Trwa ładowanie...

Jak zrobić wulkan? Sposób na eksperyment chemiczny w domu

 Ewa Rosiecka
28.07.2022 00:22
Jak zrobić wulkan? Sposób na eksperyment
Jak zrobić wulkan? Sposób na eksperyment (Adobe Stock)

Każde dziecko uwielbia eksperymenty. To świetny sposób na poznawanie świata, a dodatkowo fizyka i chemia przestają być dzięki nim nudnymi szkolnymi przedmiotami, a stają się fascynującymi dziedzinami nauki. Dziś powiemy, jak zrobić wulkan. To prosty eksperyment, a jego efekty są niezwykle spektakularne. Co będzie potrzebne do zrobienia domowego wulkanu? Jak zrobić to doświadczenie chemiczne w domu?

spis treści

1. Dlaczego dzieci uwielbiają eksperymenty?

Maluchy od pierwszych dni swojego życia stają się odbiorcami wszystkiego, co je otacza. Doświadczają rzeczywistości wszystkimi zmysłami, poprzez:

  • dotyk;
  • smak;
  • węch;
  • zapach;
  • słuch.
Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Wrażenia, których dostarcza im rzeczywistość, pozwalają zrozumieć naturę, prawa które nią rządzą oraz sposób, w jaki funkcjonują ludzie. Starsze dzieci wiedzę czerpią z książek, mają także dużą satysfakcję z nowych umiejętności, które zdobyli samodzielnie.

W wieku szkolnym przedmioty ścisłe, takie jak chemia czy fizyka, często traktowane są przez uczniów jako zło konieczne, a ich zrozumienie wymaga wiele wysiłku i trudu. Okazuje się jednak, że są sposoby, które w prosty sposób przekazują naukę o przyrodzie, a jednym z nich jest eksperyment.

Wykonując np. tęczę na talerzu, dziecko uczy się, jako powstaje tęcza, wykonując zaś np. lampę lawę, poznaje niektóre prawa fizyki. Dziś, za pomocą kolejnego eksperymentu maluch będzie miał okazję dowiedzieć się, czym są wulkany, jak powstają i jak zrobić wulkan w domu.

Zabawy z dzieckiem - eksperymenty z dźwiękami
Zabawy z dzieckiem - eksperymenty z dźwiękami

Zabawy z dzieckiem to ogromna radość, którą czerpią zarówno dzieci jak i rodzice już od pierwszych wspólnie

przeczytaj artykuł

2. Co to jest wulkan?

Zanim zaczniemy nasz eksperyment, warto przypomnieć, czym jest wulkan? Zgodnie z definicją to miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, materiał piroklastyczny oraz gazy wulkaniczne.

Dzielimy je na wygasłe, czynne i drzemiące. Według naukowców, w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat na Ziemi było około 1500 czynnych wulkanów.

Nie jest łatwo zobaczyć go z bliska, często to droga, wymagająca przygotowania, a także niebezpieczna wyprawa. Niewiele dzieci byłoby w stanie samodzielnie wejść na któryś z nich, a dodatkowo podróż na drugi koniec świata z pewnością byłaby kosztowna.

Możemy jednak poznawać je z książek, filmów, obrazów i prezentacji podróżniczych, ale także z naszego doświadczenia chemicznego. Do dzieła!

3. Jak zrobić wulkan z sody i octu?

Potrzebne składniki:

  • 30 ml octu;
  • 2 łyżki sody oczyszczonej;
  • łyżka płynu do mycia naczyń;
  • barwnik spożywczy;
  • niewielki słoik;
  • taca.

Jak przeprowadzić eksperyment z sodą i octem? Wykonanie jest niezwykle proste:

  1. Do słoika wsypujemy sodę oczyszczoną.
  2. Wlewamy łyżkę płynu do mycia naczyń i parę kropli barwnika spożywczego.
  3. Na koniec dodajemy ocet.

Jakie są efekty tego doświadczenia? Wulkan wybucha, ze słoika zaś wypływa strumień lawy. Ciekawie to wygląda, prawda?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze