Trwa ładowanie...

Intensywne spożywanie alkoholu w młodych latach powoduje zmiany w mózgu nastolatków

Avatar placeholder
27.06.2019 10:55
Intensywne spożywanie alkoholu w młodych latach powoduje zmiany w mózgu nastolatków
Intensywne spożywanie alkoholu w młodych latach powoduje zmiany w mózgu nastolatków (123rf)

Częste i intensywne spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania może prowadzić do zmian w mózgu, jak informują najnowsze badania. Naukowcy z Uniwersytetu we Wschodniej Finlandii i Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio przeanalizowali przypadki picia alkoholu u młodych osób, po czym zaobserwowali niepokojące zmiany w mózgu u tych, którzy często spożywali alkohol w okresie dojrzewania. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie „Addiction”.

Badanie przeprowadzono za pomocą rezonansu magnetycznego struktury mózgu u młodych i zdrowych osób, które są już dorosłe, ale dość często spożywali alkohol w okresie dojrzewania. Dla porównania, zbadano też osoby, które piły w mniejszych ilościach i rzadziej.

Uczestnicy badania byli poddani doświadczeniom w trzech badaniach przekrojowych przeprowadzonych w ciągu dziesięciu lat, w roku 2005, 2010 i 2015. Uczestnicy mieli 13 do 18 lat na początku badania.

Spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu
Spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu (123rf)
Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Wszystkie eksperymenty były naukowo udane, a częstość występowania problemów ze zdrowiem psychicznym nie różniła się w obu grupach. Mimo intensywnego picia alkoholu, które trwało regularnie od dziesięciu lat, u żadnego z uczestników badania nie zdiagnozowano zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.

Rezonans magnetyczny mózgu wśród badanych wykazał statystycznie istotne różnice między grupami. Wśród uczestników częstego i regularnego picia alkoholu, szara objętość mózgu została obniżona do przedniej części kory mózgu.

„Dojrzewanie mózgu wciąż trwa w okresie dojrzewania, a przede wszystkim czołowe obszary mózgu i kora obręczy rozwijają się dość intensywnie aż do lat dwudziestych. Nasze badania wyraźnie pokazują, że intensywne picie alkoholu może zakłócić ten proces dojrzewania" - mówi doktorant Noora Heikkinen, pierwszy autor badania.

Jacy są współcześni nastolatkowie?
Jacy są współcześni nastolatkowie? [5 zdjęć]

Jacy są młodzi ludzie urodzeni około 2000 roku? Czy zdeterminowani są przez wyzwolony styl życia, czy

zobacz galerię

Kora mózgu pełni ważną rolę w kontroli impulsów i zmian objętościowych w tej dziedzinie i może odgrywać ważną rolę w rozwoju chorób w późniejszych latach częstego stosowania alkoholu.

Zmiany strukturalne w mózgu z drugiej strony mogą odzwierciedlać obniżoną wrażliwość na negatywne skutki subiektywne picia alkoholu, w ten sposób przyczyniając się do rozwoju zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.

Picie alkoholu w młodym wieku jest dość powszechnym zjawiskiem. Mimo ukończenia 18 lat, nie powinno się nadużywać alkoholu, gdyż struktury mózgu nadal się rozwijają oraz często charakter takiej młodej osoby nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dlatego też bardzo ważne jest obserwowanie tego zjawiska u dojrzewających osób przez rodziców oraz opiekunów w szkołach.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

"Mechanizm działania powstawania tych zmian strukturalnych jest znany. Jednakże, sugeruje się, że niektóre z tych zmian mogą być odwracalne, gdy zużycie alkoholu zostanie znacznie zredukowane.

W celu ograniczenia ryzyka spożycia alkoholu u młodzieży ważne jest, aby monitorować poziom spożywania alkoholu u młodzieży i w razie potrzeby, aby interweniować” – podsumowują naukowcy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze