Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania emocji, empatii i otwartości na różnorodność? Poprzez zabawę!

Avatar placeholder
26.10.2022 10:39
Płatna współpraca z marką Fisher-Price
Jak nauczyć dziecko rozpoznawania emocji, empatii i otwartości na różnorodność? Poprzez zabawę!
Jak nauczyć dziecko rozpoznawania emocji, empatii i otwartości na różnorodność? Poprzez zabawę! ((mat. prasowe))

Dzieci w wieku 2–5 lat to mali odkrywcy, którzy w naturalny sposób poznają otaczający ich świat. Oprócz nauki słów czy rozwijania umiejętności manualnych – codziennie kształtują swoje zdolności społeczne, obserwując różnorodne zachowania – w domu, w przedszkolu. A ponieważ dzieci uczą się przez naśladownictwo, to co będziemy im pokazywać i przekazywać ma wpływ na rozwój ich wyobraźni i empatii – a w dalszym etapie umiejętność budowania relacji społecznych. Co zrobić, by nasze dziecko wyrosło na tolerancyjną i kreatywną osobę?

Uczymy dziecko samodzielnie jeść, ubierać się, korzystać z toalety, myć zęby. Dlaczego mielibyśmy nie uczyć go poznawania emocji i radzenia sobie z nimi czy otwartości na różnorodność otaczającego nas świata? Każdy rodzic wie, że nauka przez zabawę to najskuteczniejszy sposób. Warto więc wybierać dla dziecka odpowiednie zabawki, które posiadają treści edukacyjne, pobudzają wyobraźnię, oraz ułatwiają poznawanie zasad panujących w świecie dorosłych.

Nauka poprzez naśladowanie

Poprzez obserwowanie dziecko uczy się nie tylko emocji, ale także empatii. To, w jaki sposób zachowujemy się wobec innych, jest dla dziecka naturalnym wzorcem do naśladowania. Warto także okazywać empatię samemu dziecku, by czuło się zrozumiane i bezwarunkowo akceptowane. Jednym słowem – chcąc nauczyć malucha empatii, dajmy mu jak najlepsze wzorce i nauczmy go obserwować innych. Jak to zrobić? Najprościej poprzez wskazywanie i nazywanie emocji: Zobacz, piesek ma smutną minkę, chyba coś się stało. Przykładów takich sytuacji możemy szukać w naszym otoczeniu, ale możemy je także modelować poprzez zabawę.

Nauka poprzez zabawę

Marka Fisher-Price stworzyła specjalną linię produktów Little People, które pozwalają dzieciom odkrywać świat dorosłych. Każdy zestaw przedstawia inną sytuację życiową, z którą maluch może zaznajamiać się w formie kreatywnej zabawy. Dzięki temu ma szansę otworzyć się na świat i być empatycznym na innych ludzi i zwierzęta.

W radzeniu sobie z sytuacjami, które mogą spotkać dziecko w domu czy przedszkolu, pomocny będzie zestaw Little People Wesoły domek małego odkrywcy (HCJ65).

Został on stworzony z myślą o dzieciach, które kochają naśladować dorosłych i bawić się w dom, gdzie mogą odgrywać znajome scenki, a przy tym uczyć się literek, liczb i kolorów. Domek wyposażony jest w pokoje, patio z basenem, a nawet huśtawkę na drzewie. Dzięki 6 punktom aktywacji, takim jak podświetlane radio, przełącznik światła, „tablet” w kuchni, lodówka, piecyk i toaleta ze „spuszczaniem wody”, zabawa w dom jest jeszcze bardziej realistyczna! Do zestawu dołączone są figurki osób, co umożliwi odgrywanie scenek, by nauczyć dziecko np. dzielenia się z innymi czy wręcz przeciwnie, asertywnej postawy. Figurki dołączone do zestawu mają różne odcienie skóry – co pozwala naturalnie uczyć się naszemu dziecku, że świat jest różnorodny - i kolega czy koleżanka z przedszkola może wyglądać inaczej. To pierwsza nauka tolerancji malucha.

W kształtowaniu wrażliwości i empatii nieocenione będą zabawy ze zwierzątkami. Zestaw Little People Muzyczna Farma Małego Odkrywcy (GXR99) rozwinie zmysły, ciekawość i pomoże maluchom uczyć się wyrażać emocje, zaszczepiając w nich troskę o innych. Zabawka otwiera przed dziećmi ekscytujący świat zwierzątek.

Nakarmić kurczaczki, wyszczotkować konia czy utulić krówkę do snu – to tylko część zadań, których będą mogli się podjąć mali pomocnicy. Muzyczna Farma Małego Odkrywcy odkrywa przed szkrabami wiele atrakcji związanych z codzienną opieką nad zwierzątkami. Na każdego z podopiecznych małych farmerów czeka bowiem ich własny boks, który można otwierać, wypuszczając małych przyjaciół, by ich oporządzić, czy zamykać, gdy nadejdzie noc. Podczas zabawy dzieci mogą również zobaczyć, jak wykluwają się kurczaki, lub obracać silos z kukurydzą, by móc nakarmić swoich podopiecznych po wezwaniu ich srebrnym dzwonkiem na obiad. Zabawa odbywa się w rytmie wesołych dźwięków. Dzieci, wciskając czerwony przycisk, uruchamiają melodie i piosenki, które sprawiają, że codzienne prace na farmie wypełnione są radością i uśmiechem. Szkraby usłyszą również wypowiedzi oraz rady Jeda dotyczące pracy na farmie, uczące odpowiedzialności i opieki nad zwierzątkami, np. Noc chyba będzie zimna. Przykryjmy kurki ciepłym kocem. Nauczy je to okazywania troski o innych oraz empatii względem zwierząt.

Innym zestawem ze zwierzątkami w roli głównej jest Little People Edukacyjny Pociąg ze Zwierzątkami (HHH93). Dziecko ma możliwość wyruszenia w podróż z pięcioma zwierzątkami, a my przy okazji możemy je uczyć, jak dbać o innych i wczuwać się w ich potrzeby. Gdy małpka jest smutna, można się z nią pobawić, gdy jest zmęczona, warto zrobić jej posłanie i pogłaskać przed snem tak, jak robi to mama. Podczas takiej zabawy dziecko uczy się, jak wyrażać emocje, jak dzielić się z innymi oraz – jeśli bawi się z rodzicami lub dziadkami – jak odnosić się do starszych.

Zabawa odbywać się będzie w akompaniamencie wesołych piosenek i migoczących światełek. Solidna podstawa pociągu sprawia, że szkrab z łatwością możne go popychać czy wspierać się na nim. Otwierana, tylna rampa ułatwia wkładanie i wyjmowanie figurek zwierząt. Podróż dookoła świata szlakiem egzotycznych zwierząt? Misja ratunkowa w dżungli? Dzieci ograniczać będzie jedynie ich wyobraźnia. Każda zabawa może mieć inny zaskakujący finał. Dodatkowo aktywizujące przyciski na dachu lokomotywy i podświetlany komin uruchomią piosenki i wyrażenia, które wprowadzą dzieci w świat literek, liczenia, kolorów, kształtów, przeciwieństw oraz odgłosów zwierząt.

Zabawki Little People posiadają funkcję Poziomy Nauki, dzięki którym dzieci będą bawić się tak dobrze, że nawet nie zorientują się, że się uczą. Wybierając jeden z trzech Poziomów Nauki, rodzic ma możliwość dopasowania treści edukacyjnych zabawki do wieku, etapu rozwoju bądź zainteresowań malucha. Dzięki temu zabawka rośnie razem z dzieckiem. Dzieci odgrywają scenki z otaczającego świata, a jednocześnie poznają literki, cyferki, uczą się liczenia, nazw przedmiotów i przydatnych zwrotów z życia codziennego. A wszystko to poprzez zabawne rymowanki, piosenki czy dźwięki. Zabawki Little People znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com.

Płatna współpraca z marką Fisher-Price
Polecane dla Ciebie