Jak oświetlić pokój dziecka do nauki?
Projektujesz swoje mieszkanie lub dom i nie wiesz, w jaki typ oświetlenia zainwestować? Zastanów się, jak oświetlić pokój dziecka, aby sprzyjał zarówno nauce, jak i zabawie. To, jakie lampy wybierzesz, przełoży się na komfort użytkowania danego pomieszczenia przez kilka najbliższych lat. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie w swoim pokoju oraz wyeliminuj ryzyko pojawienia się wad wzroku wynikających z częstej nauki przy słabym oświetleniu. Dobrze dobrane lampy oraz źródło światła to podstawowy aspekt, o który musisz zadbać, chroniąc zdrowie własnego dziecka.
1. Oświetlenie pokoju dziecka – strefy oświetleniowe
Odpowiednie oświetlenie wnętrza odgrywa kluczową rolę w wielu pomieszczeniach. Nie wiesz, jak oświetlić pokój ucznia, aby ten był przyjaznym miejscem do nauki? Poznaj strefy oświetleniowe, czyli miejsca, w których światło powinno padać pod odpowiednim kątem oraz natężeniem.
W pokoju ucznia miejscem, które powinno być najlepiej doświetlone, jest blat biurka. To przy nim dziecko najczęściej uczy się i bawi niezależnie od wieku. Nieco mniej uwagi możesz poświęcić lampkom przy łóżku lub żyrandolowi, ale zawsze bierz pod uwagę komfort i bezpieczeństwo swojej pociechy.
Wybierz lampki na biurko LED, które nie tylko są wystarczająco mocne, ale także dają światło o barwie niemęczącej nadmiernie wzroku. Ciekawostką jest fakt, że LED-owe źródło światła ma niski pobór mocy, co dodatkowo przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.
Blat biurka doświetl nie tylko przenośną lampką, ale także mocnym źródłem światła w postaci lampy sufitowej na środku pokoju. Dzięki temu zarówno zza pleców Twojego dziecka, jak i przed nim będzie znajdować się punkt świetlny o odpowiedniej mocy.
2. Jakie lampy wybrać do pokoju dziecka?
Nie wiesz, jakie lampy warto wybrać do pokoju dziecka? Oświetlenie pokoju ucznia to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Sprawdź, w jakie źródła światła możesz zainwestować, sprawiając, że czas dziecka poświęcony na naukę nie będzie mieć negatywnego wpływu na stan jego wzroku.
Przesiadywanie nad książkami przy zbyt słabym świetle może w przyszłości negatywnie odbić się na ostrości wzroku. Rodzaje lamp, które możesz z powodzeniem zastosować w pokoju dziecięcym, to:
- ozdobne, masywne żyrandole;
- plafony;
- przenośne lampki;
- spoty;
- wiszące punkty świetlne.
Zwracaj uwagę nie tylko na walory stylistyczne lamp, ale także ich funkcjonalność. Zastanów się dobrze, jak oświetlić pokój dziecka, aby ten był przytulny i funkcjonalny. W takich wnętrzach doskonale sprawdzają się przenośne lampki oraz punkty świetlne w postaci spotów, które doskonale rozpraszają promienie.
Wybierz modele, które wyposażone są w mleczne klosze, dzięki czemu wydobywające się z wnętrza lampy światło nie będzie razić Twojego dziecka podczas nauki.
Kiedy chcesz odpowiednio oświetlić pokój ucznia, zdecyduj się na lampy LED, zamiast tych wyposażonych w tradycyjne żarówki. Dzięki temu zmienisz nie tylko barwę światła, ale i moc na taką, która nie będzie negatywnie oddziaływać na wzrok Twojej pociechy. Do pokoju dziecka wybieraj delikatnie ozdobne lampy dodające nieco charakteru aranżacji pokoju.
3. Jak oświetlić pokój ucznia, aby był jednocześnie elegancki i funkcjonalny?
Nie zastanawiaj się dłużej, jak oświetlić pokój ucznia, aby ten mógł komfortowo się uczyć oraz spędzać wolny czas np. przed komputerem. Wybieraj tylko sprawdzone rozwiązania polecane przez specjalistów, stosuj się do powyższych porad i nie szukaj oszczędności na tańszych zamiennikach lamp niewiadomego pochodzenia.
Zdrowie i wygoda Twojego dziecka są dla Ciebie ważne? Dostosuj jego pokój pod względem oświetlenia tak, aby spełniał wszelkie normy oświetleniowe. Spraw, że wielogodzinna nauka przy biurku nie będzie męczyć nadmiernie wzroku dziecka. Dowiedz się, jak oświetlić pokój ucznia i pozbądź się problemu.