Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany

Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy również dysponować wkładem własnym. Czy wiemy jednak, czym jest wkład własny i jaką musi mieć wysokość, abyśmy mogli otrzymać kredyt?

Co to jest wkład własny?

Wkład własny to suma, jaką rzeczywiście dysponuje osoba ubiegająca się o kredyt. Jest ona konieczna do wzięcia kredytu na jakąś nieruchomość. Jak się okazuje, wysokość tej kwoty jest niesamowicie istotna dla banku. Wpływa to na Loan To Value, czyli LTV. Jest to współczynnik, który wyliczamy, dzieląc kwotę kredytu przez rzeczywistą wartość mieszkania czy innej nieruchomości. Wkład własny wymagany jest przede wszystkim przy kredytach na jakieś nieruchomości.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Od stycznia 2015 roku zaszły zmiany w prawie kredytowym. Obecnie, aby wziąć pożyczkę na nieruchomość, należy mieć minimum 10% wkładu własnego. Oczywiście, bank może narzucić własny zakres. Niektóre banki zastrzegły sobie, że musi to być 15%, a nawet 20% wkładu własnego. Ustalono również, że jeśli ktoś bierze kredyt walutowy, jego wkład własny musi wynosić minimum 20%.

Pamiętajmy, że wkładem własnym nie musi być gotówka. Może to być na przykład dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych bądź wartość działki, na której będzie stał dom, oczywiście jeśli kredytobiorca jest jej właścicielem lub może ją dożywotnio użytkować.

Dlaczego warto mieć wkład własny?

Tak jak już to zostało wspomniane, wkład własny jest konieczny do wzięcia kredytu na jakąś nieruchomość. Jednak jeśli postaramy się i zgromadzimy większe środki, to wówczas otrzymamy znacznie lepsze warunki kredytu. Ponadto wtedy możemy wybierać spośród wielu ofert banków. Niektóre banki specjalnie podwyższają minimalną kwotę wkładu własnego, aby zniechęcić osoby, które nie mają odpowiednich oszczędności. Instytucje te znacznie chętniej współpracują z osobami, które mają spory wkład własny. Jest to dla nich jasny komunikat, że potrafimy oszczędzać i jesteśmy godni zaufania.

Jeśli chcemy wziąć kredyt, a nie mamy wymaganej kwoty wkładu własnego, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli opłacać dodatkowe ubezpieczenie, które jest formą zabezpieczenia. Zazwyczaj jest ono nałożone na około 3 lata.

Jak zgromadzić wkład własny?

Zgromadzenie wkładu własnego niestety nie jest łatwym zadaniem. Wymaga to od nas samozaparcia, dokładności i wierności podjętym decyzjom. Dobrym pomysłem jest próba odkładania przez kilkanaście miesięcy kwoty, która będzie zbliżona do wysokości raty kredytu. W ten sposób zgromadzimy sobie pewne środki, a jednocześnie przygotujemy swój budżet domowy na takie comiesięczne wydatki.

Pierwszym krokiem do skutecznego oszczędzania może być skorzystanie z kalkulatora drobnych oszczędności Aviva. Dzięki temu wirtualnemu urządzeniu możemy dowiedzieć się, ile tak naprawdę wydajemy w ciągu tygodnia – i to nie tylko na rzeczy konieczne, ale również na tzw. kaprysy. Dowiemy się również, ile pieniędzy możemy rzeczywiście zaoszczędzić.

Pamiętajmy także o tym, że oprócz zadbania o posiadanie własnego mieszkania, warto także zadbać o przyszłość swoją i swojej rodziny.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Polisa ubezpieczeniowa obowiązkowym punktem wyprawki dla noworodka

Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecko wszystko to, co najlepsze. Od pierwszych lat życia troszczymy się o to, aby maluch był zdrowy i szczęśliwy. Kolejne lata to nieustanne staranie się o dobrą przyszłość dla niego. Nie możemy jednak ustrzec...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. Początki Agnieszka Starok jeszcze kilka...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla seniora

Starzenie się jest naturalnym procesem dopadającym człowieka. W pewnym okresie swojego życia człowiek zauważa, że nie ma już wystarczających pokładów energii, że jego ciało powoli odmawia posłuszeństwa, a wizyty u lekarzy różnych specjalizacji stają się...

Rodzinne finanse

Ciąża rozwija mózg

Ciąża rozwija mózg

Pregnezja lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł kobiety oczekującej dziecka intensywnie...