oddechowych. Symptomy mogą pojawić się w ciągu 2-10 dni od kontaktu z bakterią. Na początku chory skarży się na gorsze samopoczucie, ma wysoką gorączkę i ból mięśni. Objawy choroby legionistów jednak szybko postępują i pojawia się ból głowy, kaszel, problem z oddychaniem, ból w klatce piersiowej oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i nudności. Zakażona osoba może czuć się zdezorientowana i mieć zaburzenia świadomości.

Skąd wzięła się nazwa choroby legionistów? Nazwa powstała w 1976 roku, kiedy bakterie zaatakowały uczestników zjazdu weteranów II wojny światowej. Spotkanie organizacji kombatantów o nazwie "American Legion" odbywało się w jednym z hoteli w Pensylwanii.

W ciągu kilku dni zachorowało ponad 200 osób, a 34 zmarły w wyniku ostrego zapalenia płuc. Specjaliści ustalili, że przyczyną choroby były bakterie znajdujące się w systemie klimatyzacji. Dla upamiętnienia ofiar bakteria otrzymała nazwę Legionella pneumophila, a schorzenie zaczęto nazywać chorobą legionistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie