Trwa ładowanie...

Jak żyć ze schizofrenią?

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 10.07.2019 14:26
Jak żyć ze schizofrenią?
Jak żyć ze schizofrenią? (123rf)

Schizofrenia jest tematem bardzo często podejmowanym przez współczesnych badaczy, którzy starają się odpowiedzieć na pytanie – jak żyć z tym zaburzeniem? Ogólnopolski Dzień Solidarności ze Schizofrenią to dowód na to, że cały czas próbujemy „oswoić” tę chorobę. Dr n. med. Krzysztof Staniszewski odpowiada na pytania dotyczące omawianej choroby.

spis treści

1. Polacy a schizofrenia hebefreniczna

Trudno jednoznacznie określić, ile osób w Polsce cierpi na schizofrenię. Warto jednak wiedzieć, że jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych.

2. Typowe symptomy

Podczas trwania choroby pojawia się psychoza, czyli zachowania dziwne i absurdalne dla ludzi zdrowych. Urojenia mogą przyjąć charakter słuchowy, węchowy, smakowy. Występują również pseudoomamy słuchowe.

3. Omamy a pseudoomamy

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Różnica pomiędzy omamami a pseudoomamami jest dosyć łatwa do wytłumaczenia. Pseudoomamy ujawniają się w naszej głowie, natomiast omamy występują „gdzieś obok” nas. Oprócz wyżej wymienionych symptomów można wyróżnić jeszcze doznania urojeniowe polegające na manii prześladowczej. Dla przykładu – chora osoba myśli, że jej życie sterowane jest przez kogoś z zewnątrz. Chorzy na schizofrenię wykazują także rozbieżność pomiędzy emocjami a mimiką twarzy. Może pojawić się izolacja, niekonsekwencja w zachowaniu.

Wielu chorych pacjentów dobrze reaguje na terapię i leczenie
Wielu chorych pacjentów dobrze reaguje na terapię i leczenie

4. Tło schorzenia

Schizofrenia jest zaburzeniem złożonym z kilku czynników. Można tutaj wskazać również na aspekt genetyczny. Istnieją również badania, które potwierdzają, że choroba jest wynikiem wirusów, które uaktywniły się podczas ciąży matki. Ryzyko wystąpienia schizofrenii jest zwiększone u osób przyjmujących substancje psychoaktywne. Wydarzenia z dzieciństwa mogą również stanowić podłoże choroby. Niekiedy schizofrenia jest wynikiem kilku chorób, które nakładają się na siebie.

5. Stereotypowy schizofrenik?

W naszym społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotyp, według którego jesteśmy przekonani, że schizofrenik to osoba agresywna i niebezpieczna. Czynów niezgodnych z prawem dopuszczają się jednak osoby ze zdrową psychiką. Dlatego też nie możemy myśleć stereotypowo.

6. Psychika osoby chorej

Psychika osoby chorej na schizofrenię miesza ze sobą zdarzenia z przeszłości z aktualnie występującym otoczeniem. Jednocześnie wchodzą w grę przeróżne przekonania o tajemnych siłach i obcych energiach.

7. Świat urojony w schizofrenii

Pacjent jest w stanie odróżnić realność od rzeczywistości urojonej. Pierwszy epizod chorobowy jest dosyć trudny do właściwego zinterpretowania, jednak w późniejszym czasie można wyszczególnić remisję choroby.

To musisz wiedzieć:

8. Życie ze schizofrenią

Diagnoza – schizofrenia wcale nie musi być wyrokiem. Choroba ma przebieg indywidualny. Wielu pacjentów dobrze reaguje na leczenie i przyjmowane środki. Schizofrenicy doświadczają związków emocjonalnych, zakładają rodziny, a także pracują zarobkowo. Niektórzy pacjenci muszą być hospitalizowani. Przewlekła psychoza może jednak nigdy nie osiągnąć pułapu remisji objawowej.

9. Umysł schizofrenika

Schizofrenik nie jest wykluczony społecznie. Wśród chorych znajdziemy wiele sławnych postaci, zasłużonych dla sztuki oraz kultury (np. słynny malarz Salvador Dali, filozof Immanuel Kant czy Friedrich Nietzsche). Bardzo często osoby chore psychicznie odznaczają się zdolnościami wykraczającymi poza normę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze