Trwa ładowanie...

Jak zachować się w trakcie trąby powietrznej? Co zrobić, gdzie się schronić, zasady bezpieczeństwa

Avatar placeholder
09.06.2020 18:12
Trąby powietrzne są bardzo groźne
Trąby powietrzne są bardzo groźne (Getty Images)

Trąba powietrzna to pionowy wir wiatru, który powstaje, kiedy zderzają się ze sobą dwie masy powietrza o znacznie zróżnicowanej temperaturze. To zjawisko atmosferyczne potrafi być niezwykle niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, jak należy się zachować, kiedy wystąpi. Trąby powietrzne od kilku lat, pojawiają się również w Polsce.

1. Znaki mówiące o tym, że zbliża się trąba powietrzna

Wydaje się, że wiele zjawisk atmosferycznych pojawia się niespodziewanie. Prawda jest jednak taka, że meteorolodzy potrafią większość z nich przewidzieć. I choć każdy z nas nie dysponuje na co dzień zaawansowaną technologią do odczytywania sygnałów meteorologicznych, to możemy zwrócić uwagę na kilka istotnych znaków.

Po pierwsze niebo robi się bardzo zachmurzone i ciemne. Obserwatorowi, który jest na ziemi, może się wydawać, że chmury są wyjątkowo nisko. Często również wystąpieniu trąby powietrznej towarzyszą opady gradu.

2. Trąba powietrzna – zasady bezpieczeństwa

Jeśli przebywamy w domu, sytuacja jest najlepsza. Powinniśmy udać się do najniżej położonego pomieszczenia (piwnicy). Jeśli nie mamy takiej możliwości, udajmy się do centrum domu. Tak, by być, jak najdalej od ścian zewnętrznych i okien. W takim położeniu najlepiej wejść pod stół (przy ścianie nośnej) i zasłonić głowę rękami.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

Zobacz także: Jak przygotowac się do wakacji z dzieckiem?

Jeśli znajdujemy się na zewnątrz, powinniśmy unikać otwartych przestrzeni. Przedmioty, które porwał wiatr, są najczęstszą przyczyną zgonów w trakcie trąby powietrznej. Najlepiej znaleźć wgłębienie w ziemi – najniżej położony punkt terenu – i tam postarać się ukryć. Nie należy ukrywać się pod mostami, czy kładkami dla pieszych. Ich konstrukcja może zostać naruszona.

Zobacz także Tragedia na wakacjach w Tajlandii. 7-miesięczna Lila wróciła z groźną chorobą

3. Jak chronić dziecko?

Czas, jaki spędzisz w schronieniu, może być długi, więc koniecznie zaopatrz się w jedzenie i napoje oraz, ewentualnie, środki higieniczne i ochronne dla małych dzieci, a także apteczkę.

4. Trąba powietrzna – jak zachować się w samochodzie?

Jeśli potężny wiatr zastał nas w aucie, nie starajmy się wyprzedzić trąby powietrznej. Nie uda nam się to. Najlepiej opuścić auto i udać się do pobliskiego budynku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, bezpieczniejsze będzie szukanie schronienia na zewnątrz. Wbrew pozorom samochód może być z łatwością porwany przez trąbę powietrzną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Poznaj niesamowite historie:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze