Irobot posprząta za ciebie. Modele do 1500 zł

Na każdym kroku spotykamy coraz więcej nowinek technologicznych, które automatyzują współczesne gospodarstwa domowe. Jednym z popularniejszych gadżetów są iroboty, czyli inteligentne roboty sprzątające. Prezentujemy wybór modeli irobotów do 1500 zł, które odkurzą, umyją podłogi lub wyczyszczą okna.

Zobacz film: "Te gadżety sprawią, że polubisz sprzątanie"

spis treści

1. Iroboty – czy warto?

Iroboty to inteligentne urządzenia sprzątające, które – w zależności od modelu – samodzielnie odkurzą lub umyją podłogę, a w przypadku urządzeń hybrydowych wykonają obie te czynności. Nowocześniejsze sprzęty coraz lepiej radzą sobie również z odkurzaniem dywanów. Producenci proponują też roboty przeznaczone specjalnie do mycia szyb.

Roboty sprzątające to praktyczne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego z kilku powodów. Przede wszystkim posprzątają za nas, oszczędzając nasz czas. Nie musimy nawet być wtedy w domu. Możemy je wykorzystywać codzienne i utrzymać czystość na wyższym poziomie niż przy sprzątaniu ręcznym – mało kto ma czas na sprzątanie częściej niż raz w tygodniu. Robot sprzątający pomoże ograniczyć odkładanie się kurzu, co na pewno docenią alergicy. Zautomatyzowane sprzątanie to również świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z bólami pleców czy kolan, a także dla osób starszych.

W oczy rzuca się również rozmiar irobotów. Te inteligentne urządzenia są o wiele mniejsze od odkurzacza, dzięki czemu ich przechowywanie nie będzie problemem nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Do tego roboty odkurzająco-mopujące zastąpią nam nie tylko odkurzacz, ale również mopy, ograniczając konieczność ręcznego sprzątania do minimum.

2. Iroboty – odkurzanie i mycie

Na rynku dostępnych jest kilka typów robotów sprzątających: odkurzające, mopujące, odkurzająco-mopujące i przeznaczone do mycia szyb. Iroboty obsłużymy zdalnie za pośrednictwem pilota albo smartfona, które pozwolą nam zaprogramować częstotliwość sprzątania. Charakterystyczną cechą tych urządzeń są czujniki zbliżeniowe, które pozwalają robotom na bezpieczne poruszanie się w przestrzeni, omijanie przeszkód czy unikanie schodów. Trafimy również na modele, których działanie opera się na innym założeniu – odbijają się od przeszkód, przez co nawet kilkukrotnie pokonują te same obszary, dokładnie usuwając z nich zanieczyszczenia.

Jeżeli chcemy kupić robota odkurzającego lub odkurzająco-mopującego, zwróćmy uwagę m.in. na rodzaj filtra – dla alergików najlepszą opcją będzie filtr HEPA. Dość istotna może być pojemność zbiornika. W dużym domu przyda się większy pojemnik na kurz, dzięki czemu rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Istotną cechą irobotów sprzątających jest możliwość pokonywania progów, bez której może nie być w stanie objechać całego mieszkania lub wjechać na dywan.

Osoby poszukujące sprzętu do mycia podłóg mogą zdecydować się na robota mopującego albo umożliwiającego dodatkowo pozbycie się kurzu robota odkurzająco-mopującego. Roboty mopujące mogą wyczyścić podłogę na mokro i na sucho. Przed zakupem warto sprawdzić, jak długo będzie działał akumulator na jednym ładowaniu, a także jak głośno urządzenie pracuje po uruchomieniu.

Odmiennym typem automatycznego urządzenia sprzątającego jest robot do mycia okien. Skonstruowane są w ten sposób, aby mogły działać na powierzchniach pionowych. Uruchomionego robota umieszczamy na szybie w taki sposób, by się przyssał, a on zajmuje się resztą. To ciekawa opcja dla osób, które chcą wyczyścić okna i nie pozostawić na nich smug.

3. Roboty sprzątające – dodatkowe funkcje

Przy zakupie robota sprzątającego warto sprawdzić, w jakie dodatkowe funkcje wyposażył go producent. W przypadku robotów odkurzających przyda się wskaźnik czystości filtra oraz zapełnienia pojemnika, dzięki czemu będziemy wiedzieć, kiedy nadejdzie czas czyszczenia urządzenia. Skuteczniejsze odkurzanie zapewni czujnik kurzu, który wykryje bardziej zanieczyszczone miejsca i dokładniej je wyczyści. Do niektórych modeli irobotów dołączana jest stacja dokująca, do której robot podłącza się automatycznie po skończonej pracy i ładuje akumulator – dzięki temu nie musimy pamiętać o częstym ładowaniu urządzenia.

Roboty odkurzająco-mopujące pozwalają na wybór kilku trybów sprzątania. Wiele urządzeń udostępnia opcje samego odkurzania lub mopowania, a także równoczesnego wykonywania obu czynności. W przypadku tych robotów warto zwrócić uwagę na to, a w jakie szczotki i ściereczki jest wyposażony – od nich w dużym stopniu zależy dokładność sprzątania.

Sprzątanie nie musi być już tak czasochłonne. Roboty sprzątające z WP radarOkazji odwalą robotę za Ciebie!

W przypadku robotów do mycia okien sprawdźmy, z jakiego materiału wykonane są rolki, kółka i elementy czyszczące. Czyste okna bez smug uzyskamy, jeżeli będą to miękkie tworzywa i tkaniny takie jak mikrofibra. Jeśli w naszym domu znajdują się okna bezramowe, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy robot wyposażony jest w odpowiedni czujnik, który zabezpieczy go przed spadnięciem z szyby. Przydatne mogą się okazać również inne zabezpieczenia przed rozładowaniem w trakcie pracy – przyda się długi przewód lub linka mocująca.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.