Trwa ładowanie...

Jak pielęgnować niemowlę?

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka przebiega wielotorowo i obejmuje regularne kąpiele, częste zmiany pieluch oraz stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających i ochronnych. Preparaty aplikowane na delikatną skórę dziecka powinny być łagodne i bezpieczne. Perfumowane i sztucznie barwione kosmetyki mogą bowiem wywoływać podrażnienia skóry.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Skóra niemowlęcia

Szczegółowe wytyczne dotyczące pielęgnacji skóry dziecka poniżej pierwszego roku życia to nie wymysł – specyficzne zalecenia są uzasadnione cechami niemowlęcej skóry. Jest ona wyraźnie cieńsza niż skóra dorosłej osoby. Ma mniej melanocytów (komórek barwnikowych) i mieszków włosowych, a jej gruczoły łojowe i potowe są mniej aktywne. Z tego właśnie powodu skóra niemowlaka łatwiej ulega urazom, poparzeniom słonecznym i jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Niewiele trzeba, by na skórze malucha pojawiły się pęcherze i nadżerki.

Problemów skórnych u niemowlęcia możemy uniknąć, stosując się do zasad pielęgnacji skóry. Podstawą jest utrzymywanie jej w suchości i czystości, dlatego tak ważne są systematyczne kąpiele i oczyszczanie okolic intymnych przy każdej zmianie pieluszki. Ważnym elementem pielęgnacji są kosmetyki – najlepiej jest wybierać preparaty z atestem, pozbawione substancji drażniących. Jeśli skóra dziecka jest atopowa lub bardzo wrażliwa, optymalnym wyborem są kosmetyki dermatologiczne.

W codziennej pielęgnacji niemowlęcia istotną rolę odgrywają dobre nawyki, takie jak:

  • natłuszczanie suchej skóry kremem lub oliwką (zwłaszcza w fałdach skórnych),
  • ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (krem z filtrem SPF 50),
  • aplikowanie tłustego kremu na twarz dziecka podczas zimowych spacerów,
  • niedopuszczanie do przegrzania organizmu dziecka – przewiewne ubrania w upalne dni to podstawa.

2. Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry

Błędy w pielęgnacji okolic intymnych niemowlęcia w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza i rzadkimi zmianami pieluchy w krótkim czasie prowadzą do odparzeń u dziecka. Jeśli w porę nie wprowadzi się zmian do sposobu pielęgnacji malucha, odparzenia mogą przekształcić się w bolesne krosty i rumień. Są to typowe objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Jest to powszechna choroba u niemowląt, co nie zmienia faktu, iż najlepiej byłoby jej uniknąć. Jak to zrobić?

  • Zmieniaj pieluszki co 2-3 godziny lub częściej, jeśli widzisz, że przed chwilą miało miejsce wypróżnienie.
  • Dokładnie myj okolice intymne niemowlęcia i często wietrz jego skórę.
  • Stosuj kremy barierowe – w ich składzie znajdują się substancje łagodzące podrażnienia.
  • Postaw na naturę – zamiast chusteczek oczyszczających używaj ręczniczka bawełnianego, zamoczonego w naparze z rumianku.
  • Unikaj kosmetyków zapachowych i kolorowych – zawierają substancje, które mogą powodować uczulenie i podrażnienia u dziecka.

Pielęgnacja niemowlaka może wydawać się złożonym zadaniem, jednak warto uświadomić sobie, że polega na wykonywaniu tych samych czynności każdego dnia, przez długie miesiące. Oznacza to, że każdy rodzic ma szanse dojść do wprawy godnej mistrza i bezbłędnie dbać o swoje dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.