Trwa ładowanie...

Jakie wybrać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?

 Sylwia Stachura
11.07.2019 11:06
Jakie wybrać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?
Jakie wybrać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków? (123rf)

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się każdego dnia. Nawet będąc bardzo ostrożnym i zapobiegliwym, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń i uchronić się przed trudnymi sytuacjami, które przydarzają się w życiu. Skutkiem zwykłego upadku na schodach może być uraz, konieczność hospitalizacji lub długiej rehabilitacji, a w efekcie niezdolność do pracy. Spokojną głowę może zapewnić nam polisa ubezpieczeniowa chroniąca przed nieszczęśliwymi wypadkami, potocznie zwana NNW. Dzięki wsparciu finansowemu, jakie możemy otrzymać, łatwiej będzie nam przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty. Jak wybrać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?

spis treści

1. Zanim kupisz, pytaj agenta i czytaj dokumenty

Jeśli rozważamy zakup ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z warunkami polisy. Najlepiej zrobić to wspólnie z profesjonalnym agentem. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, w jakich okolicznościach i w jakiej wysokości zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zapewniają wypłatę środków w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, trwałego kalectwa oraz niezdolności do pracy. Ubezpieczyciel zwróci nam wtedy koszty leczenia, rehabilitacji oraz transportu medycznego. W przypadku niektórych ofert możemy również liczyć na zwrot pieniędzy za kupno lub wynajem sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego, a także protez czy leków.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Zanim podpiszemy umowę z firmą ubezpieczającą, przyjrzyjmy się również zapisom, które mówią o tym, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zwykle nie obejmuje sytuacji, w których osoba ubezpieczona była pod wpływem substancji psychoaktywnych, a także jeśli w inny sposób przyczyniła się do wypadku. Ubezpieczenie może również nie obejmować sytuacji powiązanych z wcześniejszymi chorobami oraz strat powstałych w trakcie leczenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie zapisy w umowach ubezpieczeniowych, ponieważ od nich będzie zależał zakres i wysokość pomocy w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

2. Ubezpieczenie dla osób aktywnie uprawiających sport

Osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia powinny zwrócić uwagę na zapisy w swoim ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie wszystkie polisy gwarantują wypłatę odszkodowania za wypadki, które miały miejsce w czasie uprawiania sportów, zwłaszcza tych ryzykownych. Można wtedy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Zyskamy w ten sposób pewność, że środki zostaną wypłacone, ale musimy również liczyć się ze wzrostem miesięcznej składki ubezpieczenia. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami wypłaty świadczeń – polisa może dotyczyć tylko niektórych dyscyplin sportowych lub ograniczać liczbę przypadków, w których należy się odszkodowanie.

Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie wiele różnych ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków. Przed podjęciem decyzji zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania wobec polisy. Ubezpieczenie powinno być dopasowane do potrzeb oraz trybu życia. Oferty różnią się przede wszystkim zakresem sytuacji, w których przysługuje wypłata środków z ubezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na bardziej kompleksową ochronę, będziemy mieć pewność, że w przypadku niefortunnych zdarzeń możemy liczyć na wsparcie finansowe. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto dbać o przyszłość swoją i swojej rodziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze