Trwa ładowanie...

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat wojny? Trzymaj się 7 prostych zasad

 Maria Krasicka
29.03.2022 17:23
Rozmowa na temat wojny jest trudna zarówno dla dziecka, jak i rodzica
Rozmowa na temat wojny jest trudna zarówno dla dziecka, jak i rodzica (GettyImages)

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wszyscy odczuwamy niepokój i strach przed tym, co może przynieść kolejny dzień. Niestety dotyczy to również dzieci, które przeżywają to, co się dzieje zza wschodnią granicą. Jak poprowadzić rozmowę, by uspokoić i wesprzeć dziecko? UNICEF przygotował krótki poradnik.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

1. Jak prowadzić rozmowę z dzieckiem o wojnie?

UNICEF opracował krótki poradnik, w którym zawarte jest siedem prostych zasad. Dzięki stosowaniu się do nich rozmowa z dzieckiem na trudny temat, jakim jest wojna, pokaże mu, że ma wsparcie w rodzicach i opiekunach.

  • Obserwuj dziecko

Przede wszystkim, należy się najpierw zorientować, jak dziecko reaguje na wszelkie informacje słyszane w telewizji, z rozmów, czy od rówieśników. Być może zmieniło się jego zachowanie. Zaburzenia snu, zmiana nastroju i skłonność do wybuchów mogą być oznaką stresu.

  • Rozpocznij rozmowę

W takiej sytuacji należy zacząć rozmowę. Według UNICEF warto na początek dać dziecku poczucie, że może rozmawiać zawsze, kiedy tego potrzebuje. Z kolei chcąc się dowiedzieć, co już wie na temat wojny i innych związanych z tym problemów, dobrze jest zadać dziecku pytania, jak najbardziej ogólne. Pozwoli to bez presji zorientować się w sytuacji.

  • Przekazuj informacje dostosowane do wieku i mów o emocjach

Podczas rozmowy należy używać prostego języka oraz przekazywać jedynie rzetelne, dostosowane do wieku dziecka informacje. Przedszkolak nie musi wiedzieć, jaki jest bilans ofiar.

Należy również mieć na uwadze reakcje dziecka. Jeśli poziom lęku widocznie się zwiększa, dalsza rozmowa może jedynie zaszkodzić. Z drugiej strony, jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania tematem wojny, nie ma sensu informowania go na siłę.

Ponadto UNICEF zaleca, by nie uciekać od emocji dzieci, a pozwolić im je przeżywać. Dlatego też, zamiast mówić "nie przejmuj się" dobrze jest je zapewnić, że to naturalny odruch. Dziecko powinno wiedzieć, że wojna to poważny temat i dorośli też przeżywają go na swój sposób.

Natomiast prowadząc taką rozmowę, należy pamiętać, że dzieci przyjmują zachowania dorosłych. Dlatego też nie należy dzielić z dzieckiem żadnych obaw i panować nad językiem swojego ciała. Warto dziecko uspokoić, że są też dobrzy ludzie, którzy chcą zapobiec dalszej agresji.

Nie należy jednak snuć scenariuszy daleko wybiegających w przyszłość. Ani tych negatywnych, ani pozytywnych. Nikt nie jest w stanie dać gwarancji, że wojna szybko się skończy.

  • Pokaż dziecku, że może aktywnie włączyć się w pomoc

Wiele osób reaguje na wzmożony stres potrzebą działania. Może to właśnie możliwość stworzenia laurki lub wybrania nieużywanych zabawek dla ukraińskich dzieci pomoże maluchowi uporać się z trudnymi emocjami. Ważne, by dziecko wiedziało, że może włączyć się w pomoc.

  • Zakończenie rozmowy

Jak zakończyć tak trudną rozmowę? Przede wszystkim należy się upewnić, że wszystkie wątpliwości dziecka zostały wyjaśnione, a jego poziom lęku się zmniejszył. Zakończenie rozmowy w silnych emocjach może jedynie zaszkodzić. Ponadto należy utwierdzić dziecko w przekonaniu, że zawsze może się zwrócić do rodzica i porozmawiać na każdy nurtujący je temat.

Po przeprowadzeniu takiej rozmowy, należy co jakiś czas sprawdzać, czy nie jest konieczna kolejna. Dziecko wraz z przypływem następnych informacji, może odczuwać potrzebę "przegadania" innych tematów.

  • Pamiętaj o swoim samopoczuciu

By zapewnić bezpieczeństwo i spokój emocjonalny dziecka, należy przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeżeli informacje zza wschodniej granicy są zbyt przytłaczające, dobrze jest dać sobie chwilę oddechu i odciąć się od nich.

Może to dobry moment, by spędzić więcej czasu z dzieckiem, wyjść na wspólny spacer i zrobić coś, co pozwoli wam odciągnąć się od negatywnych myśli.

Jeżeli natomiast nie czujesz się na siłach, by samodzielnie uporać się ze stresem, skontaktuj się z terapeutą, który wskaże, jak możesz tego dokonać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze