Trwa ładowanie...

Jaki filtr UV dla dziecka wybrać?

Avatar placeholder
29.06.2022 11:54
Jaki filtr UV dla dziecka wybrać?
Jaki filtr UV dla dziecka wybrać? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Warto pamiętać, że prawidłowa codzienna pielęgnacja skóry dziecka obejmuje nie tylko codzienne mycie i właściwe nawilżenie, ale także ochronę przed promieniami słonecznymi. W tym celu należy pamiętać o konieczności i benefitach stosowania preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego kosmetyku?

Dlaczego warto chronić skórę dziecka przed nadmiernym opalaniem?

Przyjęło się, że lekka opalenizna wygląda ładnie i dodaje skórze świeżości. Warto jednak pamiętać, że dzieci powinny ograniczać przebywanie w bezpośrednim narażeniu na silne promienie słoneczne. Wynika to z delikatnych różnic w budowie skóry maluszka. Skóra dziecka, zwłaszcza niemowlaków i tych do 3 roku życia ma nieco inną grubość niż u osób dorosłych. Jest ona cieńsza i dodatkowo zawiera mniej melaniny. W wyniku tego maluchy są zdecydowanie bardziej narażone na negatywne oddziaływanie promieni UV, w tym na poparzenia. Częsty kontakt z silnymi promieniami słonecznymi pogarsza ogólną kondycję naskórka w znacznym stopniu przyspieszając proces starzenia. Dodatkowo, może stanowić ważny czynnik ryzyka rozwoju procesu nowotworowego. Ze względu na fakt, iż nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania oddziaływania promieni UV na skórę dziecka, warto stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim, należy ograniczyć ekspozycję najmłodszych na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Najlepiej zatem unikać spacerów w godzinach największego nasłonecznienia (tj. 10:00-16:00), do zabawy wybierać miejsca zacienione oraz pamiętać o nakryciu głowy (np.: czapce, chustce czy kapeluszu). Stosować przed każdorazowym wyjściem na dwór krem z filtrem ochronnym, który można znaleźć w każdej aptece lub drogerii np. https://www.doz.pl/apteka/k4555-Kremy_i_mleczka_na_slonce

Na czym polega różnica w filtrach stosownych w preparatach do opalania?

Filtr przeciwsłoneczny w kosmetyku to nic innego jak konkretny składnik – substancja odbijająca lub pochłaniająca promienie UV. Zależnie od mechanizmu działania, dzieli się je na filtry fizyczne (inaczej mineralne) lub filtry chemiczne (czyli organiczne). Pierwsza grupa pozostaje na powierzchni skóry, nie wnikając w warstwę rogową naskórka. Tworzy widoczną jasną, białą poświatę. Filtry mineralne – tlenek cynku lub dwutlenek tytanu – odbijają promieniowanie UV. Zalecane są dla najmłodszych, zwłaszcza poniżej 2 roku życia. Drugi rodzaj filtrów, czyli chemiczne, pochłania promieniowanie UVA i UVB i oddaje je w postaci ciepła. Najczęściej stosuje się tu m.in.: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Salicylate czy Diethylhexyl Butamido Triazone. Obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających mieszane filtry chroniące przed działaniem słońca. Jaka jest najlepsza wysokość filtra ochronnego dla malucha?

Przy wyborze dobrego kremu przeciwsłonecznego dla malucha warto dokładnie przeanalizować informacje umieszczone przez producenta na opakowaniu. Liczy się nie tylko skład (rodzaj zastosowanego filtra), ale i wysokość tzw. Sun Protective Factor czyli SPF. Dermatolodzy zalecają, by skórę najmłodszych zabezpieczać preparatami z SPF co najmniej na poziomie 30. Przy częstym powtarzaniu aplikacji kremu z filtrem, pozwoli to na zapewnienie właściwego poziomu ochrony skóry dziecka. Maluchy ze skórą bardzo wrażliwą i jasną powinny być smarowane środkami zapewniającymi ochronę SPF 50. Warto pamiętać, iż bez względu na wybrany poziom SPF, krem przeciwsłoneczny dla dzieci powinien być nałożony na skórę na ok.20 min przed planowanym wyjściem z domu. Aplikację preparatu należy powtarzać systematycznie w ciągu trwania spaceru. Najlepiej robić to co ok.1h – 2h, by skutecznie zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze