Trwa ładowanie...

Jak zrobić latawiec w 3 prostych krokach

 Ewa Rosiecka
29.11.2021 23:26
Jak zrobić latawiec?
Jak zrobić latawiec? (Adobe Stock)

Jak zbudować latawiec? Zadanie to może wydawać się trudne, jednak jak się okazuje, nie musimy mieć do tego wybitnych zdolności manualnych. Dodatkowo samodzielne wykonanie go razem z dzieckiem może być świetną zabawą, podobnie jak puszczanie go. Jak zrobić latawiec krok po kroku? Zapraszamy do lektury!

spis treści

1. Dlaczego dzieci uwielbiają puszczać latawce?

W puszczaniu latawców jest coś magicznego. Zwykle mimowolnie uśmiechamy się, gdy zobaczymy szybujące po niebie latawce. Puszczanie ich wciąga, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to jedna z lepszych metod spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, a zabawa latawcem dostarcza wielu godzin świetnej rozrywki.

Ponadto puszczanie latawców wpływa korzystnie na sylwetkę dziecka, pomaga rozwijać zdolności motoryczne, a także socjalizować się. Puszczanie latawca poprawia też spostrzegawczość oraz świadomość otoczenia.

Możemy mieć jeszcze więcej frajdy, jeśli zbudujemy własny latawiec w domu, razem z dzieckiem. Czy zrobienie latawca jest trudne? Odpowiedź brzmi: nie! Z niewielką pomocą dorosłego poradzi sobie z tym większość dzieci. Jak go zrobić? Oto nasza instrukcja w kilku prostych krokach. Do dzieła!

2. Jak zrobić latawiec krok po kroku?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Przed przystąpieniem do budowy latawca przygotujmy sobie niezbędne materiały. Co będzie potrzebne?

  • sznurek do konstrukcji latawca;
  • 2 proste (najlepiej drewniane) listewki;
  • nożyczki;
  • rolka po papierze toaletowym;
  • pilnik;
  • klej termiczny w pistolecie/taśma klejąca;
  • duży arkusz papieru lub brystolu;
  • flamastry lub farby;
  • miękki ołówek;
  • dodatkowe elementy do ozdobienia (np. tasiemki, itp.).

Jeśli mamy wszystkie potrzebne materiały, możemy przejść do pierwszego kroku - budowy szkieletu.

2.1. Jak zbudować szkielet latawca - krok 1

  1. Listewki kładziemy obok siebie i przycinamy je tak, aby jedna była od drugiej dłuższa o 1/3 długości. Dla wygody będziemy posługiwać się wymiarami 90 cm dla dłuższej listewki i 60 cm dla krótszej.
  2. Za pomocą pilnika na obydwu końcach robimy wgłębienia, przez które w dalszej kolejności przeprowadzimy sznurek współtworzący szkielet latawca.
  3. Dokładnie wyznaczamy środek krótszej listewki i łączymy obydwie tak, by wyznaczony środek znajdował się dokładnie w 1/3 długości dłuższej listewki (w naszym przypadku 30 cm do końca listewki).
  4. Listewki muszę być połączone pod kątem prostym (90 stopni), tworząc kształt krzyża, w przeciwnym wypadku latawiec może nie latać. Do połączenia ze sobą listewek używamy kleju na gorąca, chwilę po jego zastosowaniu zaś dobrze jest jeszcze dodatkowo wzmocnić konstrukcję sznurkiem. Warto zaczekać chwilę, aż klej stężeje i połączenie będzie stabilne.
  5. Przez wykonane wcześniej wgłębienia przeciągamy sznurek - zamykamy stelaż latawca. Powinien być mocno naprężony, jednak tak, by nie wygiąć listewki.

2.2. Jak zrobić poszycie latawca - krok 2

  1. Na papierze lub bibułce (w zależności od tego, z czego chcemy zrobić poszycie latawca) robimy ozdoby według własnego uznania, po czym pozostawiamy do wyschnięcia.
  2. Przygotowany w kroku pierwszym stelaż latawca kładziemy na dobrze wyschniętym i odwróconym poszyciu. Za pomocą ołówka rysujemy kształt latawca po linii sznurka.
  3. Przy pomocy linijki od powstałej przez odrysowanie linii zachowujemy odstęp kilkucentymetrowy, który przyda się, aby dokładnie przytwierdzić poszycie latawca do szkieletu.
  4. Przygotowany kształt wycinamy, pozostałą część papieru lub bibuły odkładamy na bok.
  5. Na wszystkich rogach latawca umieszczamy porcję kleju na gorąco, po czym odwracamy szkielet i przekładamy punkty z klejem do przygotowanego obrysu, zachowując ten sam co wcześniej odstęp od krawędzi i czekamy, aż klej stężeje.
  6. Zachowany wcześniej kilkucentymetrowy odstęp zaginamy za sznurek i przyklejamy taśmą klejącą do bibuły, a także gorącym klejem tam, gdzie będzie się stykać z drewnianym stelażem.

2.3. Jak wykonać uprząż latawca i elementy dodatkowe - krok 3

  1. W każdym rogu latawca przytwierdzamy sznurek o długości odpowiadającej długości dłuższej listewki (u nas 90 cm).
  2. Podnosimy latawiec szkieletem do dołu i zdobieniem do góry i łączymy ze sobą wszystkie sznurki tak, by każdy z nich był tej samej długości i znajdował się dokładnie pod skrzyżowaniem listewek ze stelaża. Sznurki ze sobą wiążemy, a jego nadmiar obcinamy.
  3. Na rolce po papierze toaletowym przyklejamy za pomocą gorącego kleju koniec sznurka i nawijamy kilka jego metrów na rolkę. Drugi koniec sznurka łączymy z przygotowaną uprzężą. Aby uzyskać kołowrotek, w rurkę wkładamy np. ołówek.
  4. Ostatnim etapem jest przygotowanie ogona latawca. Wykonujemy go z odłożonej wcześniej bibuły/papieru. Nie jest to konieczny element i bez niego latawiec także sobie poradzi, jednak w przypadku płaskiego latawca może być bardzo pomocny, ponieważ utrudnia kołysanie i wirowanie. Jednocześnie sprawia, że latawiec jest cięższy, przez co będzie niżej latać i wolniej się wznosić.

Udanej zabawy!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze