Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Jaką pastę do zębów wybrać?

Jaką pastę do zębów wybrać?
Jaką pastę do zębów wybrać? (123RF)

Leczą nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła, wybielają i zapobiegają próchnicy. Wybór past do zębów jest spory. Czym zatem kierować się przy ich kupnie?

Do każdego schorzenia możemy dobrać właściwą pastę. Jej działanie jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu - wybielająca, zmniejszająca krwawienie, eliminująca przykry zapach z ust.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale na skład. Unikajmy tych mocno ścierających, by nie uszkodzić szkliwa. Pamiętajmy, że dzieci nie mogą używać past dla dorosłych, mają inne stężenie fluoru.

1. Fluorki i środki pieniące

Zacznijmy od składu pasty. Głównym składnikiem są związki fluoru, z wyjątkiem past dla niemowląt. Fluor wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy. W paście znajdziemy także środki ścierne, to one czyszczą nam zęby. Usuwają resztki pożywienia, płytkę nazębną i bakterie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W tubkach zawarte są również środki pieniące, np. laurylosiarczan sodu. Z kolei substancje konserwujące utrzymują wysoką jakość pasty przez cały okres ważności produktu. ****

Kolejne substancje, które kryją się w paście, to aromaty i substancje słodzące oraz barwniki.

2. Dla wrażliwych zębów

Gdy nasze szkliwo jest cienkie, a dzieje się tak w przypadku odsłoniętych szyjek, reagujemy na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne potrawy. Czujemy wówczas świdrujący, przeszywający ból. W tej sytuacji dentyści polecają pasty typu sensitive.

Ochraniają i uszczelniają kanaliki zębiny. W swoim składzie zawierają, np. azotan potasu, hydroksyapatyt. Zmniejszają też doraźnie dolegliwości bólowe.

3. Pasta do zębów przeciw próchnicy

W pastach występują związki fluoru (aminofluorki, fluorek sodu). Udowodniono, że wbudowują się w szkliwo zarówno u małych pacjentów, jak i dorosłych. Wzmacniają w stałych zębach zewnętrzną powłokę. Sprawiają, że ząb staje się twardszy i odporny na działanie kwasów oraz bakterii.

Zęby są także bardziej odporne na demineralizację. Substancje te zmniejszają ryzyko powstania próchnicy. Ważne jest tylko abyśmy szczotkowali zęby dwa razy dziennie, przynajmniej dwie minuty.

Podobne działanie wykazuje pasta z ksylitolem - hamuje rozwój bakterii.

4. Pasta, która chroni dziąsła

Jeżeli mamy problemy z dziąsłami, krwawią i są spuchnięte powinniśmy kupić specjalne pasty lecznicze. W ich składzie są wyciągi z ziół - z szałwi, eukaliptusa, anyżu. Te składniki działają antyseptycznie czyli odkażają.

W tego typu paście jest również mleczan glinu, który hamuje krwawienie i alantoina, która przyśpiesza gojenie i regenerujący koenzym Q 10.

Z kolei chlorheksydyna działa antybakteryjnie i redukuje płytkę nazębną. Nadmiar kamienia nazębnego prowadzi do chorób przyzębia.

5. Biały uśmiech

Pasty wybielające to takie które mają w składzie środki ścierające w formie granulek i wybielające. Ich zadaniem jest rozpuścić osad nazębny.

Pamiętać należy, że past wybielających nie wolno stosować codziennie. Mogą ścierać szkliwo.

6. Pasty dla dzieci

Pasta dla najmłodszych zawiera ksylitol i substancje smakowe. Ksylitol działa podobnie jak fluor, czyli zapobiega próchnicy.

Dla starszych dawka związków fluorku powinna być minimalna.Ważne jest by pasta dla maluchów nie zawierała np. sacharyny czy substancji konserwujących. Rodzice powinni dopilnować by dziecko nie połknęło pasty i dobrze wypłukało usta po umyciu zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze