Przejdź na WP

Jak bezpiecznie zamontować telewizor na ścianie?

Montaż telewizora na ścianie to praktyczne rozwiązanie, gdy chcemy oszczędzić miejsce w salonie, a także uniemożliwić dostęp do sprzętu małym dzieciom. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, żeby bezpiecznie zamontować telewizor na ścianie w naszym domu.

Zobacz film: "QLED czy Ultra HD? Jaki telewizor wybrać?"

spis treści

1. Telewizor na ścianie – na co zwrócić uwagę?

Telewizor możemy zamontować na ścianie dzięki odpowiedniemu uchwytowi ściennemu, który będzie pasował do danego modelu telewizora. Najwygodniejsza opcja to zakup telewizora z dołączonym do zestawu uchwytem. Niektórzy producenci proponują też od razu montaż całości, co jest wygodnym wyborem, jeśli chcemy mieć to od razu z głowy.

W przypadku, gdy dokupujemy uchwyt ścienny, musimy się upewnić, czy wieszak RTV spełnia standard VESA naszego telewizora. Chodzi tu o odległość między otworami montażowymi, od której zależy, czy element będzie pasował do sprzętu. Niektóre uchwyty są uniwersalne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z modelami bez regulacji. Uwzględnijmy też wagę telewizora, która powinna być niższa od dopuszczalnego udźwigu uchwytu – wieszak powinien być dobrany w ten sposób, by bezpiecznie utrzymał telewizor.

2. Rodzaje uchwytów do telewizora

Jakie rodzaje uchwytów do telewizora są dostępne na rynku? Najbardziej klasyczne rozwiązanie stanowi uchwyt bez regulacji, na którym raz zawieszony telewizor będzie utrzymany w stałej pozycji. Osoby bardziej wymagające mogą zainteresować się uchwytami regulowanymi w osi pionowej lub obrotowymi (regulowanymi w pionie i w poziomie). Największą popularnością cieszą się uchwyty ścienne, to na rynku znajdziemy też uchwyty sufitowe.

Uchwyty do telewizora znajdziesz teraz w w ciągu kilku sekund na WP radarOkazji.

Dokupienie uchwytu ściennego do telewizora to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, jest to więc kwota znacznie niższa niż w przypadku stolika pod telewizor.

3. Gdzie zamontować uchwyt do telewizora?

Na wybór miejsca, w którym zamontujemy uchwyt, w dużym stopniu wpłyną wielkość i układ mieszkania. Bardzo ważna jest też sama ściana – betonowe i ceglane powinny utrzymać telewizor bez problemu, ale już ściany działowe mogą stanowić zagrożenie.

Udane seanse filmowe zapewni nam usytuowanie telewizora na optymalnej wysokości, a więc na poziomie wzroku, co zapewni komfort oglądania. Nieco wyżej możemy umiejscowić ekran w dużym salonie, gdy siądziemy w większej odległości od ściany. Pamiętajmy jednak, że patrzenie do góry jest bardziej męczące dla oczu. Dobrze jest też zamontować uchwyt do telewizora na ścianie, na której nie wiszą zbędne ozdoby czy obrazy.

4. Montaż telewizora na ścianie

Jeśli wszystkie parametry telewizora i uchwytu zostały dopasowane, a miejsce montażu wybrane, sama procedura sprowadza się do naszej zdolności obsługi sprzętów, takich jak poziomica czy wiertarka. Musimy wymierzyć rozmieszczenie otworów właściwe dla uchwytu (może ułatwić nam to dołączony do zestawu szablon) i wywiercić je w ścianie właściwym wiertłem. W otworach umieszczamy kołki rozporowe, a następnie możemy przykręcić uchwyt odpowiednimi śrubami. Na gotowym uchwycie mocujemy telewizor.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.