Jak dbać o ciało w czasie ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Okres, w którym warto nie tylko skoncentrować się na oczekiwaniu na dziecko. To dobrym moment, by zrobić coś dla siebie – by zadbać o własne ciało. Przyniesie to wiele korzyści: poprawi samopoczucie oraz sprawi, że skóra po porodzie będzie wyglądała dużo lepiej.
Chociaż ciąża jest przepięknym okresem, stanowi poważne wyzwanie dla kobiecego ciała. Rosnące w brzuchu dziecko i dodatkowe kilogramy odbijają się na kondycji skóry, nadwyrężając ją niemal do granic wytrzymałości. Można sobie jednak z tym poradzić, dbając o ciało przez 9 miesięcy.
1. Wszystko wina hormonów
Za kondycję skóry w okresie ciąży w dużej mierze odpowiadają zawirowania hormonalne. Nadmierna produkcja estrogenów wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych. Pracują one znacznie wolniej niż do tej pory, w efekcie czego skóra ma tendencję do przesuszania się, pieczenia i swędzenia. Co więcej, w wielu przypadkach może źle reagować na niektóre składniki obecne w kremach. Oznacza to tylko jedno: trzeba zmienić podejście do codziennej pielęgnacji ciała oraz odstawić niektóre preparaty, zastępując je innymi. Należy więc zmodyfikować swoją kosmetyczkę, zaopatrując się w nowe kosmetyki – przede wszystkim te dedykowane kobietom ciężarnym. To oznacza spory wydatek, który jednak – dzięki specjalnym kodom promocyjnym – można zmniejszyć. Wystarczy wejść na stronę AleRabat.com, by pobrać kupony rabatowe uprawniające do nawet kilkudziesięcioprocentowych zniżek w drogeriach internetowych (takich jak np. Avon).
2. By zminimalizować ryzyko rozstępów
Rozstępy pojawiające się na skórze to zmora większości kobiet ciężarnych. Często panie nie mają wpływu na ich powstawanie, ponieważ nierzadko to kwestia genetyki. Zawsze jednak warto spróbować zawalczyć, zmniejszając ryzyko ich pojawienia się. W tym celu należy sięgnąć po specjalne kremy i balsamy dedykowane profilaktyce rozstępów. Zawierają one odpowiednią kompozycję składników, które zwiększają elastyczność skóry, pobudzają produkcję kolagenu oraz zmniejszają podatność na mikrouszkodzenia.
Ważne jest, by kremy na rozstępy stosować od samego początku ciąży i wykazać się konsekwencją. Nakładanie preparatów dwa razy dziennie z jednoczesnym delikatnym masażem (uwaga na masaż brzucha!) pomoże zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych prążków.Wybierając preparaty na rozstępy w ciąży, należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Niektóre kosmetyki można bowiem stosować od 4 miesiąca ciąży.
3. By zwalczyć uporczywy cellulit
Zawirowania hormonalne w okresie ciąży bardzo szybko dają o sobie znać w postaci… cellulitu. Nieestetyczne grudki i nierówności na skórze, przypominające skórkę pomarańczową, to efekt nadmiernej produkcji estrogenów zwiększających przepuszczalność naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do gromadzenia się toksyn, które uciskają na komórki i powodują obrzęki widoczne jako nierówności.
Cellulit w ciąży jest normalną przypadłością, związaną także z zatrzymywaniem wody w organizmie. Sięganie po typowe kosmetyki antycellulitowe będzie jak zamknięty krąg. Skórka pomarańczowa raczej nie zniknie, ponieważ – tak długo jak będzie trwać ciąża – tak długo będzie utrzymywać się wysokie stężenie estrogenów.
Druga kwestia to fakt, że preparaty na cellulit zawierają wiele niedozwolonych składników, np. kofeinę czy L-karnitynę. Dlatego w tym okresie lepiej skoncentrować się na zdrowym odżywianiu, a walkę z cellulitem zostawić na później – o ile będzie z czym walczyć, ponieważ często skórka pomarańczowa znika samoistnie (gdy tylko dojdzie do wyrównania gospodarki hormonalnej oraz wyeliminowania obrzęków).
4. A może zabiegi kosmetyczne?
Chcąc zadbać o ciało w okresie ciąży, można skorzystać z bogatej oferty zabiegów kosmetycznych. Ważne jest jednak, by wybrać takie kuracje, które będą w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych i rozwijającego się dziecka. Stąd tak ważna jest przede wszystkim wstępna konsultacja, podczas której specjalista zaproponuje zabiegi bezpieczne i dla matki, i dla dziecka.
Poddanie się zabiegom kosmetycznym ma wiele zalet. Nie tylko poprawia kondycję skóry, pomagając jej przygotować się do nadmiernego rozciągania. Kuracje pozwalają zrelaksować się, poprawiają samopoczucie i podnoszą samoocenę. A radosna, nienarażona na stres i zadowolona mama to prawidłowo rozwijające się dziecko.