Jak zrobić strój postaci z bajki za niewielkie pieniądze?
Strój postaci z bajki najczęściej potrzebujemy na bal karnawałowy lub inną zabawę, w czasie której obowiązuje bajkowy dress code. I choć można go wypożyczyć lub kupić, warto uszyć go samemu.
1. Strój postaci z bajki. Jak zrobić?
Podstawą jest pomysł. Decyzja o wyborze konkretnego bohatera należy jednak do dziecka. Jeśli więc nasza córka będzie chciała być Elzą z "Krainy Lodu" lub Sky z "Psiego Patrolu", a syn choć na kilka godzin będzie pragnął wcielić się w postać Spidermena lub Binga, musimy choć spróbować sprostać temu zadaniu.
Strój postaci z bajki dla dzieci możemy co prawda kupić lub wypożyczyc, ale jeśli mamy czas i choć trochę krawieckich umiejętności, spróbujmy zrobić go samemu. Dla dziecka będzie to szczególnie ważne. Nasza pociecha nauczy się również, że samemu również można wiele zdziałać i nie wszystko trzeba kupować.
Nie oznacza to oczywiście, że mamy spędzić godziny nad maszyną do szycia. Nie każdy ma do tego predyspozycje. Nie chodzi też o to, by zmuszać się do wykonania tego zadania. Możemy jednak część stroju zrobić samodzielnie, a trudniejsze elementy, np. maskę, kupić.
Strój postaci z bajki dla chłopca i dziewczynki warto też poszukać w sklepach z używaną odzieżą. Najlepiej wybrać się tam, kiedy będziemy już wiedzieć, za kogo chce się przebrac nasze dziecko, by wiedzieć, jakich elementów stroju szukać.
Postawcie na minimalizm i wygodę. W szczelnej, plastikowej masce i synetycznym kombinezonie dziecku nie będzie ani wygodnie, ani przyjemnie.
Zdecydowanie lepiej jest przerobić odpowiednio dobrany t-shirt i zrobić maskę z papieru lub pomalować twarz. Jesli potrzebujecie skrzydła, zróbcie je z brystolu. Pelerynę uszyjecie z kawałka materiału, doszywając jedynie troczki, by ją związać. prawda, że nie brzmi to zbyt skomplikowanie?
2. Dzień Postaci. Jak zrobić strój postaci z bajki?
5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters). Święto ma przypomnieć dzieciom i dorosłym, że świat bajek to świat magiczny po brzegi przepełniony emocjami, ciekawymi postaciami i ich historiami.
Tego dnia, ale i każdego innego, warto przeczytać dziecku wybraną przez niego bajkę. A dlaczego warto uczynić z tego codzienny rytuał?
– Udowodnionych naukowo wartości edukacyjnych czytania na głos jest wiele, m.in. wprowadzenie słownictwa, modelowanie płynności wypowiedzi, pokazywanie ekspresyjnego czytania, rozwijanie rozumienia tekstu i pomoc dzieciom w nawiązywaniu kontaktów. Ale słuchanie książki czytanej na głos ma również wartość osobistą. To doświadczenie może stworzyć żywe wspomnienia historii związanej z osobą, czasem lub miejscem – wspomnienie, które czesto pozostaje z nami na lata – czytamy w kultowej książce Jima Trelease'a "Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje".