Trwa ładowanie...

Jakie rybki do akwarium wybrać?

Jakie rybki do akwarium będą idealne na początek? Które gatunki nie sprawią początkującym problemów? I ile kosztują rybki? Przeczytajcie.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Jakie rybki do akwarium na start?

Rybki akwariowe są kolorowe i piękne, jednak to nie tym kryterium powinniśmy się kierować w czasie ich zakupu. Pamiętajmy, że są to żywe stworzenia, za które stajemy się odpowiedzialni. Kiedy więc wybieramy rybki do akwarium weźmy pod uwagę przede wszystkim ich wymagania i sposób hodowli. Im prostszy na początku, tym lepiej, zwłaszcza jeśli docelowo mieszkańcami akwarium ma się opiekować dziecko.

Najlepsze ryby akwariowe dla początkujących to:

  • Gupik pawie oczko
  • Mieczyk Hellera
  • Platka
  • Kardynałek chiński
  • Danio Pręgowany
  • Neon czerwony
  • Brzanka Wysmukła
  • Kirysek Panda

Przed zakupem pierwszego akwarium, warto zdobyć wiedzę na ten temat. Możemy porozmawiać z doświadczonymi akwarystami lub poczytać literaturę tematyczną. Dowiemy się z niej m.in. jakie rybki mogą być razem w akwarium. To niezwykle cenna informacja, bo trzeba pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą żyły ze sobą w zgodzie. Inne wymagania mają też ryby akwariowe słodkowodne i słonowodne (te gatunki są szczególnie wymagające i nie są polecane na początek).

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [11 zdjęć]

Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki, są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami.

zobacz galerię

2. Jaki piasek do akwarium?

Do zakupu rybek warto się dobrze przygotować. Trzeba wybrać odpowiednie podłoże do akwarium, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla roślin.

Podłoże powinno mieć odpowiednią granulację, by nie zaszkodzić systemowi korzeniowemu roślin. Do wyboru jest m.in. sam żwir lub z dodatkiem substratu podżwirowego.

O tym, jakie podłoże do akwarium wybrać, najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie akwarystycznym.

3. Zakładamy akwarium. Co kupić?

Jeszcze przed wyjściem na zakupy zastanówcie się, gdzie ustawicie akwarium. Pamiętaj, że będziecie je regularnie czyścić, więc dostęp do rybek powinien być prosty. Najlepiej ustawić akwarium w głębi pomieszczenia, ale w taki sposób, by rybki nie przebywały w ciemnościach. Unikajmy ustawiania akwarium w pobliżu okna, gdyż może to spowodować nadmierny rozrost glonów.

Pamiętajcie też, że rybki potrzebują odpowiednich warunków do życia. Trzeba więc zadbać o właściwe oświetlenie i ogrzewanie. Klarowność wody zapewni filtr, najlepiej z napowietrzaczem, który wzbogaca wodę w tlen.

Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze
Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze

Według raportu sporządzonego na zamówienie producenta akcesoriów dla zwierząt, firmy Pets at Home, niemal

przeczytaj artykuł

Część naturalnego środowiska ryb stanowią rośliny, stąd ich obecność w akwarium jest niezbędna, jeśli chcemy dać ich mieszkańcom dobre warunki do życia. Warto też zadbać o elementy dekoracyjne, np. kamienie, kawałki drewna oraz tło (zwłaszcza jeśli akwarium stoi tyłem do ściany).

Same rybki nie kosztują wiele (ok. 10-20 zł). Największy wydatek stanowi wyposażenie, zwłaszcza samo akwarium i dobrej jakości filtr.

Akwarium trzeba regularnie czyścić. Do tych prac zaangażujmy dziecko, które w ten sposób będzie uczyć się odpowiedzialności i systematyczności.

4. Jakie rybki do kuli?

Wielu rodziców, którzy ulegają prośbom swojego dziecka o zakup rybek, decyduje się w pierwszej kolejności na małe akwarium w kształcie kuli. Ładne się prezentuje i pomieści niewielu mieszkańców. Doświadczeni akwaryści jednak nie są zwolennikami takich pomysłów. Dlaczego?

Antarktyda. Jakie zwierzęta i rośliny żyją na najzimniejszym kontynencie świata?
Antarktyda. Jakie zwierzęta i rośliny żyją na najzimniejszym kontynencie świata?

Antarktyda jest kontynentem najdalej wysuniętym na południe, na którym żyje ograniczona ilość roślin

przeczytaj artykuł

Tak małe akwarium, w dodatku bez filtra i odpowiedniego oświetlenia, nie jest odpowiednim środowiskiem dla rybek. Nie będą się w nim dobrze czuć. Warto o tym pamiętać i uświadomić dziecku, że rybka to żywe stworzenie, a nie element dekoracyjny pokoju.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takiego akwarium, dopytajmy u akwarystów jaka rybka do kuli będzie najlepsza. Polecane są welonki oraz bojowniki. I choć są to gatunki bardzo odporne, potrzebują co najmniej 40 l powierzchni, by żyć w zdrowiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.