Jaką pastę do zębów wybrać?

Leczą nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła, wybielają i zapobiegają próchnicy. Wybór past do zębów jest spory. Czym zatem kierować się przy ich kupnie?

Do każdego schorzenia możemy dobrać właściwą pastę. Jej działanie jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu - wybielająca, zmniejszająca krwawienie, eliminująca przykry zapach z ust.

Polecane wideo:

Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale na skład. Unikajmy tych mocno ścierających, by nie uszkodzić szkliwa. Pamiętajmy, że dzieci nie mogą używać past dla dorosłych, mają inne stężenie fluoru.

Fluorki i środki pieniące

Zacznijmy od składu pasty. Głównym składnikiem są związki fluoru, z wyjątkiem past dla niemowląt. Fluor wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy. W paście znajdziemy także środki ścierne, to one czyszczą nam zęby. Usuwają resztki pożywienia, płytkę nazębną i bakterie.

W tubkach zawarte są również środki pieniące, np. laurylosiarczan sodu. Z kolei substancje konserwujące utrzymują wysoką jakość pasty przez cały okres ważności produktu. ****

Kolejne substancje, które kryją się w paście, to aromaty i substancje słodzące oraz barwniki.

Dla wrażliwych zębów

Gdy nasze szkliwo jest cienkie, a dzieje się tak w przypadku odsłoniętych szyjek, reagujemy na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne potrawy. Czujemy wówczas świdrujący, przeszywający ból. W tej sytuacji dentyści polecają pasty typu sensitive.

Ochraniają i uszczelniają kanaliki zębiny. W swoim składzie zawierają, np. azotan potasu, hydroksyapatyt. Zmniejszają też doraźnie dolegliwości bólowe.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

W pastach występują związki fluoru (aminofluorki, fluorek sodu). Udowodniono, że wbudowują się w szkliwo zarówno u małych pacjentów, jak i dorosłych. Wzmacniają w stałych zębach zewnętrzną powłokę. Sprawiają, że ząb staje się twardszy i odporny na działanie kwasów oraz bakterii.

Zęby są także bardziej odporne na demineralizację. Substancje te zmniejszają ryzyko powstania próchnicy. Ważne jest tylko abyśmy szczotkowali zęby dwa razy dziennie, przynajmniej dwie minuty.

Podobne działanie wykazuje pasta z ksylitolem - hamuje rozwój bakterii.

Pasta, która chroni dziąsła

Jeżeli mamy problemy z dziąsłami, krwawią i są spuchnięte powinniśmy kupić specjalne pasty lecznicze. W ich składzie są wyciągi z ziół - z szałwi, eukaliptusa, anyżu. Te składniki działają antyseptycznie czyli odkażają.

W tego typu paście jest również mleczan glinu, który hamuje krwawienie i alantoina, która przyśpiesza gojenie i regenerujący koenzym Q 10.

Z kolei chlorheksydyna działa antybakteryjnie i redukuje płytkę nazębną. Nadmiar kamienia nazębnego prowadzi do chorób przyzębia.

Biały uśmiech

Pasty wybielające to takie które mają w składzie środki ścierające w formie granulek i wybielające. Ich zadaniem jest rozpuścić osad nazębny.

Pamiętać należy, że past wybielających nie wolno stosować codziennie. Mogą ścierać szkliwo.

Pasty dla dzieci

Pasta dla najmłodszych zawiera ksylitol i substancje smakowe. Ksylitol działa podobnie jak fluor, czyli zapobiega próchnicy.

Dla starszych dawka związków fluorku powinna być minimalna.Ważne jest by pasta dla maluchów nie zawierała np. sacharyny czy substancji konserwujących. Rodzice powinni dopilnować by dziecko nie połknęło pasty i dobrze wypłukało usta po umyciu zębów.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...