Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Jak dawkować witaminę D?

Jak dawkować witaminę D?
Jak dawkować witaminę D? (123rf)

Normy spożycia witaminy D są różne dla osób zdrowych i tych należących do grupy ryzyka jej niedoboru, a więc pracujących w nocy, z ciemną karnacją skóry, otyłych i przedwcześnie urodzonych noworodków. Dzienna dawka witaminy D jest uzależniona od wieku i kondycji fizycznej człowieka.

spis treści

1. Suplementacja witaminy D

Nie istnieje idealna dawka witaminy D odpowiednia dla osób w różnym przedziale wiekowym, stanie zdrowia i odmiennym trybie życia. Ważne, by odpowiednio dopasować dawkowanie witaminy D, ponieważ zarówno jej niedobór, jak i przedawkowanie jest niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacja jest odmienna w przypadku dzieci i osób dorosłych, a także kobiet w ciąży (1500-2000 IU/dobę), osób otyłych czy z ciemną karnacją.

Dawkowanie witaminy D zależy od osoby
Dawkowanie witaminy D zależy od osoby (123RF)
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Normy spożycia witaminy D zostały opracowane przez grupę ekspertów i opublikowane w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Dokument ten zawiera dawki zalecane osobom zarówno zdrowym, jak i tym, które należą do grupy ryzyka niedoboru witaminy D, zamieszkałym na terytorium Europy Środkowej.

2. Dawkowanie witaminy D u dorosłych

Osoby dorosłe (powyżej 18. roku życia) powinny od września do kwietnia przyjmować od 800 do 2000 IU witaminy D na dobę. Podobne zalecenia odnoszą się do miesięcy wiosennych i letnich (od maja do sierpnia) jedynie wówczas, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D. Osoby powyżej 65. roku życia powinny przyjmować witaminę D przez cały rok (w dawce 800-200 IU/dobę) ze względu na obniżoną syntezę.

Osobom otyłym zaleca się przyjmowanie tej witaminy w dawce od 1600 do 4000 IU na dobę przez cały rok. Konkretna dawka jest uzależniona od stopnia otyłości. Osoby dorosłe, które pracują w nocy, powinny spożywać większe ilości witaminy D. Wynika to z ograniczonej ekspozycji ciała na słońce. Zaleca się im przyjmowanie 1000-2000 IU na dobę (dawka zależy od wagi ciała).

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

zobacz galerię

3. Normy spożycia witaminy D u dzieci

Dzieci od 1. roku życia do lat 18 powinny dziennie przyjmować od 600 do 1000 IU witaminy D (w zależności od wagi ciała). Suplementację witaminy D najlepiej rozpocząć we wrześniu i kontynuować do kwietnia. U dzieci i młodzieży chorych na otyłość stwierdza się obniżony poziom witaminy D, dlatego jesienią i zimą należy podawać ją w dziennej dawce 1200-2000 IU. Dokładna dawka tej witaminy jest uzależniona od stopnia otyłości. Jeżeli latem synteza witaminy D jest utrudniona, suplementację można stosować przez cały rok.

4. Dawkowanie witaminy D u niemowląt

Suplementację witaminy D należy zacząć u noworodka już od pierwszych dni jego życia. Do końca 6. miesiąca trzeba mu podawać 400 IU witaminy D na dzień. Później zwiększa się nieco tę dawkę (niemowlęciu podaje się od 400 do 600 IU/dobę w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D).

Musisz to wiedzieć

W przypadku wcześniaków witaminę tę należy podawać, gdy będzie możliwe żywienie jelitowe. Suplementację należy kontynuować do 40. tygodnia życia dziecka w dawce 400-800 IU na dobę. Następnie niemowlęciu podaje się witaminę D w dawkach, które zalecane są zdrowym dzieciom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze