Jaka powinna być temperatura w pokoju dziecka w ciągu dnia i nocy?
Optymalne warunki do nauki i zabawy można zapewnić swojemu dziecku tylko poprzez wykorzystywanie najnowszych technologii do ogrzewania pomieszczeń i nie tylko. Temperatura, jaka panuje w pokoju dziecięcym, ma znaczny wpływ zarówno na samopoczucie młodszego lokatora, jak i jego stan zdrowia. Jej zbyt niski poziom sprawi, że dziecko zmarznie, natomiast zbyt wysoki może doprowadzić do przegrzania ciała. Jak zadbać o właściwą temperaturę w pokoju dziecka? Jaką wartość powinna mieć temperatura? Wystarczy poznać kilka wskazówek, a przebywanie w pokoju dziecięcym będzie czystą przyjemnością.
1. Temperatura w pokoju dziecka i niemowlaka – ile powinna wynosić?
Czas po urodzeniu dziecka, które pierwszy raz wraca do domu, jest bardzo ważny. Warto w takich sytuacjach zadbać o to, aby temperatura panująca wewnątrz pokoju sprzyjała jego rozwojowi oraz dobremu samopoczuciu.
Niska waga noworodka sprawia, że temperatura w pokoju niemowlaka powinna być nieco niższa. Istotne jest to, aby maksymalna granica nie przekraczała około 23 stopni Celsjusza.
Oddziaływanie wyższych temperatur może być szkodliwe dla niemowlaka. Optymalne wartości temperaturowe dla dziecka, to:
- 21-22 stopnie Celsjusza w dzień;
- o 1-2 stopnie Celsjusza niższa temperatura w nocy.
W przypadku nieco większych dzieci wartości temperaturowe ulegają pewnym zmianom. Dla dziecka, które skończyło już roczek i porusza się o własnych siłach, temperatura wewnątrz pokoju nie powinna spadać poniżej 22 stopni Celsjusza. W ciągu nocy zawsze lepiej nieco obniżyć jej wartość, by zapewnić dziecku komfortowy i spokojny sen.
Dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia warto zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu wartość temperaturowa była nieco inna. Sypialnie dziecięce powinny być nieco chłodniejsze, natomiast w miejscach kąpieli najlepiej zadbać o temperaturę na poziomie około 24 stopni Celsjusza.
Ze względu na to, że w łazienkach zazwyczaj jest wilgotno, nadmiernie wysokie temperatury nie są wskazane ze względu na możliwość pojawienia się pleśni na ścianach.
2. Temperatura w pokoju dziecka – jak zadbać o zdrowie swojej pociechy?
Dla każdego rodzica zdrowie dziecka to najważniejsza kwestia. Warto więc poznać trzy podstawowe zasady, które pozwalają na zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach:
- unikanie nadmiernych różnic temperatury;
- niedopuszczanie do występowania przeciągów;
- ustawienie łóżeczka dziecięcego jak najdalej od źródła ciepła.
Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że temperatura w pokoju dziecka zawsze będzie utrzymana na właściwym poziomie. W przypadku niemowlaków istotna jest także regulacja temperatury, która możliwa jest dzięki nowoczesnym sterownikom.
W ten sposób każdy rodzic może wspomóc się elektronicznym termostatem samodzielnie dopasowującym wartości temperaturowe do potrzeb lokatorów. Zamontowane w pokoju dziecka czujniki samoczynnie wykryją, czy poziom ciepła jest odpowiedni i dostosują pracę grzejników lub ogrzewania podłogowego.
3. Zbyt wysoka temperatura w pokoju niemowlaka – czym się objawia?
Kiedy w pomieszczeniu występuje długotrwale zbyt wysoka temperatura, może objawiać się to takimi skutkami, jak:
- mocniejsze objawy alergii;
- odwodnienie;
- utrata wagi;
- katar lub zapalenie gardła;
- słaba jakość snu;
- wysuszenie skóry.
Nadmierna temperatura sprawia, że każde dziecko będzie budzić się w nocy, odczuwać zmęczenie oraz chęć pragnienia. Ciekawostką jest też fakt, że w wysokich temperaturach wilgotność powietrza spada aż o 20%, co wysusza śluzówkę górnych dróg oddechowych.
Temperatura w pokoju dziecięcym powinna być zawsze utrzymana na stałym poziomie, który zalecany jest przez specjalistów. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko występowania alergii i innych schorzeń.
Dbając o swoje dziecko, warto inwestować w nowoczesne formy ogrzewania wnętrz, takie jak np. podłogówka, która nie wysusza nadmierne pomieszczenia, a także utrzymuje stałą temperaturę w pokoju dziecka.