Jak zainteresować nastolatków zdrową i zrównoważoną żywnością? Materiały FoodScienceClass dla nauczycieli i edukatorów
Artykuł sponsorowany EIT Food
Około 30% emisji wszystkich gazów cieplarnianych pochodzi z naszego systemu żywnościowego. Tymczasem 30% produkowanej żywności jest marnowane. Jak zachęcić młode pokolenie do stawienia czoła tym problemom? Finansowany przez EIT Food projekt FoodScienceClass postanowił zmierzyć się z tym wyzwaniem, zapewniając uczniom wiedzę i narzędzia do podejmowania świadomych wyborów żywieniowych, które prowadzą do zdrowej, zrównoważonej diety. W grudniu tego roku projekt poszedł o krok dalej w swojej misji, opracowując gotowe do użycia materiały dla nauczycieli, które dostępne są w językach: angielskim, hiszpańskim, polskim, holenderskim, fińskim i hebrajskim. Wspólnota EIT Food jest wspierana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.
Krytyczne myślenie dla kształtowania zrównoważonego systemu żywnościowego
Przez 3 lata projektu uczniowie byli zachęcani do samodzielnego badania i krytycznej oceny wyzwań i możliwości związanych z produkcją żywności oraz żywieniem. Wszystko pod okiem nauczycieli i naukowców zajmujących się żywnością: "W naszym projekcie ważne było dla nas, aby uczniowie byli postrzegani jako pełnoprawni obywatele, zdolni do włączania się w dyskusję na tematy istotnych kwestii naukowych, zwłaszcza tych, które bezpośrednio ich dotyczą" - mówi dr Keren Dalyot, koordynatorka FoodScienceClass Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion w Hajfie.
Uczestnicy projektu z Izraela, Polski, Finlandii i Belgii zajmowali się rzeczywistymi zagadnieniami z zakresu nauk o żywności i konfrontowali swoje własne uprzedzenia i błędne przekonania na temat żywności. Moduły poświęcone umiejętności prawidłowego odczytywania komunikatów naukowych i komunikacji nauki były w centrum projektu, również z perspektywy efektywnych sposobów przekazywania wyników badań naukowych, np. przy użyciu mediów społecznościowych i innych kanałów. W związku z międzynarodowym charakterem projektu, wszystkim partnerom zależało, by zaznajomić nastolatków zarówno z tematami globalnymi, np. zrównoważonym rozwojem całego systemu żywnościowego, jak i z aspektami lokalnymi, takimi jak żywność regionalna czy produkty sezonowe.
Gotowe do użycia materiały – zachęć swoich uczniów do myślenia i działania
Teraz FoodScienceClass udostępnia swoje materiały i scenariusze lekcji wszystkim zainteresowanym nauczycielom i edukatorom. Gotowe do użycia materiały są bezpłatne, dostępne w językach: angielskim, hiszpańskim, polskim, holenderskim, fińskim i hebrajskim, odpowiednie do pracy z uczniami w wieku 9-14 lat. Zawierają scenariusze lekcji na temat przetwórstwa, marnowania żywności, korzystania z danych, komunikacji naukowej i innych.
"Każda godzina poświęcona obecnym wyzwaniom łańcucha żywnościowego, które przecież dotyczą każdego z nas, a w niedługim czasie spadną na barki młodego pokolenia, jest na wagę złota." mówi Justyna Banasiak, koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
FoodScienceClass to projekt wspierany przez EIT Food i współfinansowany przez Unię Europejską. Projekt był realizowany w latach 2020-2022 przy współpracy czterech krajów (Belgia, Finlandia, Izrael i Polska) oraz sześciu organizacji partnerskich: Technion (Izrael), Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (Polska), EUFIC (Belgia), Rikolto (Belgia), Bank Żywności w Olsztynie (Polska), VTT (Finlandia).
Jeżeli masz pytania dotyczące materiałów lub samego projektu, skontaktuj się z koordynatorką projektu z ramienia Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN: Justyna Banasiak, e-mail: j.banasiak@pan.olsztyn.pl
O Wspólnocie EIT Food
The Classroom as a Platform for Community Engagement with Food Production and Science to projekt realizowany przy wsparciu EIT Food, największej wspólnoty wiedzy i innowacji w obszarze żywności. Wspieramy innowacje, by zbudować przyszłościowy system żywnościowy, który produkuje zdrową i zrównoważoną żywność dla wszystkich.
Wspierani przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej, inwestujemy w projekty, organizacje i osoby, które podzielają nasze cele w zakresie zdrowego i zrównoważonego systemu żywnościowego. Uwalniamy potencjał innowacyjny w przedsiębiorstwach i na uniwersytetach, a także tworzymy i skalujemy startupy rolno-spożywcze, aby wprowadzić na rynek nowe technologie i produkty. Wyposażamy przedsiębiorców i ekspertów w umiejętności potrzebne do przekształcenia systemu żywnościowego i umieszczamy konsumentów w centrum naszych działań, pomagając budować ich zaufanie do żywności. Jesteśmy jedną z dziewięciu wspólnot wiedzy i innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE utworzony w 2008 r. w celu napędzania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.
Więcej informacji na www.eitfood.eu
Artykuł sponsorowany EIT Food