Trwa ładowanie...

Jak przygotować zdrowy i odżywczy obiad dla małego dziecka?

Avatar placeholder
18.12.2020 10:03
Materiał sponsorowany przez

Prawidłowe żywienie jest jednym z warunków zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia Twojej pociechy. Dostarczanie wszelkich niezbędnych składników odżywczych, jest niezbędne do właściwego się rozwoju malucha. Jak zapewnić dziecku odpowiednią podaż mikro- i makroelementów w codziennych posiłkach? Na co zwrócić uwagę, przygotowując obiadki dla dziecka? Podpowiadamy!

Rozszerzanie diety dziecka

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemowlęta przez pierwsze pół roku życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Według ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia[1]. Należy pamiętać, że zalecenia WHO odnoszą się do żywienia dzieci zdrowych. W przypadku wskazań do wcześniejszego rozszerzania diety, nowe pokarmy można wprowadzać już po ukończeniu przez malucha 17. tygodnia życia[2]. Rozszerzanie diety rozpocznij od podawania dziecku musów i przecierów warzywnych, a następnie owocowych. Poznanie w pierwszej kolejności smaku marchewki czy kalafiora zwiększy szansę na polubienie przez malucha warzyw oraz chęci spożywania ich w przyszłości. Prawdopodobnie chwilę zajmie mu przyzwyczajenie się do nowych smaków oraz innego sposobu karmienia, dlatego nie martw się, jeśli początkowo będzie zjadać niewiele. Zadbaj o wybór odpowiedniej łyżeczki do karmienia – to kluczowa sprawa dla właściwego rozwoju aparatu mowy[3]. Po zapoznaniu się ze smakami warzyw i owoców należy kolejno postawić na zboża, a następnie na mięso oraz ryby[4].

Smaczne i zdrowe obiadki dla dzieci

Dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do potrzeb małego brzuszka. Ważne, aby codzienne menu Twojej pociechy składało się z posiłków bogatych w zdrowe produkty, zawierające wszelkie niezbędne dla organizmu składniki pokarmowe, witaminy i sole mineralne. Jeżeli własnoręcznie przygotowujesz obiadki i inne potrawy dla swojego dziecka, zwracaj uwagę na pochodzenie artykułów spożywczych. Warzywa i owoce na sklepowych półkach nie zawsze są odpowiednie dla małych dzieci. Wiele z nich – zwłaszcza poza sezonem – sprowadzanych jest z innych krajów, a żeby przetrwać długi transport do Polski, są odpowiednio konserwowane. Kupując w hipermarketach, nie masz też pewności, czy do upraw roślin nie stosowano np. pestycydów, które niosą za sobą ryzyko zanieczyszczenia tkanek ludzkiego organizmu[5]. Jeżeli więc przygotowujesz obiadki dla dziecka, wybieraj produkty bio od sprawdzonych dostawców lub ze sklepów ekologicznych.

Aby zapewnić smaczny i zdrowy posiłek swojemu dziecku, postaw na obiadki w słoiczkach. Wszelkie surowce: warzywa, owoce, zboża pochodzą z kontrolowanych upraw, spełniające restrykcyjne normy Unii Europejskiej. Są dokładnie badane pod kątem pozostałości pestycydów, azotynów, metali i zanieczyszczeń. Mięso zawarte w słoiczkach także pochodzi z kontrolowanych chowów i przed rozpoczęciem procesu produkcji przechodzi dokładne badanie w kierunku jakości, obecności antybiotyków i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Podobnie ryby – pochodzą jedynie z certyfikowanych i zrównoważonych połowów, są wolne od zanieczyszczeń chemicznych (np. metali ciężkich) oraz mikrobiologicznych[6].

Składniki zupek, deserków oraz obiadków dla dzieci są szczegółowo badane, a receptury opracowywane przez najwyższej klasy specjalistów do spraw żywienia. Dlatego warto postawić na słoiczki, których zawartość spełnia normy jakości produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci[7].

Obiadki dopasowane do wieku dziecka

Posiłki, które podajesz swojemu maluszkowi, powinny być pełnowartościowe i urozmaicone, dopasowane do jego wieku. W innym wypadku mogą pojawić się niedobory żywieniowe, prowadzące do nieprawidłowości w rozwoju wielu układów i w konsekwencji – do problemów zdrowotnych. Obiadki dla dzieci w słoiczkach posiadają oznaczenie wieku, od którego możesz podać maluchowi dany posiłek. Dania są zgodne z aktualnym schematem żywienia, dzięki czemu dostarczają małym organizmom wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów. Dzięki temu masz pewność, że Twoja pociecha dostaje wszystko, czego potrzebuje, w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Słoiczki są świetnym rozwiązaniem nie tylko na posiłki w domowym zaciszu. Gotowe obiadki dla dzieci idealnie sprawdzą się także na różnego rodzaju wyjściach czy wyjazdach. Nie zajmą dużo miejsca, a zapewnią zdrowy i odżywczy posiłek w wielu sytuacjach.

[1] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/najczestsze-pytania-dotyczace-rozszerzania-diety [2] https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/rozszerzanie-diety-niemowlat [3] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/aktualny-schemat-zywienia-niemowlat [4] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/aktualny-schemat-zywienia-niemowlat [5] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/pozostalosci-pestycydow-w-zywnosci-----jak-uniknac-narazenia-na-substancje-szkodliwe [6] https://www.bobovita.pl/jakosc-bobovita [7] https://www.bobovita.pl/jakosc-bobovita

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze