Trwa ładowanie...

Jak narysować człowieka?

 Ewa Rosiecka
26.10.2021 14:48
Jak narysować człowieka?
Jak narysować człowieka? (Adobe Stock)

Jak narysować człowieka? Dzieci zwykle rozpoczynają swoją przygodę z kredkami od rysowania mamy lub taty, choć początkowo trudno ich na nich rozpoznać. Dopiero w późniejszych latach uczą się jak to zrobić poprawnie, jednak w przypadku dzieci dużo ważniejsze są spontaniczne rysunki niż dokładne i szczegółowe rysunki człowieka czy przedmiotu. Warto postawić na rozwój kreatywności i pomysłowości.

spis treści

1. Kiedy dziecko zaczyna rysować?

Mniej więcej w trzecim roku życia dziecko rozpoczyna przygodę z rysowaniem. Coraz śmielej i sprawniej tworzy coraz to nowe "dzieła" ku uciesze, a czasem i wzruszeniu najbliższych. Bardzo często rysuje mamę lub tatę, co początkowo bardziej przypomina tzw. głowonogi (owal lub koło plus odchodzące od niej kreski jako ręce i nogi) niż ludzi.

Z wiekiem dziecko staje się coraz bardziej świadome wyglądu ciała człowieka i już w piątym roku życia rysunek malucha ma dużo więcej szczegółów, pojawiają takie elementy jak włosy, dłonie, stopy, czy szyja.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Mama piecze chleb inspirowany rysunkami swojego syna
Mama piecze chleb inspirowany rysunkami swojego syna

Chleb pieczony w domu jest naprawdę pyszny. Dodatkowo zawsze jesteśmy pewni jego składu. I wcale nie

przeczytaj artykuł

2. Na co zwrócić uwagę podczas nauki rysowania?

Naukę rysowania warto rozpocząć od zapewnienia dziecku dobrych jakościowo i zróżnicowanych materiałów plastycznych: kredek, farb, różnej grubości pędzli i kartek o różnej fakturze.

Jak nauczyć dziecko rysować człowieka? W sieci jest mnóstwo tutoriali pokazujących dokładne instrukcje. Według niektórych z nich dobrze jest nauczyć dziecko rysować człowieka w wersji bardziej kreskówkowej - kreska po kresce, rozpoczynając od okrągłej głowy, prostokątnej szyi, podłużnego tułowia, nóg i rąk, na końcu dorysowując poszczególne elementy stroju i twarzy.

Rysunki dla dzieci. Zabawa czy nauka?
Rysunki dla dzieci. Zabawa czy nauka?

Rysunki dla dzieci są dzisiaj dostępne na wyciągnięcie ręki. Można je pobrać za darmo i wydrukować lub

przeczytaj artykuł

Warto jednak zachęcać do spontanicznego rysowania, bez narzucania sztywnych ram. Według psychologów, w przypadku dzieci dużo ważniejsza jest kreatywność niż powielanie gotowych rozwiązań.

Dokładne odwzorowanie człowieka może być dobrym ćwiczeniem na sprawność rączki i w tym przypadku przynosi korzyści. Spontaniczne rysowanie zaś rozwija wyobraźnię i kreatywność. Warto podążać za tokiem zabawy dziecka, nie narzucając swoich pomysłów, a towarzysząc, będąc obok.

Wyręczanie dziecka w wymyślaniu zabaw z czasem może wywołać u dziecka bierność i pozbawić je inwencji twórczej. Warto też mieć na uwadze, że dziecko może się zniechęcić, gdy wyjdzie nam nieco lepiej rysunek niż jemu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze