Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka?

Avatar placeholder
02.08.2016 13:37
Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka?
Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka? (Zdjęcie autorstwa Casey Fleser  / CC BY 2.0)

Zakup plecaka czy tornistra to rzecz nieunikniona, jeśli mamy w domu małego żaka. Zadanie to czeka wszystkich rodziców czy opiekunów. Mogą natomiast wykonać je tak, by tzw. obowiązek szkolny stał się w większym stopniu przyjemnością.

Pierwszym, poprawnym założeniem jest przyjęcie faktu, że plecak/tornister rzeczywiście może się dziecku podobać i pozytywnie zmotywować go do podejmowania edukacyjnych działań. Wybór tego ważnego atrybutu ucznia nie może być przypadkowy – odpowiednia konstrukcja sprzyja prawidłowemu rozłożeniu ciężaru i zmniejsza ryzyko problemów z kręgosłupem. Jaki plecak wybrać dla dziecka?

spis treści

1.

2. Co woli dziecko?

Pierwsze pytanie może brzmieć: co woli? Jeszcze kilka lat temu panowało powszechne przekonanie, że tornister ma większe walory zdrowotne. Zdeterminowane to było różnicą w budowie obu przedmiotów, która oczywiście dalej istnieje.

Przy czym wielu producentów plecaków pomyślało o tym, aby wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że ich produkt stanie się bardziej ergonomiczny.

3. Tornister dla żaka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Tornister jest usztywniony, dzięki czemu jego użytkowanie ułatwia zachowanie prawidłowej postawy. Stanowi też zazwyczaj dość dobrą ochronę przed pognieceniem dla książek i zeszytów, które się w nim znajdują. Należy przy tym pamiętać, że jest zazwyczaj cięższy niż plecak, a łączna masa bagażu wraz z jego zawartością nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka.

Oznacza to, że jeśli nasza pociecha waży 35 kilogramów, to limit dla niego wynosi 3,5 kilograma. Jeśli tornister sam w sobie będzie ciężki, to jego rzeczywista pakowność się zmniejszy, nawet gdy dostępna objętość nie zostanie w pełni wykorzystana. Jest to uwarunkowane czynnikami zdrowotnymi, a ramy te nie powinny być bagatelizowane.

4. „Fajny” plecak

Plecak, po pierwsze stosunkowo lżejszy, jest przez pierwszoklasistów często uważany za „fajniejszy”. Jego rozmiary muszą być zgodne z budową anatomiczną małego właściciela. Górna krawędź nie powinna sięgać wyżej niż szyja. Wskazane jest również, by dolna kończyła się nie dalej niż linia pleców.

Nowe modele mają często usztywniany tył oraz uwypuklenia, które pozwalają dziecku zachowywać prawidłową postawę. Szczególnie ważna jest ta na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Szelki zapinane w pasie umożliwiają lepsze rozłożenie ciężaru plecaka.

W obu przypadkach praktycznym rozwiązaniem są dodatkowe przegródki, do których można włożyć drugie śniadanie, napój czy strój na zajęcia sportowe. Ułatwiają tym samym organizację wyposażenia oraz dbanie o higienę.

Jeśli przy oglądaniu danego egzemplarza stwierdzimy, że spełnia on wszystkie kryteria o walorach praktycznych, weźmy pod uwagę względy estetyczne (lubiane przez dzieci pozytywne kolory, postacie z często oglądanych bajek itp.).

Natomiast nigdy nie należy pozwolić maluchowi nosić ani plecaka, ani tornistra na jedno ramię. Ma to duży wpływ na jego zdrowie i z pewnością odbije się na nim w niekorzystny sposób w przyszłości. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Również z tego względu plecak/tornister sam w sobie powinien sprawiać, że dzieci czują się dobrze.

5. Zestaw szkolny

Coraz większą popularnością wśród uczniów młodszych klas cieszą się plecaki-zestawy. Są to komplety składające się na ogół z: tornistra/plecaka, worka na obuwie szkolne, piórnika (lub dwóch) oraz portmonetki.

Czasami w zestawie jest również bidon. Wszystkie elementy takiego kompletu są zsynchronizowane kolorystycznie – zwykle mają motyw przewodni w postaci bohaterów z popularnych kreskówek, choć nadruki mogą być różne (kwiatki, samochody itp.).

Atrakcyjny wygląd plecaka to główne kryterium jakim kierują się dzieci oceniając dany model. Rodzice więcej uwagi przywiązują do komfortu użytkowania – regulacji położenia plecaka, rozłożenia ciężaru i prawidłowego usztywnienia pleców.

Nie mniej ważne są dla nich elementy, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka na drodze: paski odblaskowe oraz światełka na plecaku.

Przy wyborze tornistra przyglądają się również jego wykończeniu, by móc ocenić trwałość produktu. Z perspektywy ucznia większą wartość mają praktyczne kieszonki, wewnętrzne przegrody (pomagają w utrzymaniu porządku) oraz wygodne ramiona plecaka.

6. Młodzieżowy plecak

Tornister z Kubusiem Puchatkiem lub Hello Kitty to szczyt marzeń siedmioletniego dziecka, ale starsi uczniowie mają zupełnie inne oczekiwania względem plecaków.

Kolorowy tornister z kieszonką na bidon nie wzbudza w młodzieży entuzjazmu – klasyczny plecak z nierzucającym się w oczy wzorem już tak. Jeśli plecak ma wyprofilowany tył, pasy pokryte oddychającym materiałem, wygodny w użyciu organizer w przedniej kieszeni i kieszeń na laptopa w komorze głównej, czego można chcieć więcej?

Im starsze jest dziecko, tym większy wpływ chce mieć na wybór szkolnego plecaka. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, nie należy jednak zgadzać się na wszystkie propozycje ucznia, zwłaszcza gdy – jak torba na ramię lub torebka w rozmiarze XL – mogą mieć niekorzystny wpływ na kręgosłup.

Mimo iż te modne akcesoria pomieszczą szkolne podręczniki i zeszyty, w porównaniu ze stabilnym plecakiem wypadają blado, nie oferują bowiem prawidłowego rozłożenia ciężaru i mogą przyczyniać się do wad postawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze